Hoşgeldiniz Kadınlar!
Sitemiz sadece kadın üyeliklerine açıktır.

 • DOLAR
  %1,49
 • EURO
  %1,23
 • ALTIN
  %0,50
 • BIST
  %-1,82
Disleksi nedir çocuklarda öğrenme bozukluklarına neden oluyor!

Disleksi nedir çocuklarda öğrenme bozukluklarına neden oluyor!

Bilme bozukluklarının en sık tesadüfülen sebeplerinden bkocaman olan disleksi, çocuklarda mektepten kaçma, dost edinememe gibi tavırlar belirtilerini oluşturuyor. Dikkat ve belleği de etkileyen bu rahatsızlığın giderilmesinde erken tanı ve erken eğitim ehemmiyet taşıyor. İşte disleksi hakkında tüm merak ettikleriniz! Disleksi nedir?  Disleksi, bireyin basmakalıp veya üstün akıl seviyesinde olmasına karşın okuma, yazma ve dil becerilerinde […]

Bilme bozukluklarının en sık tesadüfülen sebeplerinden bkocaman olan disleksi, çocuklarda mektepten kaçma, dost edinememe gibi tavırlar belirtilerini oluşturuyor. Dikkat ve belleği de etkileyen bu rahatsızlığın giderilmesinde erken tanı ve erken eğitim ehemmiyet taşıyor. İşte disleksi hakkında tüm merak ettikleriniz!

Disleksi nedir? 

Disleksi, bireyin basmakalıp veya üstün akıl seviyesinde olmasına karşın okuma, yazma ve dil becerilerinde problem yaşamasına sebep olan özel bilme bozukluğu olarak adlandırılır. Genellikle okuma bozukluğu biçiminde gözlemlenen disleksi, dikkat ve belleği de etkilemektedir.

Disleksili çocuklar dostlarının gerisine düşebilirler

Disleksili dislektik çocuklar okuma ve yazmada eforluk sürüklediği için bilme seviyesinde dostlarının gerisinde kalabilirler. Aynı zamanda anlama bozukluğu, beceriler arası paradoks ihmalkârsızlık da disleksi – bilme eforluğu belirtileridir.

Disleksinin belirtileri

Gelişimsel ve travmaya bağlı olan iki cinsi var

Disleksi doğuştan gelen gelişimsel ve travmaya bağlı disleksi olarak ikiye böler. Doğuştan gelen disleksi kalıtsal olabileceği gibi, doğum evveli, doğum sırasında ve doğum sonrası karmaşıklıklara bağlı olarak gelişebilir.

Yaşıtlarına göre yavaş okur ve yazar

Çocuğunuz mektebe başladığı zaman, okuma yazma bildiği süreçte yaşıtlarına oranla yavaş okuyor ve yazıyorsa, okurken veya yazarken ses ve hece sıçrıyorsa, b,d p,q gibi sesleri karıştırarak okuyup yazıyorsa, okuduğu metni kavramada eforluk sürüklüyorsa, rakamları idrak etmede ve hesaplamada karıştırmalar ve eforluklar yaşıyorsa çocuğu disleksi açısından değerlendirmek gerekir.

Disleksi problemi olan çocuğa nasıl yanaşmalı?

Dislektik çocuklar mektep derslerinde başarısız olmaları vaziyetinde özgüvenlerini kaybedebilirler. Buna bağlı olarak değişik psikolojik problemler başlayabilir. Okumayı bilemeyip akranlarının alay olasılıkları da ne yazık ki bulunur.

Kötümserliğe kapılabilirler

Öte yandan, disleksili çocuklar çok ince dalgın oldukları için, etraftan negatif etkilenmeleri ve kötümserliğe kapılmaları an sorunudur. Bu surattan çocuk üzerinde mesullüğü olan herkes disleksi ne demektir, okuma eforluğu nasıl giderilir, dislektik çocuğa nasıl destek olunur, disleksi için neler yapılmalı ve benzeri mevzulara dominant olmalıdır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN