Hoşgeldiniz Kadınlar!
Sitemiz sadece kadın üyeliklerine açıktır.

 • DOLAR
  %0,27
 • EURO
  %0,40
 • ALTIN
  %-0,11
 • BIST
  %0,76
Hemoroid nasıl geçer ne tetikler yaz sıcakları tetikliyor!

Hemoroid nasıl geçer ne tetikler yaz sıcakları tetikliyor!

Hemoroid nedir? Hemoroid neden olur? Basuru ne tetikler? Muhtelif sebeplere bağlı olarak ortaya çıkan sağlık meselelerinden biride hemoroid hastalığıdır. Peki hemoroid hastalığı neden olur? Hemoroid hastalığını ne tetikler? İşte hemoroid hastalığı hakkında dikkat faktörüz gerekenler hakkında DoktorTakvimi hekimlerinden Op. Dr. Yasir Gözü, erken teşhis ve müdahaleyle bu sualin önüne geçmenin olası olduğunu söylüyor. Yaz aylarında fazla sıcak […]

Hemoroid nedir? Hemoroid neden olur? Basuru ne tetikler? Muhtelif sebeplere bağlı olarak ortaya çıkan sağlık meselelerinden biride hemoroid hastalığıdır. Peki hemoroid hastalığı neden olur? Hemoroid hastalığını ne tetikler? İşte hemoroid hastalığı hakkında dikkat faktörüz gerekenler hakkında DoktorTakvimi hekimlerinden Op. Dr. Yasir Gözü, erken teşhis ve müdahaleyle bu sualin önüne geçmenin olası olduğunu söylüyor.

Yaz aylarında fazla sıcak hava, beslenme alışkanlıklarındaki farklılıklar, içki tüketimi, yeterli hijyenin sağlamadığı havuzlar, ıslak mayolar gibi bir hayli sebebin basuru tetiklemektedir. Erken teşhis ve müdahaleyle bu sualin önüne geçmenin olası olmaktadır. 

Yaz aylarıyla beraber bir hayli birey, millet arasında hemoroit olarak adlandırılan hemoroid meselesinden daha fazla şikayet etmeye başlıyor. Hava sıcaklıklarının çoğalması damarların genişlemesine neden olduğu için, bir damar hastalığı olan ve toplardamarların genişleyerek dışarı sarkmasıyla basura da davetiye çıkarıyor. Bunun yanı gizeme tatil yarıyılında kızartma, fast food, atıştırmalıkların fazla tüketimi ve zengin sarih büfelerin albenisiyle beslenme alışkanlıklarındaki farklılıklar da bu meselesini tetikliyor. Ayrıca içki tüketimi, havuz ya da denizden çıktıktan sonra ıslak mayoyla oturmak da da basurun habercisidir.

hemoroid

 İSHAL DE HEMOROİD SEBEBİ

Kabızlık ve ishal gibi bağırsak meselelerinin basurun en ehemmiyetli sebeplerinden biridir. Kabızlık yaşayan şahıslarda bağırsaklar içinde dışkı kuru ve sert yapıda olduğu için fazla ıkınma gerektirir, dışarı çıkarken de makat bölgesindeki damarları imha eder. Bu gidişat hemoroid yaradılışını tetikler. Aynı gidişat ishal içinde geçerlidir. İshal gidişatında birey kesintisiz dışkılama ve dışkılama esnasında da ıkınma lüzumu sezer. Bu vaziyetin devamlılığı hemoroidal damarlara hasar verir.

LİF İÇERİĞİ ZENGİN BESİNLER HARCAYIN!

Değişik bir problem eşlik etmiyorsa, kabızlık ve ishal gibi meseleler aldığımız yiyeceklere göre farklılık gösterir. Fazla baharatlı yiyecekler, gereğinden fazla çay, kahve, içki ve asitli meşrubatların tüketimi, yeterli akışkan alınmaması gibi alışkanlıklar bağırsak kumpasını bozarak kabızlık veya ishale neden olabilir. Bu gidişat ise hemoroid yaradılışında tesirlidir. Hemoroidden korunmak için tercihen lif açısından zengin ve posalı besinler harcayın. Fast food ve baharatlı besinlerden uzak durmalısınız. Besinleri olası olduğunca yavaş harcayın ve iyice çiğneyin. Olasıysa meyve ve sebzeleri kabukların atamadan harcamaya çalışın. Günde vasati 10-12 kadeh su içmeye özen gösterin. Kumpaslı olarak tuvalete çıkmaya ve havuz gibi ortak alan kullanımlarında hijyene dikkat edin.

hemoroid

TEŞHİSTE GEÇ KALINIRSA ÇÖZÜM CERRAHİ MÜDAHALE

Bu hastalığın hakimiyet altına alınmadığı taktirde ciddi kasvetlere neden olduğunu söyleyen Gözü, erken teşhisle ve hekiminizin önereceği birkaç ilaç ya da değişik tıbbi usullerle basurun rehabilitasyon edilebileceğinin altını çiziyor. Geç kalındığında ise tek çözümünün cerrahi müdahale olmaktadır. Operasyonsuz lazer rehabilitasyonuyla hemoroidden 10 dakikada kurtulmak olası. Operasyonsuz lazer rehabilitasyonuyla hasta aynı gün hem şikayet nedenini bilir hem de tanısı konulup müdahalesi yapılır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN