Hoşgeldiniz Kadınlar!
Sitemiz sadece kadın üyeliklerine açıktır.

 • DOLAR
  %0,27
 • EURO
  %0,40
 • ALTIN
  %-0,11
 • BIST
  %0,76
Domuz gribinin belirtileri neler yüksek ateş en önemli semptomu!

Domuz gribinin belirtileri neler yüksek ateş en önemli semptomu!

Son yarıyılda ünlü adların da hastalığa tutulduğunu açıklamasıyla domuz gribi riskinin yine ortaya çıktığı evhamı dağılmaya başladı. Domuz gribinde kuşkuların süratli bir biçimde tespit edilip hastalığın gerektirdiği rehabilitasyona başlanması ehemmiyet talep ediyor. Şayet ateşiniz 3 günden fazla sürüyorsa belli hekiminize müracaat etmelisiniz. Domuz gribi hakkında tüm merak ettikleriniz haberimizde… Domuz gribi nedir? Domuz gribi, insanlarda […]

Son yarıyılda ünlü adların da hastalığa tutulduğunu açıklamasıyla domuz gribi riskinin yine ortaya çıktığı evhamı dağılmaya başladı. Domuz gribinde kuşkuların süratli bir biçimde tespit edilip hastalığın gerektirdiği rehabilitasyona başlanması ehemmiyet talep ediyor. Şayet ateşiniz 3 günden fazla sürüyorsa belli hekiminize müracaat etmelisiniz. Domuz gribi hakkında tüm merak ettikleriniz haberimizde…

Domuz gribi nedir?

Domuz gribi, insanlarda mevsimsel gribe benzeyen şikayetlere neden olan viral bir hastalık. Kaynağı, A H1N1 tipi virüstür. Bu yeni virüs; insan, domuz ve kuş virüslerinin karışımıdır. Domuz gribi denmesinin sebebi ise, domuzlar arasında görülen grip virüsüne benzemesidir.

Solunum yoluyla süratlice bulaşıyor!

Domuz gribi, mevsimsel grip gibi, solunum hava yoluyla bulaşır. Hasta Olan şahıs; öksürürken ve aksırırken havaya virüslü tükürük zerrecikleri dağılır. Hastalanmayan şahıslar bu zerreciklerle temas ederse virüs onlara da bulaşır. Şöyle ki; şahıs, grip virüsünün bulaşma oranının yüksek olduğu masa, sandalye gibi yüzeylere değdikten sonra ellerini, ağiz, göz ya da burnuna götürürse hastalık faktörünü kendi bedenine bulaştırmış olur. Bu yüzeylerde virüsün ne kadar müddetle canlı kalabileceğini ısı, nem oranı, yüzey kaliteyi gibi pek çok etmen tesirler. Ancak her olasılığa karşı, hasta şahsın temas ettiği  yüzeylere değilmemeli, rastgele bir nedenle değildiyse eller kesinlikle yıkanmalıdır.

Domuz gribinin bulguları

Bulgular banal insan gribi bulgularına eş ve ateş, öksürük, boğaz sızısı, burun akıntısı, beden sızıları, baş sızısı, titreme ve halsizlik bulgular arasındadır. Bazı hadiselerde kusma ve ishal bildirilmiştir. Geçmişte zatürre ve solunum yetmezliği gibi ciddi hastalık ve vefatlara neden olduğu bildirilmiştir.

Domuz gribinin rehabilitasyonu

Hastalığın seyrini gevşetmede ve daha süratli iyileşmeyi sağlamada Amerika Hastalık Hakimiyet Merkezi CDC’nin önerdiği ilaçlar kullanılır. Bu ilaçlarla gribin yanı gizeme ciddi karmaşıklıkların da büyümesi yasaklanmış olur. Antiviral ilaçlara, semptomların görülmeye başlamasından itibaren ilk 2 gün içinde başlanması gerekir. Ancak bu ilaçlar, kesinlikle hekim hakimiyeti ile kullanılmalıdır.

Domuz gribinden korunmanın yolu aşıdan geçiyor!

Mevsimsel influenza aşısını olmak yeterlidir, zira domuz gribi faktörü H1N1 de bu aşı içeriğinde bulunmaktadır. Grip aşısı; herkese nasihat edilmekle beraber özellikle hastalığın daha ağır izleme tehlikeyi olanlara ve işgücü kaybı sebebi ile hizmette topallamalara neden olacak gruplara yapılır.

İnfluenza aşısı gereken tehlikeli gruplar; 6 aydan 24 yaşa kadar olanlar, minik bebeklere bakanlar, hamileler hamileliğin her yarıyılında, 24-65 yaş arasında kronik hastalığı olanlar, 65 yaş üstü ve sağlık çalışanları olarak tanımlanmıştır.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN