Hoşgeldiniz Kadınlar!
Sitemiz sadece kadın üyeliklerine açıktır.

 • DOLAR
  %0,21
 • EURO
  %0,37
 • ALTIN
  %-0,48
 • BIST
  %0,76
Kışın kabızlıkla ne iyi gelir? Baş etmek için sıvı tüketimini arttırın!

Kışın kabızlıkla ne iyi gelir? Baş etmek için sıvı tüketimini arttırın!

Bir Hayli bireyin davacı olduğu sindirim sistemi meseleleri arasında yer alan kabızlık meseleyi etkinliklerin eksilmesi ve akışkan tüketimine bağlı olarak kış mevsiminde daha sık görülebiliyor. Kabızlık meseleyi ile baş etkeni en temel yollarından biri de beslenmeden geçiyor. Özellikle kış aylarında fiziksel etkinliğin eksilmesi ve kapalı alanlarda geçirilen müddetin eksik akışkan harcanması gibi bir çok sebeple […]

Bir Hayli bireyin davacı olduğu sindirim sistemi meseleleri arasında yer alan kabızlık meseleyi etkinliklerin eksilmesi ve akışkan tüketimine bağlı olarak kış mevsiminde daha sık görülebiliyor. Kabızlık meseleyi ile baş etkeni en temel yollarından biri de beslenmeden geçiyor. Özellikle kış aylarında fiziksel etkinliğin eksilmesi ve kapalı alanlarda geçirilen müddetin eksik akışkan harcanması gibi bir çok sebeple iletişimli olan kabızlık meseleyi ile başedebilmek için Dr. Sinan Akkurt mevzu hakkında dikkat edilmesi gerekenler hakkında ehemmiyetli bilgiler paylaştı.

 

En yaygın sindirim meseleleri arasında başı sürükleyen kabızlık şikayetlerinin duygusal motivasyonun, meyve–sebze tüketimi ve fiziksel etkinliğin eksildiği kış aylarında daha da yaygınlaşıyor. Yeterli akışkan alımı, hareketli yaşam ve lif zengini beslenme stilinin özümsenmesi mevzusunda ihtarda bulundu. Günlük 20–30 dakika egzersiz yapılmasını, öğünlere kesinlikle salataların dahil edilmesini, atıştırmalık olarak erik, dut, kayısı gibi kuru meyvelerle beraber fındık, fıstık, badem gibi yağlı tohumların seçim edilmesini önerdi. Kışın kabızlığa iyi gelen meyve ve sebzeleri arasında ise, ıspanak, lahana, pırasa ve elmayı sıralayarak kabızlık şikayetinin kronikleşmesi gidişatında altında uyuyan sebebin incelenmesi için hekime müracaat etmelerini salık verdi.

Kışın Daha Fazla Kabızlık Meseleyi Ortaya Çıkıyor!

Kışın neden daha fazla kabız olunduğu sualine fiziksel etkinliğin eksilmesi, az su tüketimi, kış bunalımı ve meyve-sebze ağırlıklı beslenmenin eksilmesini neden gösteren Dr. Sinan Akkurt, kabızlığın kronik hale gelmesi gidişatında metabolik ve sindirim sistemi hastalıklarının, crohn, polip, hormonal balanssızlıklar gibi problemlerin incelenmesi gerektiğini kaydoldu.

Giderek yaygınlaşan kış bunalımının özellikle bu yarıyılda antidepresan kullanımını çoğalış gösterebiliyor. Bazı antidepresanların da kabızlığı tetikleyebildiğini açıkladı. Öte yandan kış aylarında günlerin kısa olması sebebiyle beslenme kumpasının bozulup öğün sıçranması ve bunun neticesinde karbonhidrat harcama isteğinin çoğalması sebebiyle bağırsak hareketlerinin ve metabolizmanın yavaşlayabiliyor. Kabızlıkla çabada beslenmenin en ehemmiyetli unsurların başında geliyor.

Kabızlığa iyi gelen besinler arasında zeytinyağı, komposto, ıspanak, lahana, brokoli, keten tohumu, incir, üzüm, pırasa gibi alternatiflerin üzerinde dururken,  bireyin ağırlığı istikametinde hesap yaparak sahip olduğu her kg başına günlük 40 cc su içmesi gerektiğini açıkladı. Elma, armut gibi kabuklu yenebilen besinlerin kabuklarıyla beraber yenmesi oldukça ehemmiyetlidir. Kronikleşen kabızlık şikayetinde öncelikle altta uyuyan sebebin tespit etilmesi ve rehabilitasyonuna yönelinmesi gerekiyor.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN