Hoşgeldiniz Kadınlar!
Sitemiz sadece kadın üyeliklerine açıktır.

 • DOLAR
  %1,53
 • EURO
  %0,53
 • ALTIN
  %2,86
 • BIST
  %0,76
Bel kayması nedir neden olur belirtileri ve tedavi yöntemleri nelerdir?

Bel kayması nedir neden olur belirtileri ve tedavi yöntemleri nelerdir?

Bayanlarda erkeklere oranla daha sık görülün bel kayması, bel ağrısı sebebi ile hekime gidenlerin yüzde 10’unda görülüyor. Bel kayması bel fıtığı ile birbirine eş şikayetler gösterir bu sebeple bireylerce birbirine karıştırılmamalıdır. Nöroşirurji Uzmanı Op.Dr. Kerem Usanmaz mevzu ile alakalı bilgiler verdi. Hareket etmemizi sağlayan, bedene dış tesirlere karşı direnç ve takviyelilik veren, kemiklerden oluşan bir yapı iskelet sistemidir. Bizi taşıyan da […]

Bayanlarda erkeklere oranla daha sık görülün bel kayması, bel ağrısı sebebi ile hekime gidenlerin yüzde 10’unda görülüyor. Bel kayması bel fıtığı ile birbirine eş şikayetler gösterir bu sebeple bireylerce birbirine karıştırılmamalıdır. Nöroşirurji Uzmanı Op.Dr. Kerem Usanmaz mevzu ile alakalı bilgiler verdi.

Hareket etmemizi sağlayan, bedene dış tesirlere karşı direnç ve takviyelilik veren, kemiklerden oluşan bir yapı iskelet sistemidir. Bizi taşıyan da omurga kemikleridir. Omurga kemikleri  iç yüzeyleri ve dış yüzeyleri bir çizgi halinde giderler ve birbirinin bütün üstünde olacak biçimde birbirlerini takip ederler.Bir omurga kemiğinin, komşu omurganın üzerinde kaymasına ”Spondilolistezis” başka bir deyişle ulus arasındaki öğrenilen ismiyle bel kayması denir. Bu vaziyet başka bir deyişle omurganın yer değiştirmesi, spinal kanalı daraltarak, asaba bası sebebi ile nörolojik semptomlara yol açar. 

Bel kayması doğuştan olabileceği gibi bir düşme, kaza veya neticesinde de alana gelebilir. Doğuştan olan bel kayması gençlerde daha çok görülür, 40 yaş üzerinde ise travma neticeyi ya da kemik erimesine bağlı mikrokırıklar neticeyi oluşabilir. Omurgamızın rastgele bir bölgesinde büyüyebilecek bu gidişatın en sık alana geldiği yer, bel omurlarının bulunduğu bölgedir. Bel kayması  bir ömür boyu sabit kalabilir veya yaşamımızın bir yarıyılında hareketli hale gelebilir. Bayanlarda özellikle menopoz sonrası ya da erkeklerde de kemik erimesi sonrası bu kayma faal hale kazanç ve daha hareketli olmaya başlar.

 BEL KAYMASININ BULGULARI NELERDİR?

Bel ile beraber her iki bacakta ağrı, tembellik ve yanma hissi, bacaklarda hissizlik, kas gerginliği, eforsuzluk, bel meylinde çoğalış veya yürümede aksaklık, geceleri bacaklara sık sık kramp girmesi ve sık sık yakalanması

Op.Dr. Kerem Usanmaz son olarak şunları ifade etti; Bel kayması tanısı konulduktan sonra bu bel kaymasının hareketli olup olmadığına bakılır. Bel kayması oluşmuş ve de hareketsiz bir halde ise buna kesinlikle müdahale edilmesi gerekmez.Ancak bel kayması hareketli ise hastanın kesinlikle operasyon olması gerekir.Yoksa bu hareketli olan bel kayması hastanın yaşamını bir  çok güzergahtan çekilmez hale getirir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN