Hoşgeldiniz Kadınlar!
Sitemiz sadece kadın üyeliklerine açıktır.

 • DOLAR
  %0,29
 • EURO
  %0,35
 • ALTIN
  %-0,23
 • BIST
  %0,76
KOAH neden olur en büyük etmeni sigara dumanı!

KOAH neden olur en büyük etmeni sigara dumanı!

KOAH olarak öğrenilen kronik obstriktif akciğer hastalığının en sık tesadüfülen akciğer hastalığı olduğunu belirten Prof.Dr. Firuz Çellikoğlu, kış aylarında artan hava lekeliliğinin KOAH’lı hastaların şikayetlerini daha da ağırlaştırdığının altını çiziyor. Ulus arasında KOAH olarak öğrenilen kronik obstriktif akciğer hastalığı, asılda ortak bir özelliği paylaşan bir hastalıklar grubunu ifade eder ve bu ortak özellik akciğerden havanın çıkarılma eforluğudur. Bu […]

KOAH olarak öğrenilen kronik obstriktif akciğer hastalığının en sık tesadüfülen akciğer hastalığı olduğunu belirten Prof.Dr. Firuz Çellikoğlu, kış aylarında artan hava lekeliliğinin KOAH’lı hastaların şikayetlerini daha da ağırlaştırdığının altını çiziyor.

Ulus arasında KOAH olarak öğrenilen kronik obstriktif akciğer hastalığı, asılda ortak bir özelliği paylaşan bir hastalıklar grubunu ifade eder ve bu ortak özellik akciğerden havanın çıkarılma eforluğudur. Bu gidişata soluk vermede tıkanıklıkadı verilir ve KOAH yaftayı altında özellikleri birbirine yakın kronik bronşit, anfizem ve astım hastalıkları yer alır. Bu hastalıkların değişik faktörlere bağlı büyüse de soluk verirken tıkanma veya daralma görüldüğünü söyleyen Prof. Dr. Firuz Çellikoğlu, KOAH’lı kimselerin çoğunda bu üç hastalığın, olimpiyat halkaları gibi iç içe geçmiş bulgularının bileşiminin mevcut olduğunu anlatıyor.

KOAH’ın alana gelmesindeki en büyük etmen sigara dumanı

Hava lekeliliği, iş yerlerinin havasında toz ve dumanlara maruz kalma ve özellikle akciğer enfeksiyonları tam KOAH’lı hastaların şikayetlerini ağırlaştırdığını belirten Prof. Dr. Firuz Çellikoğlu, bu hastalığa yol açan etmenlerin bir kısmı için tedbir almanın çok efor olduğunun altına çizerek “Tek bir faktörün önlenmesi insan elindedir. Son senelerde yapılan araştırmaların netlikle gösterdiği gibi KOAH’ın alana gelmesinin en ehemmiyetli nedeni içilen sigara dumanıdır” diyor. KOAH’ın en sık tesadüfülen bulgusunun soluk darlığı olduğunu bildiren Prof. Dr. Çellikoğlu, özellikle sigara içiyorsanız ve azıcık zorlu bir hareketle merdiven veya yokuş çıkarken, ağır bir kutu taşırken, düz yolda süratli yürürken soluk darlığı ortaya çıkıyorsa usunuza hemen KOAH gelmesi gerektiğini belirtiyor. “Bu hastalığa yakalananlar genellikle bir soluk kasveti olduğunu ilk olarak kendi yaşında bir dostu veya eşi ile yürürken, onlara ayak uyduramadığı zaman fark ederler. Kronik öksürük, veya ıslıklı soluma KOAH’ın öbür bulgularını teşkil eder. Ancak KOAH’tan başka sebeplerde bu şikayetleri alana getireceğini asla unutulmamalı” diyen Prof. Dr. Firuz Çellikoğlu, soluk darlığı veya solumada eforluk şikayetinin bir hayli hastalığa bağlı olabileceğini belirtiyor.

KOAH’ın rehabilitasyonu hekim hasta işbirliği temelini direnir

KOAH rehabilitasyonunda en ehemmiyetli unsurun hasta-hekim ilişkisi olduğu söyleyen Prof. Dr. Firuz Çellikoğlu laflarını şöyle sürdürüyor: ‘’Hekiminize her şeyinizi sarih ve dürüst olarak anlatmanız gerekir. Hekimde sizinle sarih ve dürüst olmalı ve hiçbir şeyi saklamadan, her şeyi size sarihçe anlatmalıdır. Rehabilitasyonunuzun bir kısmı hekiminizin mesullüğündedir. İlaçların tercihi, rehabilitasyonun tertip edilmesi, perhizinizin tanzimi, laboratuvar tetkiklerinin istenmesi hekiminizin misyonudur. Fakat mesullüğün büyük kısmı size aittir. Hekimin önerdiği gibi ilaçları kullanmak, konutta soluk alma egzersizlerini kumpaslı yapmak, düzgün beslenmek ve en ehemmiyetlisi o güne kadar vazgeçmemmişseniz sigara içmekten bırakmak tamamen hastanın mesullüğündedir. İlaçların dışında hayat boyu sürecek bu hastalıkla nasıl mutlu yaşayacağımızı öğreten ve yaşam niteliğini çoğaldırıcı egzersiz yapmamızı sağlayan Solunum Rehabilitasyon Programı KOAH rehabilitasyonunun en ehemmiyetli unsurunu teşkil eder.’’

KAYNAK: PEMBENAR 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN