Hoşgeldiniz Kadınlar!
Sitemiz sadece kadın üyeliklerine açıktır.

 • DOLAR
  %0,24
 • EURO
  %0,03
 • ALTIN
  %0,10
 • BIST
  %-1,37
Düşük ayak nedir yürürken sık sık takılmak belirtilerinden biri!

Düşük ayak nedir yürürken sık sık takılmak belirtilerinden biri!

Sık görülen problemlerden biri olan düşük ayak belirtiyi pek çok şahıs farkında olmasa dahi yaşamı negatif güzergahta etkiliyor. Adale ve asap hastalıklarına bağlı olarak ortaya çıkan düşük ayak, yürürken tökezlemeye ve sık sık takılıp düşmeye neden oluyor. Peki düşük ayak belirtiyi nedir? Nasıl rehabilitasyon edilir? Düşük ayak belirtiyi hakkında merak edilen tüm bilgiler içeriğimizde… Düşük […]

Sık görülen problemlerden biri olan düşük ayak belirtiyi pek çok şahıs farkında olmasa dahi yaşamı negatif güzergahta etkiliyor. Adale ve asap hastalıklarına bağlı olarak ortaya çıkan düşük ayak, yürürken tökezlemeye ve sık sık takılıp düşmeye neden oluyor. Peki düşük ayak belirtiyi nedir? Nasıl rehabilitasyon edilir? Düşük ayak belirtiyi hakkında merak edilen tüm bilgiler içeriğimizde…

Düşük ayak nedir?

Düşük ayak belirtiyi adale veya asap zararına bağlı olarak ayakta dorsifleksiyon ve eversiyon kaybı başka bir deyişle ayağı bilekderi yukarıya doğru kaldırma ve dışarı doğru oynatma yetisinin kaybı demektir. Ayak bileğine dorsifleksiyon yaptıran adaleyi innerve eden asap peroneal asaptır. Peroneal asapta ya da peroneal asabın innerve ettiği, beslediği adalelerde alana gelen bir problem bu tabloya neden olur. 

Düşük ayak bulguları neler?

Hastalar genellikle “yürürken tökezliyorum, ayağımı attıra attıra yürüyorum, yürürken ayağım takılıyor, sık sık düşüyorum” gibi şikayetlerle müracaat etirler. Ayak bileği bütün olarak oynatılamadığı için adımlama ve topuğun yere dokunması meselelidir. Parmaklar yerde sürünür. Yürüme ancak kalça ya da diz ekleminin fazla hareketi neticeyi reelleştirilebilir. Dolayısıyla zamanla bu eklemlere ve öbür sağlam ayağa daha fazla yük bineceğinden postür başka bir deyişle duruş bozuklukları ve öbür sağlam tarafta sızılar ortaya çıkar. Etkilenen ayakta adale kütlesinin eksilmesine bağlı küçülme ve bacak kısalığı izlenebilir.

Düşük ayak belirtiyi cinsleri

Düşük ayak sızılı ve sızısız olarak ortaya çıkabilir. Düşük ayak belirtiyi sızıyla beraber ortaya çıkığında bel fıtığından şüphelenmek gerekirken, sızısız ortaya çıkan düşük ayak şeker hastalığına bağlı oluşabilir. Yeniden sızısız ortaya çıkan düşük ayak belirtisinin beyin veya omurilik urlarının habercisi olabileceği de uslardan çıkmamalıdır.

Düşük ayak belirtisinde tehlike etkenleri

Bacak bacak üstüne atma: Bacak bacak üstüne atmayı alışkanlık haline getirmiş insanlarda, uzun süreli aynı pozisyonda kalındığında peroneal asap üst bacağa yakın kısımda basıya uğrayarak düşük ayak belirtisine neden olabilir. 

Uzun süreli çömelme: Uzun süreli yerde çömelmeye neden olan etkinlikler, mesela tarladan çömelerek bir şey toplamak, yer karosu yerleştirmek, bizim cemiyetimizde çok yaygın olan bir alışkanlık olan yer sofrasında yemek yemek gibi etkinliklerde yeniden peroneal asap sıkışmasına bağlı olarak düşük ayak büyüyebilir. Yeniden uzun süreli namaz kılmak da diz bölgesinde peroneal asabı sıkıştırabilir. 

Alçı ya da sargı uygulaması: Alt bacakta ya da bilek seviyesinde oluşmuş kemik kırıkları, burkulma ya da tendon zararlarında uygulanan sargı ya da alçı rehabilitasyonlarında şayet ki peroneal asap alçı ya da sargının basısı altında kalırsa da düşük ayak hastalığı büyüyebilir. 

Düşük ayak rehabilitasyonu

Ani büyüyen düşük ayak olgularında, acil cerrahi müdahalelerle bu vaziyet geri döndürülebilir. Özellikle bel fıtığına bağlı Cauda Equina Belirtiyi’nda ilk 48 saat içerinde uygulanacak acil cerrahinin tüm bulguları geri çevirdiği bildirilmiştir. Şiddetli sızıyla beraber ani idrar kaçırma ve ayağınızda kuvvet kaybı büyürse ilk 48 hatta daha da kısa olacak biçimde 24 saatin rehabilitasyonda çok kritik olduğunu usunuzdan çıkarmayınız ve zaman kaybetmeden bir Beyin ve Asap Cerrahisi Uzmanı’na müracaat etiniz.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN