Hoşgeldiniz Kadınlar!
Sitemiz sadece kadın üyeliklerine açıktır.

 • DOLAR
  %1,44
 • EURO
  %0,36
 • ALTIN
  %2,77
 • BIST
  %0,76
Kalp krizi nedenleri neler susuzluk ve uykusuzluk öldürebilir!

Kalp krizi nedenleri neler susuzluk ve uykusuzluk öldürebilir!

Sıcak havaların çoğalmasıyla gözümüzü korkutan karl krizi sebepleri nelerdir? Daha evvel kalp rahatsızlığı geçirmiş veya son 6 ay içerisinde stent takılmış hastaları uyaran Medical Park Trabzon Yıldızlı Sağlık Kurumu’nden Kardiyoloji Uzmanı Dr. Özlem Karaca, oruç yakalayan kalp hastalarını da uyardı. Kalp krizi ve sebepleri hakkında tüm merak ettiğiniz detayları elmaelma.com’da bulabilirsiniz! SUSUZLUK VE AÇLIĞA DİKKAT! Son 6 ay […]

Sıcak havaların çoğalmasıyla gözümüzü korkutan karl krizi sebepleri nelerdir? Daha evvel kalp rahatsızlığı geçirmiş veya son 6 ay içerisinde stent takılmış hastaları uyaran Medical Park Trabzon Yıldızlı Sağlık Kurumu’nden Kardiyoloji Uzmanı Dr. Özlem Karaca, oruç yakalayan kalp hastalarını da uyardı. Kalp krizi ve sebepleri hakkında tüm merak ettiğiniz detayları elmaelma.com’da bulabilirsiniz!

SUSUZLUK VE AÇLIĞA DİKKAT!

Son 6 ay içerisinde kalp krizi geçirmiş, stent takılmış ya da by-pass operasyonu olmuş kalp hastalarını uyaran Karaca, “Kalp krizleri yaz mevsiminde daha sık görülür. Bunun en ehemmiyetli nedeni bedenden tuz ve elektrolit kaybı ile beraber yeterli akışkan alınmaması neticeyi kanın pıhtılaşmasıdır. Uykusuzluk, susuzluk ve ağır yemekler de kalp krizine yol açabilir” dedi.

Sıcak havalarda daha çok kalp ve hipertansiyonu olan hastalar tehlike altındadır. Bu sebeple hastaların 11.00-16.00 saatleri arasında dışarı çıkmaması gerektiğini, uykusuz kalmamalarını, ağır yemeklerden sakınmasını, en ehemmiyetlisi de bol bol su tüketine dikkat edilmelidir.

Son 6 ay içerisinde kalp krizi geçirmiş, stent takılmış ya da by-pass operasyonu olmuş, ciddi kalp eksikliği veya aritmik semptomları kalp atışı farklılıkları olan hastaların oruç yakalaması önerilmez. Yeniden hipertansiyon hastalarının tansiyonu dengelenene kadar oruç yakalamamaları gerekir. Günde 2 defa alınan ilaçlar ise sahur ve iftar müddetleri ehemmiyet kazanır.

BOL BOL AKIŞKAN HARCAYIN!

İlaçların Ramazan ayı ile beraber hekim hakimiyeti ile ayarlanmış olması gerekir. Sabah alınan ilaç sahurda, akşam içilen ise iftarda kullanılmalıdır. İftarda bol akışkan tüketimi sebze meyve tüketimi ve masadan doymadan kalkılması gerekir. Açlık paydan hastalar 2-3 saat sonra tekerrür hafif şeyler atıştırılabilir.

Tıka basa doymak veya ağır yemekler yemek kanın sindirim sistemine saldırı etmesine, tuzlu-yağlı yemekler tansiyon kumpassızlıklarına ve tüm bunlar kalbin kanlanmasını bozarak kalp krizine yol açabilir. Sıcak hava sebebiyle akışkan ve mineral kayıpları fazla olacağından kesinlikle su, ayran taze meyve suları gibi akışkanların alınması ve sebze harcanması önerilir. Tuz ve elektrolit kaybı ile beraber yeterli akışkan alınmaması neticeyi kalp atışında farklılıklar yaşanabilir.

ÖĞLE SAATLERİNDE KISACIK UYKUYA ZAMAN AYIRIN!

Hastaları uykusuzluk mevzusunda da uyaran Dr. Özlem Karaca, “Kalp hastaları ve yaşlılar için uygun olan, sıcağın en yoğun sezildiği saatleri konutta serin bir yerde istirahatte geçirmeleridir. Güneşin tesirini kaybetmeye başladığı akşam veya sabah erken saatlerde yürüyüş yapılabilir. Öğle saatlerinde kısa bir uyku ise hastaların Ramazan’ı daha sıhhatli geçirmesine dayanakçı olacaktır.

Zira uykusuzluk kalbi yorar. Bununla alakalı yapılmış pek çok çalışmada, gece uyku kumpası bozuk olanlarda veya gece çalışanlarda kalp damar hastalıklarının daha fazla olduğu gösterilmiştir. Uykusuzluk ayrıca kalp ritmini de etkileyerek nabız yükselmelerine veya yatkınlığı olanlarda aritmilere neden olabilir. Bu da hastalarda çarpıntı, göğüste sıkıntılılık hissi, rahat soluk alamama gibi şikâyetlere yol açabilir.” dedi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN