Hoşgeldiniz Kadınlar!
Sitemiz sadece kadın üyeliklerine açıktır.

 • DOLAR
  %0,20
 • EURO
  %0,35
 • ALTIN
  %-0,62
 • BIST
  %0,76
Diş eti kanaması neden olur kullanılan ilaçların yan etkisi sebebi!

Diş eti kanaması neden olur kullanılan ilaçların yan etkisi sebebi!

Diş eti kanamaları dişlerin çok sert fırçalanması, diş ipinin çok sert kullanılması veya takmaların yanlış kullanımı nedenleriyle alana gelebilir. Bu ve bunun gibi günlük meselelerin yanı gizeme diş eti kanaması periodontitis, lösemi, vitamin beceriksizliği ve trombosit beceriksizliği gibi hastalıkları da işaret edebiliyor. Peki diş eti kanaması neden olur? Nasıl geçer? Diş eti kanamasına hakkında merak ettiğiniz tüm bilgiler haberimizde… […]

Diş eti kanamaları dişlerin çok sert fırçalanması, diş ipinin çok sert kullanılması veya takmaların yanlış kullanımı nedenleriyle alana gelebilir. Bu ve bunun gibi günlük meselelerin yanı gizeme diş eti kanaması periodontitis, lösemi, vitamin beceriksizliği ve trombosit beceriksizliği gibi hastalıkları da işaret edebiliyor. Peki diş eti kanaması neden olur? Nasıl geçer? Diş eti kanamasına hakkında merak ettiğiniz tüm bilgiler haberimizde…

Diş eti kanaması neden olur?

Sadece diş etine bağlı hastalıklar değil bir hayli hastalık diş eti kanamasına neden olabilir. En yaygın görünen diş eti kanaması sebepleri şunlardır:

İlaçların yan tesiri

Bazı ilaçlar, yan tesir olarak diş etlerinin kanamasına sebebiyet verebilir. Özellikle kan sulandırıcı ilaçlar kanın pıhtılaşmasını eforlaştıracağından diş etinde kanamayı basitleştirecektir. Bu sualin alana gelmemesi için kullanılacak ilaçların uzman hakimiyetinde alınması, bu bireylerde daha duyarlı ağız bakım mahsullerinin seçim edilmesi gerekir.

Değişik ağız bakım mahsulleri kullanmak

Kullanılan ağız bakım mahsullerinin değiştirilmesi de diş eti kanamasına yol açabilir. Ağız pakliğinde günlük rutinin dışına çıkılması bazen diş etinin kanamasına neden olur, bu gibi vaziyetlerde bir uzmana gözükmek ve daha önceki rutine dönmek gerekebilir.

Hamilelik 

Hamilelik gidişatları sırasında değişen hormonal etkinlikler diş eti hassasiyetine yol açabilir. Diş etlerinde kan akışının çoğalmasına bağlı olarak diş bakımı sırasında kanamalar alana gelebilir. 

Ağız bakımına özen göstermemek

Ağız bakımına yeterince özen göstermemek diş eti hastalıklarının ve dolayısıyla diş eti kanamalarının başlıca sebebidir. Ağız sıhhati ancak kumpaslı günlük ağız bakımı ile sağlanabilir. Bu sebeple günlük olarak en az 2 defa dişler fırçalanmalı, diş ipi kullanılmalı ve dil arınılmalıdır.

Sıhhatsiz beslenme

İşlenmiş besinlerde bulunan bazı bileşenler diş etlerini tahriş edebilir ve hassasiyetlere neden olur. Ayrıca vitamin ve mineral yetersizlikleri de ağız ve diş sıhhatinin bozulması üzerinde oldukça tesirlidir. Bu sebeple yeterli ve balanslı beslenmeye gereken özen gösterilmelidir.

Stres

Çağdaş hayatın birliktesi getirdiği stres bir hayli hastalığa yol açtığı gibi ağız hastalıklarına da zemin hazırlayabilir. Stres, damar sıhhatinin bozulmasına ve bağışıklık sisteminin eforsuz kalmasına neden olur. Bunun neticeyi olarak da ağız sıhhati bozulabilir ve diş eti kanamaları alana gelebilir.

Gıdaları yanlış biçimde çiğnemek

Yiyecekler diş yapısına ugun olarak çiğnenmezse yanlış yerlere tazyik uygulanacağından diş etinde kanamalar alana gelebilir. Hatta bu gidişat ilerleyen süreçte ısırık hastalığına da neden olabilir. 

Sigara içmek

Sigara içmek bir hayli şeye hasar verdiği gibi diş etlerini de oldukça makûs bir biçimde tesirler. Sigara dumanında bulunan hasarlı maddeler diş etlerinde birikerek enfeksiyonlara neden olabilir. Bu sebeple diş eti kanamalarını önlemek için sigara kullanımından sakınılmalıdır.

Diş eti kanaması rehabilitasyonu

Diş eti kanaması rehabilitasyonunun ilk adımı fertsel olarak ağız bakımının kumpaslı ve özenli bir biçimde yapılmasıdır. Günlük ağız bakımının yanı gizeme senede 2 defa, teşhisi konulmuş bir ağız ve diş sıhhati hastalığınız var ise doktorunuzun önereceği sıklıkta diş tetkikinden geçmelisiniz. Dişlerin doğru bir biçimde fırçalanması ve diş ipi kullanımı diş plağı yaradılışını en aza indirgeyeceğinden diş eti kanaması tehlikesini de ehemmiyetli miktarda eksiltecektir. Diş eti kanaması çoğu zaman bakteriyel enfeksiyonlardan kaynaklı olduğundan antiseptik gargaraların kullanılması da kanamaların oluşmasını yasaklayabilir. Ilık ve tuzlu suyla gargara yapmak diş etlerini gevşeteceğinden kanama rehabilitasyonlarında kullanılabilmektedir. Çoğu zaman diş etlerine hasar vermemek için yumuşak uçlu diş fırçası kullanılması önerilir. Özellikle duyarlı diş etine sahip fertler bu stil diş fırçalarını seçim etmelidir. 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN