Hoşgeldiniz Kadınlar!
Sitemiz sadece kadın üyeliklerine açıktır.

 • DOLAR
  %0,20
 • EURO
  %0,35
 • ALTIN
  %-0,62
 • BIST
  %0,76
D vitamini noksanlığı belirtileri neler? Deriyi koyu olanlarda görülüyor!

D vitamini noksanlığı belirtileri neler? Deriyi koyu olanlarda görülüyor!

Adale kemik üzerinde oldukça tesirli olan D vitamini noksanlığı dikkat edilmesi ve önem verilmesi gerekmektedir. ‘koyu derili insanlarda D vitamini noksanlığı söz mevzusu olabilir‘ diyen Anadolu Sağlık Merkezi İç Hastalıkları ve Nefroloji Uzmanı Doç. Dr. Enes Murat Atasoyu, D vitamini hakkında bilinmesi gerekenleri bir araya getirdi! Bedende ehemmiyetli bir yeri olan D vitamini belirtileri ve dikkat […]

Adale kemik üzerinde oldukça tesirli olan D vitamini noksanlığı dikkat edilmesi ve önem verilmesi gerekmektedir. ‘koyu derili insanlarda D vitamini noksanlığı söz mevzusu olabilir‘ diyen Anadolu Sağlık Merkezi İç Hastalıkları ve Nefroloji Uzmanı Doç. Dr. Enes Murat Atasoyu, D vitamini hakkında bilinmesi gerekenleri bir araya getirdi! Bedende ehemmiyetli bir yeri olan D vitamini belirtileri ve dikkat edilmesi gerekenlere göz atmak için haberin devamına göz atabilirsiniz. İşte D vitamini hakkında balaka sahibi olmanız gerekenler! 

Kemiklerin gelişimi ve kuvvetlenmesi için perhizde yer alan kalsiyum ve fosforun bağırsaklardan emiliminin iyi olması gerektiğini ve bu minerallerin emiliminde de D vitaminine gereksinim dinlemektedir. D vitamini noksanlığı çocuklarda ‘raşitizm’ ve erişkinlerde ‘osteomalaz’ denilen kemik hastalıklarına neden olabilir.

Esmer Derililer Güneşte Uzun Vakit Kalmamalı!

D vitamini almanın en kolay yolunun cildin doğrudan güneş ışığına, özellikle de ultraviyole B ışınlarına maruz kalmasıdır. Güneşte kalma süresi cildin özelliklerine göre değişir. Sarih derili kimselerin cildi genellikle 30 dakika içinde pembeye dönmeye başlayacağından, bedenin gereksinim dinlediği D3 vitamini üretmek için yalnızca 15 dakika güneşe maruz kalmaları yeterli olur. Esmer derili kimselerin D vitamini üretmek için güneşte kalma süresi daha uzun olabilir.

D Vitamini Beceriksizliğinde Hangi Belirtiler Olur?

D vitamini beceriksizliğine neden olan etkenler arasında deri rengi ve vegan olmanın yanı gizeme cildin güneş görmesini yasaklayacak giysiler giymek, güneş ışığının daha az olduğu kuzey bölgelerinde yaşamak, obezite veya gastrik bypass operasyonu, emzirilen ve D vitamini yardımı almayan bebekler, gebelik ve ihtiyarlamanın yer alıyor. Genellikle kemiklerde ağrı, bitkinlik gibi yakınmalara neden olabilir. Bazen de hiçbir belirtisi olmayabilir.

 

Somon, uskumru gibi yağlı balıklar D vitamini doğrultusundan zengin

Genel olarak güneş ışığına maruz kalmanın bedenin gereksinim dinlediği D vitamini almak için en iyi yol olduğunu andırdıran Doç. Dr. Atasoyu, “D vitamini kapsayan besinlerin tüketimi de çok yeterli olmamakla birlikte oldukça faydalı. Somon, uskumru gibi yağlı balıklar, mısır gevreği, süt, yumurta sarısı, portakal suyu, hububat, sığır karaciğeri ve yoğurt D vitamini doğrultusundan oldukça zengin besinler arasında yer alıyor” biçiminde konuştu.

 

Anne sütü ile beslenen bebeklere D vitamini yardımı yapılmalı

İnsan anne sütündeki D vitamini ölçüsünün oldukça az olduğuna değinen İç Hastalıkları ve Nefroloji Uzmanı Doç. Dr. Enes Murat Atasoyu, “Bebekler doğrudan güneş ışığından korunmalı ve güneş kremi kullanmaları gerektiğinden, genellikle bu destekten yeterince vitamin alamazlar. Amerikan Pediatri Yüksekokulu AAP, anne sütü ile beslenen bebeklerin günde 400 IU D vitamini yardımı almalarını önerir. Bu mevzuda çocuk uzmanınızdan destek almanız uygun olur” dedi.

D Vitaminin Fazla Olunca Hastalığa Neden Olabiliyor!

D vitamininin fazla dozda alınmasının da noksanlığı gibi muhtelif rahatsızlıklara neden olabildiğini vurgulayan Doç. Dr. Atasoyu, “Bedende çok fazla D vitamini varsa, kalsiyum seviyeleri yükselir ve hiperkalsemiye neden olabilir. Hiperkalsemi iştahsızlık, fazla ölçüde idrara çıkma, böbrek yetmezliği, kalp ritm bozukluğu, susuzluk hissi, kabızlık, bulantı-kusma, bilinç kaybı, koma gibi ciddi vaziyetlere yol açabilir” biçiminde konuştu.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN