Hoşgeldiniz Kadınlar!
Sitemiz sadece kadın üyeliklerine açıktır.

 • DOLAR
  %0,20
 • EURO
  %0,35
 • ALTIN
  %-0,62
 • BIST
  %0,76
Zayıflamak için mide balonu ameliyatı nasıl yapılır? Riski azaltıyor!

Zayıflamak için mide balonu ameliyatı nasıl yapılır? Riski azaltıyor!

Obezite rehabilitasyonları arasında son zamanlarda sıklıkla gördüğümüz rehabilitasyon yöntemlerinden olan mide balonu öteki obezite operasyonlarında oluşan tehlikeleri eksiltmek için kullanılmaktadır. Ancak mide balonu hakkında avantajları ve dezavantalarını merak edenler için Medigold Sultan Sağlık Kurumundan Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Fatih Kar ehemmiyetli bilgiler aktardı. Kar, ehemmiyetli bilgiler paylaştı. Son yarıyıllarda obeziteye müteveccih muhtelif rehabilitasyon yöntemleri karşımıza […]

Obezite rehabilitasyonları arasında son zamanlarda sıklıkla gördüğümüz rehabilitasyon yöntemlerinden olan mide balonu öteki obezite operasyonlarında oluşan tehlikeleri eksiltmek için kullanılmaktadır. Ancak mide balonu hakkında avantajları ve dezavantalarını merak edenler için Medigold Sultan Sağlık Kurumundan Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Fatih Kar ehemmiyetli bilgiler aktardı. Kar, ehemmiyetli bilgiler paylaştı. Son yarıyıllarda obeziteye müteveccih muhtelif rehabilitasyon yöntemleri karşımıza çıkıyor. Her biri değişik bir olanağı sunarken rehabilitasyon yöntemleri arasında sıklıkla sorulan mide balonu hakkında öğrenmediklerinizi ve mide balonu kimlere yapılmaz? sualine cevap arayarak en çok merak ettiğiniz sualleri sıraladık!

MİDE BALONU’NUN AVANTAJLARI VE DEZAVANTAJLARI… 

Son senelerde obezite cerrahisinde kullanılan operasyonsuz teknikler oldukça tesirli neticeler doğuruyor. Bu yöntemlerden biri olan Mide balonu Tekniği de obezite meseleyi olanların imdadına yetişiyor ancak uzmanlar emin mevzularda dikkatli olunması gerektiği hususunu dikkat topluyor. Operasyon gerektirmeyen Mide Balonu tekniği vasati olarak 20-25 kilo vermeyi sağlıyor ancak balon çıkarıldıktan sonra şayet hastalar perhiz geçimi mevzusunda tutarlı davranmazsa verilen kiloların geri alınması kaçınılmaz oluyor.

Mevzu ile alakalı Medigold Sultan Sağlık Kurumundan Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Fatih Kar ehemmiyetli bilgiler aktardı. Kar,” İntra Gastrik Balon, ulus arasındaki ismiyle Mide Balonu obezite rehabilitasyonuna uygulanan tesirli yöntemlerdendir. Sağlık Kurumunda yatmayı gerektirmez, vasati olarak 10-25 kilo kaybı sağlayabilmektedir. Ancak balon rehabilitasyonu kalıcı değildir. Takıldıktan 6 ay -1 sene sonra çıkarılması gerekir. Bir kısım hasta balon çıkarıldıktan sonra verdiği kiloları geri alabilmektedir.

Mide Balonu Nasıl Uygulanır?

Teknik endoskopik olarak uygulanmaktadır. Başka Bir Deyişle rastgele bir operasyon söz mevzusu değildir. Harekât süresi vasati 15 dakikadır. İntra Gastrik Balon açıkgöz olarak sedasyon denilen hafif uyku hali altında veya genel anestezi altında uygulanabilmektedir. Genellikle açıkgöz olarak uygulanan balon, anestezi altında çıkarılmalıdır. Harekât sonrasında hastalar eve gidebilmektedir.

mide balonu ameliyatı

Obezite Operasyon Evveli Tehlikelere Karşı Seçenek Bir Yöntem!

 Morbid obezite sebebiyle operasyon tasarlanan, ancak operasyon olması yüksek tehlikeli hastalarda operasyon evveli 20-25 kilo kadar verdirmek ve tehlikeyi düşürmek emeliyle bu tekniği uygulamak avantaj sağlıyor. Öte yandan obez olmasına rağmen operasyon için şart olan Beden kitle indeksinin 40 Kilogram/m2’nin üzerinde olması veya beden kitle indeksinin 35 Kilogram/m2’nin üzerinde olup en az bir yandaş hastalık olması şartını taşımayan bireyler için de Mide Balonu tekniği uygulanmasını uygun buluyoruz.

Ayrıca yüksek kilosu olup, öteki yöntemlerle kilo vermekte zafersiz olanlara uygulanabilmektedir. Mide hastalıkları olanlara, uzun süreli kortizon kullananlara ve hamilelere Mide balonu yöntemi uygulanmaz. Teknik uygulandıktan sonra özellikle ilk 3 gün karın sızısı ve spazm olmaktadır, bu vaziyet genellikle ileriki günlerde kaybolmaktadır. Çok düşük ihtimalle de olsa, balonun kendiliğinden sönerek bağırsak tıkanıklığı yapması, mide ülseri yapması gibi tehlikeleri vardır..

Akışkan Balon ve Havalı Balon Arasındaki Fark Ne?

Temel olarak aynı mekanizma ile kilo kaybı sağlayan balonlardan Havalı balon daha az şikâyet oluşturmaktadır. Akışkanlı balonun ağırlığına bağlı olarak özellikle ilk günlerde karın sızısı şikayetleri daha sık karşılaşılmaktadır. Havalı balon 500 ile 900 ml arasında değişen oranlarda hava ile şişirilirken akışkanlı balon hacim olarak daha ufaktır. Bu balonların iş hacimleri takip sürecinde kilo verme gidişatına göre artırılıp eksiltilebildiği ayarlanabilir balonlarda mevcuttur.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN