Hoşgeldiniz Kadınlar!
Sitemiz sadece kadın üyeliklerine açıktır.

 • DOLAR
  %1,53
 • EURO
  %0,53
 • ALTIN
  %2,86
 • BIST
  %0,76
Ayak mantarına ne iyi gelir limon ve zeytinyağı iyi geliyor!

Ayak mantarına ne iyi gelir limon ve zeytinyağı iyi geliyor!

Süratlice bir ayaktan başka bir ayağa geçerek dağılabilen ayak mantarı hayat niteliğini oldukça düşüren bir enfeksiyon. Pek çok insan ayak mantarını geçirebilmek için değişik rehabilitasyon usulleri sınasa da galibiyetli olamıyor. Elmaelma.com olarak ayak mantarının yaradılış sebeplerini, korunmak için neler yapılması gerektiği ve rehabilitasyon usullerini derledik. İşte ayak mantarını geçirmenin en kolay yolu! Ayak mantarı neden […]

Süratlice bir ayaktan başka bir ayağa geçerek dağılabilen ayak mantarı hayat niteliğini oldukça düşüren bir enfeksiyon. Pek çok insan ayak mantarını geçirebilmek için değişik rehabilitasyon usulleri sınasa da galibiyetli olamıyor. Elmaelma.com olarak ayak mantarının yaradılış sebeplerini, korunmak için neler yapılması gerektiği ve rehabilitasyon usullerini derledik. İşte ayak mantarını geçirmenin en kolay yolu!

Ayak mantarı neden olur?

Fazla terleyen ayaklar
Uzun süreli ve sıkı kunduralar giymek
Islak zemine ayak basmak
Halka sarih spor merkezlerini kullanmak
Kalabalık havuz kullanımı
Duştan sonra ayaklarınızı ve parmak aralarını iyice kurulamamak
Ortak pedikür setiyle pedikür yaptırmak

Ayak mantarı bulaşıcı mı?

Ayak mantarı süratli bir biçimde bir ayaktan öteki ayağa ya da şahıstan şahsa buluşabilen bir meseledir. Süratli bulaşması aile fertleri arasında görülme olasılığını çoğaldırır. Özellikle hoşluk salonu, spor salonu, plaj, havuz, cami, yatılı mektep gibi ortak alanların paylaşıldığı yerlerde görülür. Ayrıca ortak kullanılan pabuç, çorap, terlik, havlu gibi mahsuller de ayak mantarının kolaylıkla bulaşmasını sağlar.

Ayakta mantarını önlemek için;

– Ayaklarınızı her gün yıkayın
– Çoraplarınızı her gün değiştirin
– Pamuklu ve teri emen çoraplar giymeye özen gösterin
– Ortak kullanılan ıslak tabanlara üryan ayakla basmayın
– Aile fertlerinizle ortak terlik ve havlu gibi şahsi eşya kullanmayın
– Ayaklarınızı banyo yaştıktan sonra havlu veya saç kurutma cihazıyla iyice kurutun
– Uzun süreli ve sıkı kunduralar giymeyin
– Kendinize ait pedikür seti kullanın

Ayak mantarını rehabilitasyon eden natürel çözümler;

Limon ve zeytinyağı

Limon suyu ve zeytinyağı karışımı ayak mantarı için tesirli çözüm yollarından biri. Denk ölçüde limon suyu ile zeytinyağı karıştırın ve elde edilen karışımı tırnaklara pamuk takviyeyi ile uygulayın. Karışımı tırnaklarda bir zaman beklettikten sonra ılık su ile durulayın.

Karbonat

Ayak mantarı için tesirli özelliklere sahip karbonat kapsadığı enzimler ile cilt yapısını besler ve yumuşatır. Yarım fincan suyun içerisine azıcık karbonat ilave edip karıştırın. Mantarlı alana uygulayıp 10 dakika bekletin daha sonra ılık su ile durulayın. Her gün kumpaslı olarak yapmalısınız.

Tuz ve beyaz sirke

Beyaz sirke ve tuz kullanımı tırnakların iyileşme sürecini süratlendirir. Beyaz sirke ve tuzu karıştırılarak doğrudan etkilenen bölgeye uygulayın, 5 dakika bekletin ve ılık suyla durulayın. Her gün 2 kere yapabilirsiniz.

Portakal yağı ve üzüm çekirdeği yağı

Duyarlı cilde sahip olanlar için üzüm çekirdeği yağı ile portakal yağı karıştırılarak kullanılabilir. Günde 2 ya da 3 kere uygulayın ve ılık su ile durulayın.

E vitamini yağı

E vitamini yağı cildin onarılma sürecini süratlendirdiği için mantar rehabilitasyonu için de kullanılır. E vitaminini mantarlı bölgeye doğrudan uygulayın ve azıcık beklettikten sonra ılık su ile durulayın. Her gün yapabilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN