Hoşgeldiniz Kadınlar!
Sitemiz sadece kadın üyeliklerine açıktır.

 • DOLAR
  %0,29
 • EURO
  %0,35
 • ALTIN
  %-0,23
 • BIST
  %0,76
Açlık krizlerini önlemek için ne yapılmalıdır?

Açlık krizlerini önlemek için ne yapılmalıdır?

Henüz sofradan yeni kalkmanıza karşın kenidinizi aç mı seziyorsunuz? Ya da açken hemen tatlıya ve karbonhidrat ağırlıklı yiyeceklere mi yöneliyorsunuz. O halde sixler için derlediğimiz açlık krizlerinize dur demek için tekliflerimize kulak verin! Açlık krizlerinizin sebebi altında olan kan şekerinizde dalgalanmaların olabilir bu sebeple kan şekerinizin aniden düşmesiyle yemek yeme gereksinimi sezme, hemen tatlılara sarılmak […]

Henüz sofradan yeni kalkmanıza karşın kenidinizi aç mı seziyorsunuz? Ya da açken hemen tatlıya ve karbonhidrat ağırlıklı yiyeceklere mi yöneliyorsunuz. O halde sixler için derlediğimiz açlık krizlerinize dur demek için tekliflerimize kulak verin!

Açlık krizlerinizin sebebi altında olan kan şekerinizde dalgalanmaların olabilir bu sebeple kan şekerinizin aniden düşmesiyle yemek yeme gereksinimi sezme, hemen tatlılara sarılmak neticesinde kanınızdaki glukoz ölçüyü düşen bireylerde beynin emin bölgesine sinyaller yollayarak birey kendini hemen yemek yemesi gerektiği hissine kapılıyor. Bireyde oluşan bu isteğin önüne geçmek isterken harcanan tatlılar ve fazla gıda tüketimi neticesinde hakimiyetsiz kilo alımı ve fazla kilolardan şikayetlerin başlamasına neden olmakta ve muhtelif hastalıklara sebebiyet vermektedir.

açlık krizlerinin önüne geçmek için

Bunun önüne geçebilmek için yapmanız gereken Kahvaltıda bol bol protein harcamak olmalı!

Kahvaltı günün en ehemmiyetli öğünleri arasındadır. Bu vaziyette yapmanız gereken metabolizmanızı hareketlendirmek ve gün içerisinde açlık krizlerinizi önlemek için güne kahvaltısız başlamayın. Kahvaştılarınızda ağırlıklı olarak protein ağırşıklı beslenmeye özen göstermelisiniz.

Gün içerisinde kumpaslı olarak ara öğün harcamalısınız. 

Kumpaslı öğün yapmak kan şekerinin gün içinde balanslı izlemesine takviyeci oluyor. Özellikle kahvaltı, öğle ve akşam yemeği olan ana öğünlerini sıçramamalı ve en az 2 defa ara öğün yaparak kan şekeri balansını sağlamalısınız.

Sarih krizi aniden vurdu mu? O halde meyve harcayın!

Her şeye dikkat etmenize karşın canınız hala tatlı isteyebilir. Beslenme ve Perhiz Uzmanı Özge Güneş bu vaziyette işlenmiş şeker oranı yüksek tatlılar yerine, vitamin ve minerallerden zengin, posa içeriği yüksek olan meyvelere yönelebileceğinizi belirterek, “Tabi ki meyvede de porsiyon hakimiyeti yapmanız ehemmiyetli. Gün içinde 1-3 porsiyon arasında meyve harcamanız yeterli olacaktır. 1 orta boy elma veya 4 tane kayısı veya 1 adet şeftali veya 1 tane portakal ya da 15 adet üzüm bir porsiyon meyveye denk geliyor” diyor.

meyve tabağı

Beyaz ekmek yerine bütün hububatlı ekmek harcayın!

Bütün hububatlı undan yapılan ekmekler beyaz ekmeklere göre, içeriklerindeki hububatlar sayesinde midede daha uzun zaman kalıyorlar. Bu sayede de sindirim daha yavaş oluyor. Bu da kan şekeri seyrini dengeleyerek açlık krizlerini önlüyor.

Salata ehemmiyetli!

Özellikle ham sebze grubundan olan gıdaların posa içerikleri yüksek oluyor. Dolayısıyla kahvaltı, öğle ve akşam yemekleri gibi ana öğünlerde salata harcamak aldığımız posa ölçüsünü çoğaldırarak midenin boşalma süratini yavaşlatıyor. Bu vaziyet de öğünler arasındaki açlık hakimiyetini sağlamamıza takviyeci oluyor. 

Su yaşamınızın her yarıyılında kumpaslı bir yeri olsun!

gün içerisinde emeli ne olursa olsun 2.5 litre su harcamaya özen göstermelisiniz. Su lüzumumuzu karşılayamadığımız beynimiz kendini aç sezip sinyaller verebiliyor. Şayet su içmeyi hoşlanmıyorsanız, suyu limon, elma dilimleri, salatalık ve nane gibi muhtelif aroma vericilerle tatlandırabilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN