Hoşgeldiniz Kadınlar!
Sitemiz sadece kadın üyeliklerine açıktır.

 • DOLAR
  %0,29
 • EURO
  %0,35
 • ALTIN
  %-0,23
 • BIST
  %0,76
Gün ışığı psikolojimizi nasıl etkiler

Gün ışığı psikolojimizi nasıl etkiler

Daha evvel hiç merak ettiniz mi gün ışığınının bedenimize olan tesirleri nelerdir, insan sıhhatini gerek zekâsal gerek fiziksel olarak nasıl tesirler? Biz merak ettik… Gerek uzmanlar gerek insanlar yazın güneşderi bol bol yararlanmak için deniz kenarlarına kaçarken hekimler ise güneş kremi eşliğinde emin saatler arasında güneşderi natürel ‘D vitaminini’ almamız gerektiğini söylüyor. Peki gün ışığı […]

Daha evvel hiç merak ettiniz mi gün ışığınının bedenimize olan tesirleri nelerdir, insan sıhhatini gerek zekâsal gerek fiziksel olarak nasıl tesirler? Biz merak ettik… Gerek uzmanlar gerek insanlar yazın güneşderi bol bol yararlanmak için deniz kenarlarına kaçarken hekimler ise güneş kremi eşliğinde emin saatler arasında güneşderi natürel ‘D vitaminini’ almamız gerektiğini söylüyor.

Peki gün ışığı olmadığı zaman bedenimiz bu vaziyetten nasıl etkilenir hiç düşündünüz mü? İlk olarak kış mevsiminde günlerin kısalmasıyla havanın erken kararması psikolojik olarak insanı ciddi ebatlarda etkilemektedir… Bu gidişata en kolay misal olarak gün içerisinde uyku kumpasınızın bozulmasını, umutsuz ve endişeli düşünceleriniz kesintisizlik haline gelmeye başlamasını verebiliriz, işte bu surattan bunalıma dahi girmiş olabilirsiniz…

Genellikle güz ve kış yarıyıllarında bu ruh haline kapılmak oldukça sıradandır. Aynı zamanda bu mevsimlerde havaların soğumasıyla hareketlilik eksilir böylece bir vakit alışkanlıklarınızdan kurtulamayıp depresyona girmeniz oldukça bayağı karşılanır.

Gün içerisinde gün ışığından yeteri kadar faydalanamadığınızdan dolayı bir şey yapmamak gibi gönülsüz olma gidişatları yaşayabilirsiniz. Bu da gün ışığının yeteri kadar alınamamasının bir neticeyidir. Ruh halinizin son derece kötümser olması ve gönülsüz sezmeniz son derece sıradandır.Bu gidişata kurtarıcı bir teklif isterseniz yapmanız gereken dostlarınızla daha sık görüşmek olacaktır.

Gün ışığından bu mevsimlerde yeteri kadar faydalanamadığınız için hormonel olarak da etkilenebilirsiniz. Mesele kendinizi durup dururken ağlarken bulabilirsiniz. Banalde hiç olmayacak şeylere durup dururken hiddetlenebilirsiniz. Bu vaziyet hormonlarınızı etkilediği için duygusal olarak misal verdiğimiz gidişatları yaşayabilirsiniz. Aynı zamanda güneşderi az yararlanmak serotonin hormonunuzu emin bir düzey düşürebilir. Bu da bunalım hissine kapılmanıza neden olabilir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN