Hoşgeldiniz Kadınlar!
Sitemiz sadece kadın üyeliklerine açıktır.

 • DOLAR
  %0,29
 • EURO
  %0,35
 • ALTIN
  %-0,23
 • BIST
  %0,76
Gripten korunmanın yolu antibiyotikler değil!

Gripten korunmanın yolu antibiyotikler değil!

Malum havalar iyice soğudu. Ortak kullanım etraflarının çoğalması ve mevsim geçişlerinde sık sık kapımızı çalan gripten korunmak için grip aşısı ve öteki usuller hakkında öğrenilmesi gerekenleri Liv Hospital İç Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Aslı Çurgunlu kışı grip olmadan geçirmenin yollarını anlattı. Gripten korunmak için ne yapmalı? Grip aşısı kimlere yapılır? Nezle ve grip aynı şey mi? […]

Malum havalar iyice soğudu. Ortak kullanım etraflarının çoğalması ve mevsim geçişlerinde sık sık kapımızı çalan gripten korunmak için grip aşısı ve öteki usuller hakkında öğrenilmesi gerekenleri Liv Hospital İç Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Aslı Çurgunlu kışı grip olmadan geçirmenin yollarını anlattı. Gripten korunmak için ne yapmalı? Grip aşısı kimlere yapılır? Nezle ve grip aynı şey mi? İşte grip ve gripten korunmak için gereksiniminiz olan tüm ayrıntıları elmaelma.com’da bulabilirsiniz! 

Grip ve Nezle Aynı Şey Mi?

Nezle veya soğuk algınlığı; hapşırık, burun akıntısı veya burun tıkanıklığı, boğaz ağrısı, öksürük, surat ve alın bölgesinde dolgunluk hissi gibi bulgularla ortaya çıkan üst solunum yollarının viral enfeksiyon hastalığıdır. Yetişkinlerde genelde ateş görülmez. Bir hafta sonra şikayetler eksilir. Grip ise daha ağır şikayet ve belirtilerle izleyen bir enfeksiyondur. Hastalarda ateş, şiddetli halsizlik, adale ağrıları, baş ağrısı, öksürük gibi şikayetler vardır. Yeniden grip infeksiyonun da boğaz ağrısı, nezle, burun akıntısı veya tıkanıklığı gibi belirtiler de görülebilir. Gribal enfeksiyonlarda korkulan tablo hastalarda sinüzit, orta kulak irini, zatürre gibi karmaşıklıkların ortaya çıkmasıdır.

Antibiyotik Yararlı Mı?

-Antibiyotikler viral enfeksiyonlarda tesirli değildir. Kullanılmasının bir verimi yoktur. -Antibiyotiklere grip enfeksiyonunda eğe bakteri kaynaklı gidişatlar sinüzit, orta kulak irini, zatürre gibi ilave edilmişse yararlı olur ve kullanılmalıdır. Gribin rehabilitasyonunda ağrı kesici ve ateş düşürücüler, bol akışkan alımı ve yatak istirahati şikayetlerin eksilmesinde destekçi olur.

gripten korunmak için ne yapmalı

Grip Aşısını Kimler Yaptırmalı?

65 yaş ve üstündeki şahıslar. Kronik hastalığı olan şahıslar: Diyabet, kronik kalp hastalığı, kronik obstrüktif akciğer hastalığı KOAH, kronik karaciğer, böbrek hastalığı olanlar Kanser, uzuv ve kemikiliği nakli yapılan bağışıklık sistemi zayıflamış şahıslar ve bu hastalara bakım veren şahıslar, Sağlık Kurumularda çalışan hekim, hemşire, hasta bakıcılar; anaokulu ve huzur konutları çalışanları. Yüksek tehlike grubundaki bireylerle yakın temasta olan şahıslar Grip aşısının ekim-kasım ayında yapılması önerilmekle beraber enfeksiyonun görüldüğü tüm kış ayları süresince aşılanmamış şahıslar aşılanabilir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN