Hoşgeldiniz Kadınlar!
Sitemiz sadece kadın üyeliklerine açıktır.

 • DOLAR
  %0,27
 • EURO
  %0,40
 • ALTIN
  %-0,11
 • BIST
  %0,76
Boğaz reflüsü nedir rehabilitasyon edilmezse bakın ne oluyor?

Boğaz reflüsü nedir rehabilitasyon edilmezse bakın ne oluyor?

Larengofarengeal Reflü LFR olarak da adlandırılan boğaz reflüsü, mide asidinin boğaza, ses tellerine ve geniz bölgesine kadar çıkması neticeyi alana gelen bir asit yanığı hastalığıdır.Boğaz reflüsünde mide ekşimesi gibi banal reflü bulgularına sahip olmayabilirsiniz. Bu sebeple teşhis edilmesi güç olabilir ve bu özelliğinden dolayı bazen suskun reflü olarak da adlandırılmaktadır. Asit mideden geri kaçtığı zaman, yemek borusuna […]

Larengofarengeal Reflü LFR olarak da adlandırılan boğaz reflüsü, mide asidinin boğaza, ses tellerine ve geniz bölgesine kadar çıkması neticeyi alana gelen bir asit yanığı hastalığıdır.Boğaz reflüsünde mide ekşimesi gibi banal reflü bulgularına sahip olmayabilirsiniz. Bu sebeple teşhis edilmesi güç olabilir ve bu özelliğinden dolayı bazen suskun reflü olarak da adlandırılmaktadır.

Asit mideden geri kaçtığı zaman, yemek borusuna doğru yükseldiğinde buna ‘mide reflüsü’ gastroözefageal, daha yukarıya kaçarsa ‘boğaz reflüsü’ larengofarengeal ismi veriliyor. Mide ve boğaz reflüsü, esasta aynı rahatsızlık zira her ikisi de mideden kaynaklanıyor. Boğaz reflüsünü mide reflüsünün bir uzantısı gibi düşünmek gerekir. Netice olarak aynı yerden kaynaklanıyorlar fakat boğaz reflüsünü hastalığın daha uzun atlaması olarak düşünebiliriz.

Boğaz Reflüsünün Bulguları Nelerdir?
-Boğaz Arınma İsteği
-Boğazda Takılma Hissi
-Geniz Akıntısı
-Gıcık Stilinde Öksürük
-Ses Kısıklığı
-Ses Problemleri
-Seste Vahşileşme
-Yutma Eforluğu

Reflü Rehabilitasyonunda Nelere Dikkat Etmek Gerekir?
-Az ve sık sık yemek yenmeli,
-Gece uyumadan en az 2 saat evvel hiçbir şey yenmemeli
-Gece uyurken başı takribî 30 derece yukarıyada yakalanmalı,
-Beli sıkan elbiseler seçim edilmemeli,
-Tok karnına spor yapılmamalı.

 Özellikle rehabilitasyonun başlangıç yarıyılında çay, kahve, kola, çikolata, yoğurt , yağlı süt, taze bunalmış portakal suyu gibi, mahsullerden uzak durmak gerekir. Bir değişik ehemmiyetli noktada son zamanlarda artan nebatsal mahsullerde kullanım çoğalışına bağlı olarak yeşil çay tüketiminin çoğalmasıdır. Yeşil çay da reflüyü artıran ehemmiyetli bir meşrubattır. Rehabilitasyon esnasında bir vakit ara verilmesi gerekecektir. Akşam yemeği saatininde uyku saatinin en az 3 saat evveline çekilmesi gerekecektir.

Perhizin yine tertip edilmesi dışında karın içi tazyiki artıran hareketlerin yapılmaması ve dar pantoloların giyilmemesi gerekmektedir. Uyku esnasında başı vucuttan 15 derece kadar yüksekte yakalayan reflü yastıklarını kullanmak gece reflülerini eksiltecektir. Stres reflüyü artıran ehemmiyetli bir nedendir. Stres ve fazla bitkinlikten muhtemel olduğunca uzak durmalıyız.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN