Hoşgeldiniz Kadınlar!
Sitemiz sadece kadın üyeliklerine açıktır.

 • DOLAR
  %-0,14
 • EURO
  %-0,19
 • ALTIN
  %0,16
 • BIST
  %-0,22
Ayak mantarına ne iyi gelir lavanta yağını deneyin!

Ayak mantarına ne iyi gelir lavanta yağını deneyin!

Ayak mantarı bir hayli bireyin muzdarip olduğu yaşam niteliğini oldukça düşüren bir rahatsızlık. Ayak mantarından doktorunuzun verdiği ilaçların yanında natürel usullerle de kurtulabilirsiniz. Ayak mantarının sebepleri ve mantarı geçirecek natürel usulleri derledik. İşte ayak mantarını giderecek natürel usuller! Ayak mantarının sebepleri Ayağınızın çok terlemesiUzun süreli ve sıkı kunduralar giymekIslak zemine ayak basmakHalka sarih spor merkezlerini […]

Ayak mantarı bir hayli bireyin muzdarip olduğu yaşam niteliğini oldukça düşüren bir rahatsızlık. Ayak mantarından doktorunuzun verdiği ilaçların yanında natürel usullerle de kurtulabilirsiniz. Ayak mantarının sebepleri ve mantarı geçirecek natürel usulleri derledik. İşte ayak mantarını giderecek natürel usuller!

Ayak mantarının sebepleri

Ayağınızın çok terlemesi
Uzun süreli ve sıkı kunduralar giymek
Islak zemine ayak basmak
Halka sarih spor merkezlerini kullanmak
Kalabalık havuz kullanımı
Banyo sonrası ayaklarınızı ve parmak aralarını iyice kurulamamak
Ortak pedikür setiyle pedikür yaptırmak

Ayak mantarı bulaşıcı mıdır?

Ayak mantarı süratli bir biçimde bir ayaktan öbür ayağa ya da şahıstan bireye çok kısa zamanda bulaşır. Süratli bulaşması aile fertleri arasında görülme olasılığını çoğaldırır. Özellikle hoşluk salonu, spor salonu, plaj, havuz, cami, yatılı mektep gibi ortak alanların paylaşıldığı yerlerde görülür. Ayrıca ortak kullanılan pabuç, çorap, terlik, havlu gibi mahsuller de ayak mantarının basitlikle bulaşmasını sağlar. Bu nedenle sağlık açısından ayak mantarı enfeksiyonuna tutulmamak için başkasına ait şahsi eşyaları kullanmamakta fayda var.

Ayakta mantarını önlemek için ne yapılabilir?

Ayaklarınızı her gün yıkayın
Çoraplarınızı her gün değiştirin
Pamuklu ve teri emen çoraplar giymeye özen gösterin
Ortak kullanılan ıslak tabanlara üryan ayakla basmayın
Aile fertlerinizle ortak terlik ve havlu gibi şahsi eşya kullanmayın
Ayaklarınızı banyo yaştıktan sonra havlu veya saç kurutma aygıtıyla iyice kurutun
Uzun süreli ve sıkı kunduralar giymeyin
Kendinize ait pedikür seti kullanın

Elma sirkesi

Elma sirkesi asidik içeriği bakterileri öldürür. Bir kabın içerisine azıcık su ve 1 fincan elma sirkesi ilave edip karıştırın ayaklarınızı bu suyun içerisinde bir vakit bekletin.
Ayrıca elma sirkesini bir pamuğa döküp mantarlı bölgeye direk uygulayabilirsiniz. 1 saat kadar bekletip sıradan su ile durulayın.

Pirinç unu ve elma sirkesi

Pirinç unu anti fungal özelliklere sahip olduğu için ayak mantarı rehabilitasyonunda tesirli neticeler alınmasını sağlar. Azıcık pirinç unu ile elma sirkesi hamur kıvamına gelinceye dek karıştırın daha sonra tırnaklara uygulayın ve bir vakit beklettikten sonra durulayın. 2 hafta süresince kumpaslı uygulayın.

Karbonat

Ayak mantarı için tesirli özelliklere sahip karbonat kapsadığı enzimler ile cilt yapısını besler ve yumuşatır. Yarım fincan suyun içerisine azıcık karbonat ilave edip karıştırın. Mantarlı alana uygulayıp 10 dakika bekletin daha sonra ılık su ile durulayın. Her gün kumpaslı olarak yapmalısınız.

Kekik yağı ve zeytinyağı

Ağrı giderici, anti bakteriyel, anti viral, antiseptik, anti fungal ve anti paraziter özelliklere sahip olan kekik yağını ayak mantarı rehabilitasyonunda uygulayabilirsiniz.
Birkaç damla kekik yağı ile azıcık zeytinyağı karıştırın. Karışımı etkilenen alanlara uygulayın ve 1 saat bekletildikten sonra alan su ile durulayın.

Ağız gargarası ve beyaz sirke

Ağız gargarası anti bakteriyel ve anti mikrobiyal özelliklere sahiptir. Beyaz sirke ve ağız gargarasını karıştırın elde edilen karışımı pamuk takviyesiyle parmaklarınıza uygulayın yarım saat kadar bekletip ılık suyla durulayın. Tesirli bir netice almak için haftada 2 kere yapabilirsiniz.

Sarımsak ve zeytinyağı

Sarımsak antibiyotik özelliğinin yanı gizeme anti bakteriyel özellikte kapsar. Zeytinyağı içerisinde doğranmış sarımsak ilave edip kaynatın. Kaynayan karışımı süzün ve soğuması bekleyin. Soğuyan yağı pamuk takviyesiyle mantarlı alana uygulayın bir vakit sonra durulayın. Her gün kumpaslı olarak yapın.

Limon ve zeytinyağı

Limon suyu ve zeytinyağı karışımı ayak mantarı için değişik bir çözüm yoludur. Denk ölçüde limon suyu ile zeytinyağı karıştırın ve elde edilen karışımı tırnaklara pamuk takviyeyi ile uygulayın. Karışımı tırnaklarda bir vakit beklettikten sonra ılık su ile durulayın.

Lavanta yağı ve çay ağacı yağı

Antiseptik özellikler kapsayan lavanta yağı mantar rehabilitasyonunda kullanılabilir, mantarın dağılmasını maniler ve tesirlerini eksiltir.

5 damla lavanta yağı ve 5 damla çay ağacı yağını karıştırıp bir pamuk takviyesiyle tırnaklarınıza uygulayın takribî 10 dakika kadar bekletip ılık su ile durulayın. Günde 3 kere yapabilirsiniz.

Portakal yağı ve üzüm çekirdeği yağı

Alıngan cilde sahip olanlar için üzüm çekirdeği yağı ile portakal yağı karıştırılarak kullanılabilir. Günde 2 ya da 3 kere uygulayın ve ılık su ile durulayın.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN