Hoşgeldiniz Kadınlar!
Sitemiz sadece kadın üyeliklerine açıktır.

 • DOLAR
  %0,20
 • EURO
  %0,35
 • ALTIN
  %-0,62
 • BIST
  %0,76
Göğüs ağrısı neden olur anksiyete ve stres ağrıya sebep olabiliyor!

Göğüs ağrısı neden olur anksiyete ve stres ağrıya sebep olabiliyor!

Bir Hayli değişik problem göğüs ağrıdene neden olabiliyor. Göğüs ağrısı kalp krizinin ilk bulgusu olsa da daha hafif rahatsızlıkların da bulgularından biri. Sezildiğinde şahsa güç zamanlar yaşatan göğüs ağrısı zaman zaman soluk almaya dahi mani olmaktadır. Göğüs ağrıdene neden olan başlıca psikolojik problem ise stres ve anksiyete olmakta. Göğüs ağrısı hakkında merak ettiğiniz tüm bilgiler […]

Bir Hayli değişik problem göğüs ağrıdene neden olabiliyor. Göğüs ağrısı kalp krizinin ilk bulgusu olsa da daha hafif rahatsızlıkların da bulgularından biri. Sezildiğinde şahsa güç zamanlar yaşatan göğüs ağrısı zaman zaman soluk almaya dahi mani olmaktadır. Göğüs ağrıdene neden olan başlıca psikolojik problem ise stres ve anksiyete olmakta. Göğüs ağrısı hakkında merak ettiğiniz tüm bilgiler haberimizde…

Göğüs ağrısı neden olur?

Göğüs ağrısı olduğunda genellikle bireyin ilk fikri kalp krizi geçirdiğidir. Göğüs ağrısı kalp krizinin ehemmiyetli bir bulgusu olsa da, oranla daha az ciddi olan gidişatlardan da kaynaklanabilir. Acil servise göğüs ağrısı sebebiyle yapılan ziyaretlerin takribî %13’ü kalp ile alakalı ciddi bir mesele sebebiyledir. Göğüs ağrısı sebepleri şöyledir:

Anksiyete ve Stres

Anksiyete ya da stres ağrının dolaysız sebebi olabilir zira her iki gidişat da bedenin fazla gergin olmasına yol açar. Göğüs ağrısı özellikle gergin olduğunuz zaman değil, çoğu zaman siz dinlenirken ortaya çıkar.

Adale sıkışması

Ağrının nedeni genellikle adale sıkışmasıdır ve çok fazla hava soluduğunuz zamanlarda basitçe ortaya çıkabilen bir vaziyettir. Ağrıyı dindirmek için; sakin olmak, usulca soluk almak ve ağrının kendiliğinden yok olmasını beklemek gerekmektedir.

Hiperaktivite

Aynı zamanda, kalp atış süratiniz yüksek olduğunda, genellikle daha yoğun bir biçimde soluk alırsınız;  bu da göğüs ağrıdene neden olabilir.

Miyokard enfarktüsü

Miyokard, kalpteki dolaşım sistemi yoluyla kan pompalamaktan mesul bir adale dokusudur. Bu dokunun misyonunu yerine getirememesi ya da damar tıkanıklığı, şiddetli göğüs ağrıdene neden olabilir; zira kalp, çalışmak için gereksinim dinlediği kana erişemez.

Perikardit

Perikardit, perikardın iltihaplanması neticeyi oluşan bir hastalıktır. Perikard, kalbi örten bir tabakadır ve alttaki vazifelerden mesuldür:

– Kalbin sürtünmesini ve yağlanmasını sağlayan akışkanı ambarlar.
– Kalbin konumunu hudutlar.
– Kalbin baskısını dağıtır.
– Kalbi izole eder, bu sayede enfeksiyonlara karşı korur.
– Büyük bir tehlike taşımayan bu iltihaplanma, anti-inflamatuar ilaçlar ile eksiltilebilir.

Aritmi

Aritmi, kardiyak ritimde basmakalıptan süratli ya da yavaş bir farklılığın olduğunu ima eder. Şiddetli göğüs ağrıdene neden olabilir.

Göğüs ağrısının öbür bazı sebepleri şunlardır:

Panik saldırı: Göğüs ağrısı, süratli kalp atışı, süratli soluk alma, yoğun terleme, soluk darlığı, bulantı, baş dönmesi ve vefat fobisi gibi bulgulara neden olur.

Zona: Su çiçeği virüsünün yine etkin hale geçmesi neticeyi ortaya çıkan zona, sırttan göğüs duvarınıza kadar kabarcıklı döküntülere neden olabilir. Zonanın bulgularından birisi de göğüs ağrısı olabilir.

Göğüs ağrısı sürüklediğinizde ne yapmalısınız?

Göğüs ağrısı sürüklerken anımsamanız gereken ilk şey sakin kalmaktır. Göğsünüzde ağrı sezdiğinizde şunları yapmalısınız:

– Hafiflemek
– Sakince soluk almak
– Bölgeye masaj yapmak
– Su içmek
– Ağrının geçmesini beklemek
– Bu meseleyi kumpaslı olarak yaşıyorsanız kesinlikle hekiminize müracaat etin.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN