Hoşgeldiniz Kadınlar!
Sitemiz sadece kadın üyeliklerine açıktır.

 • DOLAR
  %0,27
 • EURO
  %0,40
 • ALTIN
  %-0,11
 • BIST
  %0,76
Bacak ağrısı neden olur sıkıntılı bacak belirtiyi nedeni!

Bacak ağrısı neden olur sıkıntılı bacak belirtiyi nedeni!

Genellikle uzun müddet hareketsiz kalmak ya da uzun müddet ayakta durmaya bağlı olarak ortaya çıkan bacak ağrısı, bireyin hayatını etkileyen bir sağlık meseleyi. Hastalıklar bedenimizde emin bölgelerde yarattıkları ağrılarla da kendini gösterebiliyor. Yaşadığınız bacak ağrısının da arkasında bir hayli neden uyuyor olabilir. Sıkıntılı bacak belirtiyi de onlardan biri. Peki bacak ağrısının diğer sebepleri neler? Nasıl […]

Genellikle uzun müddet hareketsiz kalmak ya da uzun müddet ayakta durmaya bağlı olarak ortaya çıkan bacak ağrısı, bireyin hayatını etkileyen bir sağlık meseleyi. Hastalıklar bedenimizde emin bölgelerde yarattıkları ağrılarla da kendini gösterebiliyor. Yaşadığınız bacak ağrısının da arkasında bir hayli neden uyuyor olabilir. Sıkıntılı bacak belirtiyi de onlardan biri. Peki bacak ağrısının diğer sebepleri neler? Nasıl rehabilitasyon edilir? Ayrıntılar haberimizde!

Bacak ağrısı nedir?

Bacak ağrısı, uzun müddet hareketsiz kalmaya ya da uzun müddet ayakta kalmaya bağlı olarak da görülebilen, ayak bileği ile bel bölgesi arasında kalan bölgede sezilen sancıdır. Bacak bölgesindeki ağrı pek çok değişik nedene katlanabiliyor. Günlük yaşamda, bedenin fazla zorlanmasına neden olan etkinliklere bağlı olarak sıklıkla karşılaşılan bacak ağrısı, bazı gidişatlarda kalp krizi ve inme gibi hayati işlevleri etkileyen ciddi bir hastalığın bulgusu olarak da görülebilir.

Bacak ağrısı neden olur?

Pek çok değişik nedenden dolayı ortaya çıkan bacak ağrısı, adale ve kemik sisteminden kaynaklanabileceği gibi, damar ve asap hastalıkları sebebiyle de görülebilir. Fiziksel etkinliklerden sonra fark edilen bacak ağrısından sonra en sık karşılaşılan bacak ağrısı nedenlerinden biri damar meseleleridir.

Sıkıntılı bacak belirtiyi

Bacaklarda istemsiz seğirme, devamlı hareket ettirme isteği gibi bulgulara neden olan sıkıntılı bacak belirtiyi, gece saatlerinde başlayan bacak ağrısı şikayeti ile karakterizedir. 

Bel fıtığı

Omurilik kanalında daralma ya da bel fıtığı varlığında kitlesel lezyon, asap üzerine baskı yarattığından bacak ağrısı olarak bulgu verir. Omurgalar arasında yastık misyonu gören disklerin, yırtılma ya da kayması ile beraber bacağa giden asap baskılanır. Bacaklarda eforsuzluk, adale spazmı ve bacak ağrısı şikayetleri genellikle istirahat sırasında ve ağır yük taşırken ortaya çıkar. Omurilik kanalında oluşan daralmaya bağlı olan bacak ağrısı ise yürüyüşte ortaya çıkar. Ağrıyla beraber karıncalanma ve anlaşma gibi yakınmalara da yol açabilir.

Damar sertliği

Tansiyon, kolesterol, diyabet, sigara kullanımı ve ileri yaş gibi etkenler, damar tıkanıklığının nedenlerindendir. Fiziksel etkinlik sırasında tek ya da her iki bacakta artan ağrı ve anlaşma hissi çoğu zaman istirahat sırasında eksilir. Damarlarda oluşan plaklara bağlı olarak kan dolaşımının yavaşlaması, bacaklarda ağrı hissine neden olsa da damar sertliği; kalp, beyin ve diğer hayati rol oynayan iç uzuvlara giden damarlarda da tıkanmalara yol açar. Damar sertliği, bacak ağrısı yakınmalarının yanı gizeme bacakta şişlik, soğukluk hissi, morarma ve sarih yara yaradılışı gibi şikayetlere yol açabilir.

Asap sıkışması

İnsan bedeninde en uzun ve geniş asap olan siyatik asabının kalça bölgesinde sıkışmasına bağlı olarak bacak ağrısı görülebilir. Genellikle dizin üst kısmında oluşan bu ağrının yanı gizeme bacakta bulunan asapların fazla baskı altında kalmasından dolayı oluşan asap sıkışması da bacak ağrıdene yol açabilir. Karıncalanma, adale çekilmesi, yanma, anlaşma ve ağrı biçiminde bulgularla ortaya çıkan asap sıkışması; obezite, postür bozukluğu, fazla egzersiz, travma gibi nedenlerden oluşabilir.

Eklem meseleleri

Diz ekleminde var olan problemlerde ağrı yürüyüş ve ayakta durma ile çoğalış gösterir. Ağrı genellikle diz etrafındadır. Kireçlenme, eklemlerde eskime, kıkırdağın yırtılması neticeyi oluşan kilitlenmeden kaynaklanır. Kalça ekleminden kaynaklanan ağrılar ise yürüyüş ile çoğalış gösterir. Ağrı, kasık bölgesi ve femur olarak belirlenen uyluk kemiklerinde hissedilir. Bel ekleminden kaynaklanan ağrı ise kalça bölgesini sezilir.

Diyabet

Diyabet hastalarında bacak ağrısı kendini; anlaşma, yanma ve karıncalanma biçiminde gösterir. Asap zararlanmasına bağlı olarak bacak yüzeyinde yara yaradılışı da görülebilir. Fiziksel etkinlik ile beraber ağrı şiddetinde çoğalış görülebilir.

Hamilelik

Sıklıkla görülen hamilelik yarıyılı bulguları arasında yer alan bacak ağrısı, büyük miktarda alınan kilolardan kaynaklıdır. Anne adayının bacak adalelerinin ne kadar güçlü olduğu ile irtibatlı olan bu vaziyet özellikle ileri yaş hamileliklerinde daha şiddetli olur. Hamileliğe kilolu başlamak da gebelikte görülen bacak ağrılarına neden olur. Kilolu başlanan hamileliklerde oluşan diyabet tehlikeyi de bacaklarda şiddetli ağrı yaradılışını tetikleyen etkenler arasındadır.

Bacak ağrısı rehabilitasyonu

Birey bacak ağrısı şikayeti ile sağlık kurumuna müracaat ettiğinde hekim, hastanın detaylı olarak fizik tetkikini yapar. Ardından zorunlu gördüğünde radyolojik muayene ister. Bazı gidişatlarda asap fonksiyonelliğinin incelenmesi ve asap ölçümü için EMG yapılmasını arz eder. Yapılan muayene ve değerlendirme neticesinde bacak ağrıdene neden olan faktör tespit etilir ve uygun rehabilitasyon tertip edilir. 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN