Hoşgeldiniz Kadınlar!
Sitemiz sadece kadın üyeliklerine açıktır.

 • DOLAR
  %0,27
 • EURO
  %0,40
 • ALTIN
  %-0,11
 • BIST
  %0,76
Kadınlık hormonu nedir? Kadınlık hormonu cinsel yaşamı nasıl etkiler?

Kadınlık hormonu nedir? Kadınlık hormonu cinsel yaşamı nasıl etkiler?

Östrojen, bayanlık hormonudur. Bedende kolesterol sınan maddenin birleşimleme düzeyinden sonra yumurtalıklar ve böbrek üstü bezleri tarafından salgılanır. Östrojen hormonu genç kızlık yarıyılında bedende rahmin büyümesi, yumurtalıkların büyümesi, memelerin büyümesi için genç kızlık yarıyılında ehemmiyetlidir. Östrojen hormonu ileri yaşlarda sağlıklık cinsel yaşam için, cinsel ilişkiden zevk alma, bayanlık faaliyetlerinin devamı için ehemmiyetlidir. Östrojen hormonunun yanı gizeme […]

Östrojen, bayanlık hormonudur. Bedende kolesterol sınan maddenin birleşimleme düzeyinden sonra yumurtalıklar ve böbrek üstü bezleri tarafından salgılanır. Östrojen hormonu genç kızlık yarıyılında bedende rahmin büyümesi, yumurtalıkların büyümesi, memelerin büyümesi için genç kızlık yarıyılında ehemmiyetlidir. Östrojen hormonu ileri yaşlarda sağlıklık cinsel yaşam için, cinsel ilişkiden zevk alma, bayanlık faaliyetlerinin devamı için ehemmiyetlidir. Östrojen hormonunun yanı gizeme Progesteron hormonu da ehemmiyetlidir. Progesteron hormonu adet yarıyılının ikinci yarısında salgılanır, şayet gebelik reelleşmezse rahmi adet kanamasına hazırlar. Gebeliğin asıllaştığı gidişatlarda progesteron cenin ismi verilen döllenmiş yumurtanın rahimde oturmasına ve orada büyümesine zemin hazırlar. 

Östrojen yetersizliği

Bayanlarda bulunan östrojen hormonu azaldığında negatifliklere neden olur. Östrojen hormonunun yetersizliği çocukluk yaşlarında sezilmez, zira çocukluk çağında seks hormonunun başka bir deyişle östrojen ve testosteronun bir tesiri yoktur. Ergenlik çağına gelindiğinde östrojen hormonunun tesiri ortaya çıkmaya başlar. Beceriksiz östrojen hormonu üretilmesinin en büyük yan tesiri boy kısalığına neden olabilir.

Östrojen hormonu eksilmesi bulguları:

Memelerde sarkma ve ufalma
Kaslarda zayıflık
Ciltte kırışıklık
Tansiyonda düşmeler 

Bayanlarda cinsel hormonların salgısı oldukça karmaşıktır. Bebeklik ve çocukluk çağında östrojenin fizyolojik bir rolü yoktur. Salgılanıp salgılanmaması çocukluk çağında sağlık için ehemmiyetli değildir. Bayanda östrojen hormon aşırılığı cinsel yaşamı etkilediği gibi beden yapısında farklılıklara neden olur. Öncelikle kalça ve bacak bölgesindeki yağ ölçüyü çoğalır. Östrojen bedende su yakalama özelliğine sahiptir, bu bakımdan el ve ayaklarda ödem oluşmasına neden olabilir. Östrojen bacak damarlarında pıhtı oluşmasına neden olur ve daha sonra bu pıhtının koparak akciğere gitmesine neden olabilir. Östrojen aşırılığı yüksek tansiyona neden olur, safra kesesi taşına neden olur.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN