Hoşgeldiniz Kadınlar!
Sitemiz sadece kadın üyeliklerine açıktır.

 • DOLAR
  %0,27
 • EURO
  %0,40
 • ALTIN
  %-0,11
 • BIST
  %0,76
Zona nedir bulguları neler kaşıntı ve döküntülere yol açıyor!

Zona nedir bulguları neler kaşıntı ve döküntülere yol açıyor!

Tıp dilinde ‘Herpes Zopter’ olarak adlandırılan zona hastalığı sızıya yol açan, ciltte kabartı, kaşıntı ve döküntülere neden olan bir cilt hastalığıdır. Zona ulus arasında gece yanığı olarak da öğreniliyor. Su çiçeği sırasında bedene yerleşen virüs bu hastalığa neden olmaktadır. Bunalım, stres, yaşlılık ve muhtelif hastalıklar zonanın görülmesinin ana sebepleri olarak gösteriliyor. Zona hastalığına dair merak ettikleriniz içeriğimizde! […]

Tıp dilinde ‘Herpes Zopter’ olarak adlandırılan zona hastalığı sızıya yol açan, ciltte kabartı, kaşıntı ve döküntülere neden olan bir cilt hastalığıdır. Zona ulus arasında gece yanığı olarak da öğreniliyor. Su çiçeği sırasında bedene yerleşen virüs bu hastalığa neden olmaktadır. Bunalım, stres, yaşlılık ve muhtelif hastalıklar zonanın görülmesinin ana sebepleri olarak gösteriliyor. Zona hastalığına dair merak ettikleriniz içeriğimizde!

Su çiçeğiyle bedene yerleşiyor

Bu hastalık su çiçeği hastalığı sırasında bedene yerleşmektedir. Bağışıklık sisteminin düşmesiyle beraber kendini zona hastalığı olarak ortaya çıkarmaktadır. 

Kaşıntı ve döküntü bulguları

Zona hastalığı, şişkin, kaşıntı ve döküntü gibi  bulgularla kendini göstermektedir. Aynı zamanda bedenin bağışıklığının düştüğü yarıyıllarda özellikle stresli yarıyıllarda ya da yaşlılık yarıyıllarında zon hastalığı ortaya çıkmaktadır. 

Şiddetli sızılar olabilir

Bu hastalığa tutulan bireylerin şiddetli sızılara tutulur. Asap köklerine yerleşen virüs ne yazık ki şahısta dayanılmaz sızılara yol açar. Zona, En çok göğüs ve baş bölgesini etkilemekte, aynı zamanda sırt, karın, kalça, kol, bacak ve boyunda da görülmektedir.  Suçiçeği hastalığı ya da zona geçirmemiş şahıslar, ona ile temas ederse, bu virüs kendini suçiçeği hastalığı olarak ortaya çıkarmaktadır. Zona ya da suçiçeği geçirmiş şahıslar bağışıklık sistemleri cılız olmadığı sürece hastalık kendini yinelemez.

Erken teşhis kilit rol oynuyor

Zona hastalığı da öteki hastalıklar gibi erken teshisi ehemmiyet taşıyan bir hastalıktır. Hastalığın ilk üç günün de virüsün asap sistemine dağılmasını yasaklamak için ilaç rehabilitasyonuna başlanması gerekir. Bağışıklık sistemi düşük olan şahıslarda aynı zamanda ek ilaç nasihati de yapılmaktadır. 

Zona rehabilitasyonunda tesirli gıdalar!

Bu hastalığın rehabilitasyonunda bazı gıdalar çok iyi geliyor. Bu gıdalardan birkaçı; kuşburnu, zerdeçal, bal, semizotu hastalığın rehabilitasyonu iin önerilen gıdalar arasında bulunuyor.  

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN