Hoşgeldiniz Kadınlar!
Sitemiz sadece kadın üyeliklerine açıktır.

 • DOLAR
  %0,27
 • EURO
  %0,40
 • ALTIN
  %-0,11
 • BIST
  %0,76
Gülmenin verimleri nelerdir stresi eksiltmeye destekçi oluyor!

Gülmenin verimleri nelerdir stresi eksiltmeye destekçi oluyor!

Endişe, stres, anksiyete gibi problemler yaşamınızı kıskaca aldıysa güçle dahi olsa tebessümmek size ruh halinizi düzenlemede destekçi oluyor. İnanması efor gelse de tebessümmek bedende endorfin hormonlarını salgılanmasına fayda bu da stres seviyelerinin eksilmesine destekçi olur. İşte tebessümmenin daha evvel dinlemediğiniz verimleri! Daha mutlu olmak için… Bilimsel araştırmalar gösteriyor ki surat ifadelerimiz duygularımızı etkiliyor. Misalin, tebessümmek […]

Endişe, stres, anksiyete gibi problemler yaşamınızı kıskaca aldıysa güçle dahi olsa tebessümmek size ruh halinizi düzenlemede destekçi oluyor. İnanması efor gelse de tebessümmek bedende endorfin hormonlarını salgılanmasına fayda bu da stres seviyelerinin eksilmesine destekçi olur. İşte tebessümmenin daha evvel dinlemediğiniz verimleri!

Daha mutlu olmak için…

Bilimsel araştırmalar gösteriyor ki surat ifadelerimiz duygularımızı etkiliyor. Misalin, tebessümmek mutluluk duygularını kuvvetlendirirken kaşlarını çatmak bizi negatif duygulara daha fazla sürüklüyor.

Stres seviyesi eksilir

Tebessümmek yalnızca sizi daha az kaygı vermekle kalmaz, stresi de eksiltir. Tebessümdüğünüzde bedeniniz endorfin salgılar ve bunlar suratınızdaki adalelerin hareketleri tarafından tetiklenir.

Tamsal idrak etme sağlıyor

Yapılan araştırmalar, tebessümen insanların detaylara odaklanmaktan ziyade büyük resmi görme kabiliyetinin daha yüksek olduğunu ortaya koydu. Araştırmalara göre, tebessümmek nasıl dikkatinizi genişletiyorsa, mutsuz, gergin ve stresli olmak da dikkat odağını daraltıyor.

Sempatik bir yosunu oluşturursunuz

Araştırmalar tebessümen insanların daha arkadaşça ve daha sevimli olarak idrak edildiğini gösteriyor. 2005 senesinde yapılan bir araştırma, hakikat ve içten bir tebessümmenin samimiyet algısını çoğaldırdığını ortaya koydu. Tebessümme genellikle bir işbirliği işareti olarak idrak edildiğinden, tebessümen insanlar da daha emin kabul edilir.

Konsantrasyonu iyileştirir

Tebessümmenin, insanların kendilerini iyi sezmelerini sağlayarak konsantrasyonunu artırdığını ve bunun daha iyi odaklanmaya yol açtığını gösteren çalışmalar da var. 2010 senesinde yapılan bir araştırma, en çok tebessümen bireylerin aynı zamanda ‘dikkat genişliği’ çok rakamda nesneyi kısa bir müddet içinde idrak edebilme ve andırabilme kabiliyeti sergilediğini gösterdi.

Güçle gülmek dahi mutlu sezdirebilir

Pek çok çalışma tebessümmenin ruh halinizi iyileştireceğini gösteriyor. Yukarıyada da bahsettiğimiz gibi duygularımız, surat ifademizden etkileniyor. Bu da demek oluyor ki, kendinizi makûs sezdiğiniz bir anda güçle de olsa tebessümürseniz hemen tesir edecek ve daha iyi sezmeye başlayacaksınız.

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN