Hoşgeldiniz Kadınlar!
Sitemiz sadece kadın üyeliklerine açıktır.

 • DOLAR
  %0,21
 • EURO
  %0,37
 • ALTIN
  %-0,48
 • BIST
  %0,76
Kanser tehlikesini önleyen bademin olağanüstü yararları nelerdir hangi hastalıklara iyi geliyor?

Kanser tehlikesini önleyen bademin olağanüstü yararları nelerdir hangi hastalıklara iyi geliyor?

Bir avuç badem sağlık açısından pek çok fayda sağlıyor. İçeriğinde barındırdığı tekli doymamış yağ asitleri, lif, antioksidanlar ve magnezyum, kalsiyum gibi minerallerle sağlık arkadaşı olan badem tok yakalıyor, ara öğünlerde meyve ile harcandığında da kan şekerini dengeliyor. Kilo hakimiyetini sağlamada ve makûs kolesterolü düşürmede de ehemmiyetli tesirleri bulunan bademin her gün 25 gram başka bir […]

Bir avuç badem sağlık açısından pek çok fayda sağlıyor. İçeriğinde barındırdığı tekli doymamış yağ asitleri, lif, antioksidanlar ve magnezyum, kalsiyum gibi minerallerle sağlık arkadaşı olan badem tok yakalıyor, ara öğünlerde meyve ile harcandığında da kan şekerini dengeliyor. Kilo hakimiyetini sağlamada ve makûs kolesterolü düşürmede de ehemmiyetli tesirleri bulunan bademin her gün 25 gram başka bir deyişle takribî 20 adet harcanmasını nasihat eden Acıbadem Kozyatağı Sağlık Kurumu Beslenme ve Perhiz Uzmanı Nur Ecem Baydı Ozman, “5-6 adet badem takribî 1 tatlı kaşığı kadar zeytinyağına eşdeğer kalori kapsıyor. Günde takribî 20 adet bademi aşmamak gerekir. Ayrıca ham badem harcanmasını öneriyorum zira kavurma harekâtı badem kabuğunun polifenol içeriğini düşürerek antioksidan özelliğinin eksilmesine neden oluyor” diyor. Beslenme ve Perhiz Uzmanı Nur Ecem Baydı Ozman bademin 9 verimini anlattı, önemli uyarılar ve tekliflerde bulundu.

CİLDİ GÖZETİYOR

Güneşten gelen ultraviyole ışınlar ile oksidatif stres cilde zarar verip erken ihtiyarlamaya neden olurken, bademde bulunan E vitamini antioksidan içeriği ile hür radikallerle savaşarak cildi gözetiyor.

KALP HASTALIĞI TEHLİKESİNİ EKSİLTİYOR

Kanda makûs kolesterol LDL seviyesinin yüksek olması kalp-damar hastalıkları tehlikeyi ile ilişkilendiriliyor. Her gün takribî 20 adet badem, makûs kolesterolü besbelli biçimde düşürüyor, bu da şahısların kalp hastalığı tehlikesini eksiltiyor.

 ZAYIFLAMAYA DAYANAKÇI OLUYOR

Badem karbonhidrattan yoksul, yağ ve posadan zengin olması sebebiyle tok yakalama özelliğine sahip. Yağ ve posa içeriği ile kan şekerini balansta yakalamak, tokluk sağlamak ve kabızlığı önlemek gibi tesirleriyle kilo hakimiyetine dayanakçı oluyor.

 KAN ŞEKERİNİ DÜZENLİYOR

Badem karbonhidrattan yoksul posadan ve yağdan zengin olması nedeni ile tokluk vaktini uzatıyor. Ayrıca meyve gibi karbonhidrat kapsayan besinlerin yanında badem harcanması kan şekerindeki ani dalgalanmaları önlüyor.

KAN TAZYİKİNİ DÜŞÜRÜYOR

Yapılan çalışmalar magnezyum noksanlığında kan tazyikinin yükseldiğini ortaya koyuyor. Yüksek kan tazyiki ise kronik hipertansiyona neden olabildiği gibi, kalp krizi ve inmeye de yol açabiliyor. Badem içeriğindeki magnezyum ile magnezyum beceriksizliğinin giderilmesine dayanakçı olurken, bu tehlikelere karşı gözetiyor. Ancak kan tazyikini yükseltmemesi için tuz ile kavrulmamış ham olanlarının seçim edilmesi gerekir

KABIZLIĞA İYİ GELİYOR

Yağlı besinler bağırsaklardaki adalelerin kasılıp rahatlamasına dayanakçı olarak bağırsak hareketlerinin çoğalmasına neden olur. Posadan zengin besinler ise bağırsağa su sürükleyerek bağırsak hareketlerini artırıyor. Badem, içeriğinde bulunan yağlar ve posa sayesinde kabızlığa iyi geliyor.

KEMİKLERİ KUVVETLENDİRİYOR

Kemik sıhhati için yeteri kadar kalsiyum ve magnezyum tüketimi ehemmiyetli. Özellikle süt ve yoğurt harcamayan ya da vegan şahıslarda badem tüketimi magnezyum ve kalsiyum içeriği ile yetersizliklerin giderilmesine dayanakçı olarak kemikleri kuvvetlendiriyor.

DAMAR SERTLİĞİNİ ÖNLÜYOR

Makûs kolesterolün LDL yüksek olması damar sertliğine neden olurken, damar sertliği ise kalp krizi ve inme gibi vaziyetlere yol açabiliyor. Badem E vitamini içeriği ile damar sertliğini önlemeye dayanakçı oluyor.

KANSERE KARŞI GÖZETİYOR

Badem kilo hakimiyetine dayanakçı olması, antioksidan içeriği ve posa içeriği sayesinde kansere karşı gözeticidir. Hayvanlarla yapılan çalışmalarda badem harcamanın sütun kanserine karşı gözetici olabileceği belirtilmiştir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN