Hoşgeldiniz Kadınlar!
Sitemiz sadece kadın üyeliklerine açıktır.

 • DOLAR
  %0,29
 • EURO
  %0,35
 • ALTIN
  %-0,23
 • BIST
  %0,76
Brokolinin verimleri neler kırışıklıkları eksiltiyor!

Brokolinin verimleri neler kırışıklıkları eksiltiyor!

Kış mevsiminin içerisindeki vitamin ve minerallerle en bedelli yiyeceklerinden biri olan brokoli, bedene olağanüstü fayda sağlıyor. Kemik sıhhatinden, kanserle çabaya; kötü kolesterolü düşürmeden, saçlara pek çok faydayı bulunan brokolinin en ehemmiyetli verimlerinden biri de cildimizdeki kırışıklıkları azaltarak genç görünmeye katkı sağlaması. Brokolinin daha evvel dinlemediğiniz verimleri haberimizin devamında… Genç görünmeyi sağlıyor Brokoli, cildinizi güneş ve […]

Kış mevsiminin içerisindeki vitamin ve minerallerle en bedelli yiyeceklerinden biri olan brokoli, bedene olağanüstü fayda sağlıyor. Kemik sıhhatinden, kanserle çabaya; kötü kolesterolü düşürmeden, saçlara pek çok faydayı bulunan brokolinin en ehemmiyetli verimlerinden biri de cildimizdeki kırışıklıkları azaltarak genç görünmeye katkı sağlaması. Brokolinin daha evvel dinlemediğiniz verimleri haberimizin devamında…

Genç görünmeyi sağlıyor

Brokoli, cildinizi güneş ve etraf kirliliğine karşı koruyan iyi bir antioksidan olan C Vitamininden zengindir. Ayrıca kırışıklıkları eksiltmeye ve cildin genel dokusunu geliştirmeye dayanakçı olur. Bunun sebebi C vitamininin cildin ana koruyucu sistemi olan kollajen yaradılışında dayanakçı olmasıdır. Brokoli ayrıca her ikisi de cilde bereketli olan A ve E vitamini sağlar.

Kemik sıhhatine iyi geliyor

Brokoli, kemiklerimiz için son derece verimli olan K vitamini açısından oldukça zengindir. K vitamini, bedenin kalsiyum emilimini ve ayrıca idrar yoluyla kalsiyum atılımını azaltarak kemik sıhhatini iyileştirmeye dayanakçı olur. Bu sebeple, özellikle perhiz yaparken kemiklerinizin zayıflamasına ve bu süreçte kırılmalarına mani olmak için brokoli yemeniz bereketli olacaktır.

Kanserle savaşmaya destek eder

Brokoli birçok kanser cinsiyle gayret etmeye dayanakçı oluyor. Meme kanseri, rahim kanseri, prostat kanseri ve ayrıca akciğer, karaciğer, bağırsak, kolon ve böbrek bunlardan kimileri. Brokoli, kükürt kapsayan bir bileşime sahiptir ve sülforafan olarak öğrenilen ve kanserle savaşan özelliklere sahiptir. Kadınlarda meme kanseri riskini azaltttığı öğrenilir. Bunun dışında, glukofanfan, diindolilmetan, beta-karoten, selenyum ve brokolide bulunan öbür kanserojen bileşikler kansere karşı savaşmaya dayanakçı olur.

Bedeninizi detoksize eder

Brokoli, C vitamini, kükürt ve bazı amino asitleri kapsadığı için bedeninizi detoksifiye etmeye dayanakçı olur. Perhizinize brokoli eklemek, ürik asit gibi hür radikalleri ve toksinleri bedenden atmaya dayanakçı olur. Yanıklar, kaşıntı, kızarıklık, gut, artrit, romatizma ve hatta egzama ve ciltte sertleşme gibi cilt hastalıklarının toksinlerle ilişkili problemleri önlemenize dayanakçı olacaktır.

Kolesterolü düşürür

Brokoli, kolesterolü düşürmeye dayanakçı olan çözünür lif açısından zengindir. Bu, lifin sindirim sisteminde safra asitleri ile kolesterolü bağladığından ve böylelikle kolesterol salımını kvakalaştırdığı için olur. Bir çalışma, brokoli yemenin kandaki LDL-kolesterol kötü kolesterol seviyelerini yüzde 6’ya kadar eksiltebildiğini göstermiştir.

Saç için bereketli

Brokoli, saçlarınız için bereketli olan Vitamin A, Vitamin C, Vitamin E, Vitamin B5, Vitamin B12, niasin, çinko, kükürt, silika ve germanyum gibi gıda maddeleri kapsar. A vitamini ve C vitamini, saç tenine ve saçınıza natürel bir ıslatıcı ve saç kremi olarak işlev gören yağ bazlı bir salgı olan sebum yapımını teşvik eder. Brokoli içinde bulunan kalsiyum, saç köklerinin kuvvetlendirilmesine dayanakçı olur.

Alerjilere ve inflamasyona karşı reaksiyonu eksiltmeye dayanakçı olur

Brokoli, alerji ile ilişkili maddelerin bedenimize etkisini eksilten kaempferol kapsar. Bu da alerjilere karşı reaksiyonu eksiltmede fayda sağlar. Brokolide de bulunan Omega-3 yağ asitleri cerahati eksiltmeye dayanakçı olur. Sulforafan, brokolide bulunan ve eklem yıkımına neden olabilen enzimleri bloke eden bir başka kimyasaldır. Bu sebeple, brokoli tüketmek artrit şikayeti olan bir kişi için bereketli olabilir.

Mide rahatsızlıklarının iyileşmesine dayanakçı olur

Brokoli, kabızlık rehabilitasyonunda etkili olan lif kapsar. Kabızlık çoğu mide rahatsızlıklarının temel sebebidir. Lif, midenin neredeyse tüm bozukluklarını iyileştirmeye dayanakçı olur. Lif, tükettiğiniz yiyeceklere su ekler ve bağırsakların düzgün çalışmasına dayanakçı olur. Brokoli ayrıca, cerahati azaltarak mideyi yatıştırmaya dayanakçı olan magnezyum ve vitaminler kapsar.

Kalp hastalıkları riskini eksiltir

Yüksek lif içeriğine ek olarak, brokoli de yüksek seviyede beta-karoten, Omega-3 yağ asitleri ve sağlıklı bir kalp için gerekli olan öbür vitaminler bulunur. Kötü kolesterol seviyelerini eksiltirler ve kan tazyikini düzenleyerek kalbin düzgün çalışmasını sağlarlar. Brokoli’de bulunan potasyum, kan damarlarındaki gerginliği ve stresi azaltarak kan akışını kvakalaştırır ve temel uzuvların oksijenlenmesini artırır. Brokoli ayrıca, bir kişinin kronik kan şekeri problemi varsa, irin sebebiyle oluşabilecek kan damarı duvarlarına hasarı önleyen sulforaphane kapsar.

Bağışıklığı artırmaya dayanakçı olur

Vitamin C, beta-karoten ve selenyum, bakır, çinko ve fosfor gibi öbür vitamin ve mineraller brokoli içinde ehemmiyetli miktarlarda bulunur. Bağışıklık sisteminizi kuvvetlendirmeye ve bedeninizi muhtelif hastalıklar ve enfeksiyondan korumanıza dayanakçı olurlar.

Gebelikte dayanakçı olur

Brokoli proteinler, vitaminler, kalsiyum, antioksidanlar ve öbür ehemmiyetli gıdaları kapsar. Lifler açısından zengin olduğundan gebelik sırasında kabızlığı önlemeye dayanakçı olacaktır. Brokoli içindeki folat, doğum sırasında beyin ve omurilik kusurlarının olmamasını sağlar.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN