Hoşgeldiniz Kadınlar!
Sitemiz sadece kadın üyeliklerine açıktır.

 • DOLAR
  %-0,01
 • EURO
  %-0,13
 • ALTIN
  %-0,03
 • BIST
  %2,57
Boyun fıtığı nedir ensede ağrı en önemli belirtisi!

Boyun fıtığı nedir ensede ağrı en önemli belirtisi!

Boyun fıtığı genellikle uzun vakit aynı yerde oturmak, masabaşı iş yapmak veya ağır kaldırma gibi sebeplerle alana geliyor. Anlaşma hissi, enseden başlayıp kollara dağılan ağrılarla bulgularını gösteriyor. Hayat niteliğini düşüren boyun fıtığının bir an evvel rehabilitasyon edilmesi için bulgularını ciddiye alıp doktora gözükmek gerekiyor. İşte boyun fıtığı hakkında ayrıntılı bilgiler! Boyun fıtığı nedir? Boyun fıtığı; […]

Boyun fıtığı genellikle uzun vakit aynı yerde oturmak, masabaşı iş yapmak veya ağır kaldırma gibi sebeplerle alana geliyor. Anlaşma hissi, enseden başlayıp kollara dağılan ağrılarla bulgularını gösteriyor. Hayat niteliğini düşüren boyun fıtığının bir an evvel rehabilitasyon edilmesi için bulgularını ciddiye alıp doktora gözükmek gerekiyor. İşte boyun fıtığı hakkında ayrıntılı bilgiler!

Boyun fıtığı nedir?

Boyun fıtığı; boyun omurlarının arasındaki kıkırdağın omurilik kanalına doğru yer değiştirmesi neticeyi oluşan hastalıktır. Omuriliğe ve kola uzanan asaplarda baskıya neden olur. Omurların arasında boynun hareketi sağlayan diskler; iki kemik dokunun birbirine temas etmesini manilerken aynı zamanda omurga başka bir deyişle kemiklerin üzerine binen yükü de eksiltir.

Dejenere olan disk dokuları boyun fıtığı nedeni

Omurganın boyun kısmı, boyun omuru olarak adlandırılan yedi adet kemikten oluşuyor. Omurların arasında da, boynun hareketlerini sağlayan “disk”ler yer alıyor. Diskler, kapsadığı su ve kollajen yapı sayesinde omurga, başka bir deyişle kemiklerin üzerine binen yükü eksiltiyor. Aynı zamanda, iki kemik dokunun birbirine temas etmesini de yasaklıyor. Boyun yeterince korunmadığı gidişatlarda disk dokusunun suyunu kaybedip sert bir hal alması ise boyun fıtığını alana getiriyor. Dejenere olan disk dokusu boyun fıtığı başlangıcı anlamına geliyor. Disklerin içinde bulunan yumuşak yapının ya da kemiklerin natürel yapısının bozulması ile kola veya omuriliğe giden asapların üzerine binen baskı hastalarda boyun fıtığı bulgularının başlamasına neden oluyor.

Boyun fıtığı neden olur?

Boyun fıtığı, uzun bir zaman aynı yerde oturmak masa başı, televizyon karşısında ve taşıtta uzun vakit oturma gibi, sıhhatsiz oturuş biçimleri, ağır kaldırma, hakimiyetsizce spor yapılması, boynu kütletmek, klima altında uzun vakit kalmak, ıslak saçla durmak, genetik etmenler, ani ve ters hareketlerde bulunup omurlardaki disk yaralanması nedeniyle olur.

Boyun fıtığı bulguları

Ensede ağrı, adale spazmı, boyun hareketlerinde kısıtlılık
Enseden kollara bazen de göğse ve sırta dağılabilen ağrı
Kollar ve ellerde anlaşma hissi
Baş dönmesi, kulak çınlaması, gözlerde sinek uçuşması, bulantı, konsantrasyon bozukluğu gibi semptomlar
Kol ve ellerde adale eforu eksilmesi
Ağrı özellikle gece uykuda fazla çoğalış gösterir

Boyun fıtığı rehabilitasyonu

Boyun fıtığı bulguları ile karşılaşan şahıs ilk olarak doktoruna gidip gerçekten boyun fıtığı olup olmadığına baktırmalıdır. Boyun fıtığı tanısı konulduktan sonra boyun fıtığı rehabilitasyonuna geçilir. Hastalığın gidişatına bağlı olarak ağrı kesici hap, adale hafifletici krem ve konutta egzersiz nasihat edilir. Ağrılar ve elde sezilen eforsuzluk geçmemişse rehabilitasyon sürecine fizik rehabilitasyon dâhil edilebilir. Tüm bu usullerin işe yaramadığı vaziyette ise operasyon devreye girer.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN