Hoşgeldiniz Kadınlar!
Sitemiz sadece kadın üyeliklerine açıktır.

 • DOLAR
  %0,20
 • EURO
  %0,35
 • ALTIN
  %-0,62
 • BIST
  %0,76
Kekik yağının bereketleri neler uzmana danışmadan sakın kullanmayın!

Kekik yağının bereketleri neler uzmana danışmadan sakın kullanmayın!

Sosyal medyadan kekik yağının virüse iyi geldiği ile alakalı yapılan paylaşımların ardından bu nebata ve yağına olan arz patladı. Peki, kekik yağı bereketleri nelerdir? Kekik yağı virüs ve bakterilere karşı korur mu? Kekik yağının koronavirüsün Deoksirübo Nükleik Asit zincirini tamamen yok ettiği doğru mu? Tıbbi Farmakoloji Uzmanı Prof.Dr. Hakan Parlakpınar, kekik yağı kullanımında dikkat edilmesi gerektiğini belirterek ihtarlarda bulundu […]

Sosyal medyadan kekik yağının virüse iyi geldiği ile alakalı yapılan paylaşımların ardından bu nebata ve yağına olan arz patladı. Peki, kekik yağı bereketleri nelerdir? Kekik yağı virüs ve bakterilere karşı korur mu? Kekik yağının koronavirüsün Deoksirübo Nükleik Asit zincirini tamamen yok ettiği doğru mu? Tıbbi Farmakoloji Uzmanı Prof.Dr. Hakan Parlakpınar, kekik yağı kullanımında dikkat edilmesi gerektiğini belirterek ihtarlarda bulundu

Koronavirüse karşı iyi geldiğine müteveccih bir çalışma yok 

İnönü Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Farmakoloji Anabilim Dalı Öğretim Azası Prof.Dr. Hakan Parlakpınar, kekik yağının koronavirüse karşı iyi geldiğine müteveccih bir çalışma olmadığını belirterek, “Kekik cinslerinin koronavirüs ilişkili yapılmış bir çalışma yok. Bu yapılan çalışmalar daha çok kekiğin içerisindeki etmen madde olarak karşımıza çıkan muhtelif bileşiklerde flavonoid ve terfenadinlerden kaynaklanıyor.Kekiği kekik olarak harcamak ya da kekiği kekik yağı olarak harcamaktan bahsedilebilir.Kekiğin içerisindeki faal maddeyi standardize bir biçimde elde edip onu rehabilitasyonda kullanmak bunlar çok değişik şeyler” dedi.

Hekim teklifi olmadan asla kullanmayın! 

Yemeklerde kullanılan kekiğin rehabilitasyon emelli kullanımına dikkat edilmesi gerektiğini ifade eden Parlakpınar şöyle konuştu:”Kekik ve kekik mahsulleri bitirici ve destek rehabilitasyon içerisinde yer alabilir.Hastalarımızın da hekimlerine danışmadan bu mahsulleri alıp kullanmalarını ben önermiyorum. Yeniden Sağlık Bakanlığı’nın Türkiye İlaç ve Tıbbi Makine Müesseseyi çatısı altında tıbbi nebatlar listesi ve monograflar var. Bu ihtarlara dikkat etmemiz gerekli. Geniş ten yaralanmalarında, sarih yaralarda, yüksek ateş dolaşımla alakalı bozukluklarda, hormon duyarlı kanser tiplerinde, kanamalı şiddetlilerde ve enfeksiyonlarda görüldüğü vaziyetlerde kullanılmamalı. 12 yaş altı çocuklarda toprak üstü kısımları başka bir deyişle çiçekler ve yaprakları, 18 yaş altı çocuklarda ise uçucu yağı dahilen ve haricen kullanılmamalı. Bunların banyo yapılarak kullanım yolu da var. Çay olarak içilebiliyor, topik krem olarak sürülebiliyor. Ancak bu da kesinlikle hekim teklifiyle yapılmalı.”

Kekik ve kekik yağı satışları yüzde 300 arkasıydı 

Baharat satışı yapan aktarlar ise kekik yağı satışlarının pandemi süresi süresince çoğaldığını, maliyetinin de böylece yükseldiğini belirterek, “Satışlarımız koronavirüs evveline göre yüzde 300 arkasıydı. Bu arz yönünde kekik yağının 20 gramı evvelden 18-19 liraydı, şu anda 30 lira oldu. Salgın devam ettikçe kullanım ve maliyeti de çoğalır” dedi.

Kaynak: Pembenar

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN