Hoşgeldiniz Kadınlar!
Sitemiz sadece kadın üyeliklerine açıktır.

 • DOLAR
  %0,27
 • EURO
  %0,40
 • ALTIN
  %-0,11
 • BIST
  %0,76
Gluten intoleransı bulguları neler sindirim meseleleri yaşıyorsanız…

Gluten intoleransı bulguları neler sindirim meseleleri yaşıyorsanız…

Gluten intoleransı, fertlerde çölyak hastalığına eş semptomlar veren, gluteni tolere edememe vaziyeti olarak belirlenir. Yapılan bilimsel araştırmalar çölyak dışı gluten duyarlılığı bir çeşit alerjik tepkin, doğuştan immün cevap olarak gözlemlenmiştir. Peki gluten intoleransına sahip olduğunuzu nasıl anlarsınız? Cevabı haberimizde! Gluten intoleransı bulguları şunlardır: Sindirim meseleleri Sıkça yaşadığınız gaz, kabarıklık, ishal ve kronik kabızlık gibi şikayetler […]

Gluten intoleransı, fertlerde çölyak hastalığına eş semptomlar veren, gluteni tolere edememe vaziyeti olarak belirlenir. Yapılan bilimsel araştırmalar çölyak dışı gluten duyarlılığı bir çeşit alerjik tepkin, doğuştan immün cevap olarak gözlemlenmiştir. Peki gluten intoleransına sahip olduğunuzu nasıl anlarsınız? Cevabı haberimizde!

Gluten intoleransı bulguları şunlardır:

Sindirim meseleleri

Sıkça yaşadığınız gaz, kabarıklık, ishal ve kronik kabızlık gibi şikayetler gluten intoleransına işaret ediyor olabilir.

Bitkinlik

Özellikle glutenli besinler harcadıktan sonra görülen bitkinlik, beyin sisi ve halsizlik hali, gluten intoleransının en aşikar göstergelerinden biri.

Keratosis Pilaris

Üst kollarda görülen ve ‘tavuk derisi’ de denilen pütürlü ten döküntüsü, glutenin bağırsaklara hasar vermesi neticeyi yağ asitleri ve A vitamininin yeterince bereketli bir biçimde kullanılamamasından kaynaklanıyor olabilir.

Otoimmün rahatsızlıklar

Hashimato tiroidi, romatoid artirit, ülseratif kolit, lupus, psoriasis, skleroderma ve MS gibi otoimmün rahatsızlıkların da gluten intoleransı ile ilişkili olabileceğine dair araştırmalar mevcut.

Baş dönmesi

Sıklıkla görülen baş dönmesi, denge hissinin kaybı gibi bulgular.

Hormonal balanssızlıklar

Özellikle bayanlarda PMS adet evveli belirtiyi ve polikistik over belirtiyi PKOS gibi hormonal balanssızlığa bağlı büyüyen vaziyetler, gluten intoleransından kaynaklanabilir.

Fibromiyalji

Kronik bitkinlik ile beraber görülen fibromiyalji, genellikle semptomların kaynağı bulunamadığında koyulan cinste bir teşhistir. Bulgulara gluten hassasiyeti görülen bireylerde daha sık tesadüfülmesi dikkat çekicidir.

Baş sızıları

Migren tipi baş sızıları sık yaşanıyorsa, gluten intoleransı bulgusu olabilir.

Enflamasyon

Parmaklar, dizler ve kalçalarda cerahat, kabarıklık oluşması da gluten intoleransına bağlı büyüyebilir.

Psikolojik meseleler

Endişe, bunalım, ani ruh hali başkalaşımları ve dikkat bozukluğu gibi psikolojik rahatsızlıklar da gluten intoleransının bir neticeyi olarak görülebilir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN