Hoşgeldiniz Kadınlar!
Sitemiz sadece kadın üyeliklerine açıktır.

 • DOLAR
  %0,21
 • EURO
  %0,37
 • ALTIN
  %-0,48
 • BIST
  %0,76
Hastalık habercisi olabilecek 5 sinyal bedendeki nedensiz morarmalara dikkat!

Hastalık habercisi olabilecek 5 sinyal bedendeki nedensiz morarmalara dikkat!

Gözleriniz şişiyor, tırnaklarınız sararıyorsa aman dikkat! Bu bulgular bedende ciddi hastalıkların habercisi olabilir. bedende hastalık habercisi olabilecek bulgular hakkında merak edilenleri Uz. Dr. Özlem Kaplan’dan bildik.  Tırnaklarınız beyazsa…  Tırnaklardaki yapı ve renk farklılığı bedende büyüyen birtakım sistemik hastalıkların habercisi olabilmektedir. Misalin; sarı tırnaklar mantar hastalığında görülürken, kaşık tırnak vaziyeti veya tırnaklardaki beyaz kirler demir beceriksizliği kansızlığının […]

Gözleriniz şişiyor, tırnaklarınız sararıyorsa aman dikkat! Bu bulgular bedende ciddi hastalıkların habercisi olabilir. bedende hastalık habercisi olabilecek bulgular hakkında merak edilenleri Uz. Dr. Özlem Kaplan’dan bildik. 

Tırnaklarınız beyazsa… 

Tırnaklardaki yapı ve renk farklılığı bedende büyüyen birtakım sistemik hastalıkların habercisi olabilmektedir. Misalin; sarı tırnaklar mantar hastalığında görülürken, kaşık tırnak vaziyeti veya tırnaklardaki beyaz kirler demir beceriksizliği kansızlığının bir belirtisi olarak ortaya çıkabilir. Tırnaklarda bombeliğin çoğalması vaziyeti ise; siroz, akciğer kanseri, bronşektazi ve bazı bağırsak hastalıklarında görülebilen bir bulgudur. Tırnakta siyah çizgilenmeler ise tırnak yatağında kanama veya melanoma denilen bir kanser cinsinin habercisi olabilir.

 Gözler de sıhhatin aynası

Sklera denilen gözün beyaz kısımlarında sarı renk olması, karaciğer ve safra yolları hastalıklarının bir bulgusu olabilir. Göz kapaklarındaki ödem, şişlik böbrek işlev bozukluğuna işaret ederken, gözbebeklerinin denk büyüklükte olmaması kafa içi kanama, ve beyin travmaları gibi ciddi nörolojik hastalık vaziyetlerinde görülebilir. Göz bebeğindeki küçülmeler ise bazı kimyevi zehirli maddelerle ve ilaçlarla zehirlenmelerini işaret edebilmektedir.

Cildiniz kuruyorsa aman dikkat! 

Ciltte kendiliğinden ortaya çıkan morarmalar; lösemi, immun trombositopenik purpura gibi bazı kan hastalıklarının erken belirtisi olabilirken; ciltteki beyazlamalar vitiligo ya da mantar enfeksiyonlarında görülebilmektedir. Saçlı tende fazla kepek, diz ve dirseklerde beyaz kirlerin varlığı sedef hastalığını; ciltte sızılı, yüzeyden şişkin, içi su dolu kırmızı lezyonların olması ise zona hastalığını işaret edebilir. Ciltteki kuruluk ve kaşıntı, az akışkan tüketimi ya da tiroit bezinizin az çalışmasına bağlı olabileceği gibi, böbrek yetmezliğinin de bir belirtisi olabilir. Özellikle kalp yetmezliğine bağlı periferik dolaşımın bozulduğu gidişatlarda cilt; soluk renkli, terli veya morumsu bir renk alabilir. Ciltteki sararmalar da karotenin fazla tüketimine bağlı olabileceği gibi karaciğer ve safra yollarındaki tıkanıklıktan da kaynaklanabilmektedir.

 İstemsiz kilo kaybı yaşıyorsanız… 

Bireyde istemsiz ve süratli kilo kayıpları varsa kesinlikle tiroit hormon işlevleri ve kan şekeri araştırılmalıdır. Hipertiroidi ve diyabet hastalıkları için ani kilo kayıpları hastalığın ilk belirtisi olabilir. Bunun yanında çoğu kanser hastalığı özellikle açıklanamayan kilo kaybı ile izleyebilmektedir. Gece terlemesi, ateş ve kilo kaybı üçlüsü lenfoma ve lösemi hastalıklarında, anemi ile beraber kilo kaybı ise mide ve bağırsak kanserlerinde görülmektedir. Kilo kaybına eşlik eden halsizlik, öksürük ve yüksek ateş varsa akciğer enfeksiyonları ya da urları açısından incelenmelidir. Sırt sızısı ile ortaya çıkan kilo kayıpları da akciğer urlarının ve pankreas hastalıklarının habercisi olabilmektedir.

Kalp yetmezliği ve siroz sebebi ile kilo çoğalışı olabilir

Hareketin eksilmesi ya da yeme alışkanlıklarında bozulma olmaksızın ortaya çıkan kilo çoğalışları, metabolik bazı hastalıkların habercisi olabilmektedir. Tiroit bezi bazal metabolizmayı tertip eden hormonlar üretmektedir. Tiroit bezinin yavaş çalıştığı hipotiroidi gidişatında kilo çoğalışı, halsizlik, cilt kuruluğu ve saçlarda dökülme alana gelebilir. Yeniden şeker metabolizmasının bozulduğu insülin mukavemeti ve diyabet hastalıklarında da ani, açıklanamayan kilo çoğalışı kendini gösterebilir. Kalp yetmezliği, karaciğer sirozu gibi bedende akışkan birikiminin görüldüğü hastalıklarda da kilo çoğalışı görülebilmektedir.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN