Hoşgeldiniz Kadınlar!
Sitemiz sadece kadın üyeliklerine açıktır.

 • DOLAR
  %0,25
 • EURO
  %0,53
 • ALTIN
  %0,29
 • BIST
  %0,76
Göğüs ağrısı neden olur adale sıkışması nedeni!

Göğüs ağrısı neden olur adale sıkışması nedeni!

Çoğu zaman ciddi kalp rahatsızlıklarına yorulan göğüs ağrısı, bir hayli sebebe bağlı olarak büyüyebiliyor. Adale sıkışması, anksiyete ve stres, aritmi, hiperaktivite göğüs ağrısının başlıca nedenleri olarak gösteriliyor. Göğüs ağrısı ciddi bir sağlık meselesini gösterebildiğinden acil tıbbi destek almak çok ehemmiyetlidir. Göğüs ağrısı hakkında merak ettiğiniz tüm bilgiler haberimizde! Göğüs ağrısı neden olur? Göğüs ağrısı olduğunda genellikle […]

Çoğu zaman ciddi kalp rahatsızlıklarına yorulan göğüs ağrısı, bir hayli sebebe bağlı olarak büyüyebiliyor. Adale sıkışması, anksiyete ve stres, aritmi, hiperaktivite göğüs ağrısının başlıca nedenleri olarak gösteriliyor. Göğüs ağrısı ciddi bir sağlık meselesini gösterebildiğinden acil tıbbi destek almak çok ehemmiyetlidir. Göğüs ağrısı hakkında merak ettiğiniz tüm bilgiler haberimizde!

Göğüs ağrısı neden olur?

Göğüs ağrısı olduğunda genellikle şahsın ilk fikri kalp krizi geçirdiğidir. Göğüs ağrısı kalp krizinin ehemmiyetli bir bulgusu olsa da, oranla daha az ciddi olan gidişatlardan da kaynaklanabilir. Acil servise göğüs ağrısı sebebiyle yapılan ziyaretlerin takribî %13’ü kalp ile alakalı ciddi bir mesele sebebiyledir. Göğüs ağrısı sebepleri şöyledir:

Adale sıkışması

Ağrının nedeni genellikle adale sıkışmasıdır ve çok fazla hava soluduğunuz zamanlarda basitçe ortaya çıkabilen bir vaziyettir. Ağrıyı dindirmek için; sakin olmak, usulca soluk almak ve ağrının kendiliğinden yok olmasını beklemek gerekmektedir.

Anksiyete ve Stres

Anksiyete ya da stres ağrının dolaysız sebebi olabilir zira her iki vaziyet de bedenin fazla gergin olmasına yol açar. Göğüs ağrısı özellikle gergin olduğunuz vakit değil, çoğu zaman siz dinlenirken ortaya çıkar.

Hiperaktivite

Aynı zamanda, kalp atış süratiniz yüksek olduğunda, genellikle daha yoğun bir biçimde soluk alırsınız;  bu da göğüs ağrıdene neden olabilir.

Aritmi

Aritmi, kardiyak ritimde olağandan süratli ya da yavaş bir farklılığın olduğunu ima eder. Şiddetli göğüs ağrıdene neden olabilir.

Göğüs ağrısının değişik bazı sebepleri şunlardır:

Panik hamle: Göğüs ağrısı, süratli kalp atışı, süratli soluk alma, yoğun terleme, soluk darlığı, bulantı, baş dönmesi ve vefat fobisi gibi bulgulara neden olur.

Zona: Su çiçeği virüsünün yine etkin hale geçmesi neticeyi ortaya çıkan zona, sırttan göğüs duvarınıza kadar kabarcıklı döküntülere neden olabilir. Zonanın bulgularından birisi de göğüs ağrısı olabilir.

Göğüs ağrısı sürüklediğinizde ne yapmalısınız?

Göğüs ağrısı sürüklerken anımsamanız gereken ilk şey sakin kalmaktır. Göğsünüzde ağrı sezdiğinizde şunları yapmalısınız:

– Gevşemek
– Sakince soluk almak
– Bölgeye masaj yapmak
– Su içmek
– Ağrının geçmesini beklemek
– Bu meseleyi kumpaslı olarak yaşıyorsanız kesinlikle hekiminize müracaat etin.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN