Hoşgeldiniz Kadınlar!
Sitemiz sadece kadın üyeliklerine açıktır.

 • DOLAR
  %1,53
 • EURO
  %0,53
 • ALTIN
  %2,86
 • BIST
  %0,76
Vitiligo nedir aşırı stres ciltte beyazlıklara yol açıyor!

Vitiligo nedir aşırı stres ciltte beyazlıklara yol açıyor!

Ciltteki beyazlıklarla bulgularını gösteren bir ten hastalığı olan vitiligo, genellikle genetik etkenlere bağlı olarak alana geliyor. Ancak stres, yaralanmalar ve ateşli hastalıklar gibi etmenlerle de oluşabiliyor. Vitiligo hastalığı hakkında tüm merak ettiklerinizi sizin için inceledik. İşte vitiligonun sebepleri ve rehabilitasyonu! Vitiligo neden olur? Vitiligo hastalığı, cilde rengini veren pigmentlerin imali için zorunlu olan melanosit hücrelerinin […]

Ciltteki beyazlıklarla bulgularını gösteren bir ten hastalığı olan vitiligo, genellikle genetik etkenlere bağlı olarak alana geliyor. Ancak stres, yaralanmalar ve ateşli hastalıklar gibi etmenlerle de oluşabiliyor. Vitiligo hastalığı hakkında tüm merak ettiklerinizi sizin için inceledik. İşte vitiligonun sebepleri ve rehabilitasyonu!

Vitiligo neden olur?

Vitiligo hastalığı, cilde rengini veren pigmentlerin imali için zorunlu olan melanosit hücrelerinin zarar görmesi ve işlevlerini yerine getirememesi neticeyi ortaya çıkan bir cilt hastalığıdır. Yeterince pigment üretilememiş bölgelerde ortaya çıkan beyaz kirler, muhtelif ebatlarda ve biçimlerde oluşabilir. Pigment kaybına bağlı olarak kirlerin rengi ve yoğunluğu değişiklik gösterbiliyor.

Genetik etkenlerden sonra stres hastalığı oluşturan etmen

Genetik etkenler, vitiligonun ortaya çıkmasında ilk etmen olarak kabul ediliyor. Ancak stres, yaralanmalar, ateşli hastalıklar ve ciddi güneş yanıkları sonucunda da pigment yaradılışını destekleyen dokular hasar görebilir ve ve vitiligo ortaya çıkabilir. Öz bağışıklık sistemi ile alakalı hastalıklar olan anemi, tip-1 diyabet, hashimato tiroidi,sedef hastalığı gibi vaziyetler de vitiligoyu tetikleyebilir.

Segmental ve segmental olmayan iki cins vitiligo bulunuyor

Vitiligo, segmental vitiligo ve non-segmental vitiligo olarak iki değişik biçimde görülüyor. Segmental vitiligo, genellikle çocukluk çağında ortaya çıkar ve ten üzerinde muhakkak bir bölgede aniden beliren kirlere neden olur. Bedene dağılma tehlikeyi daha azdır ancak kirlerin görüldüğü alanın rehabilitasyonu görece daha güçtür, bu surattan muhtemel olduğunca erken teşhis edilmelidir. Non-segmental vitiligo ise bedenin muhtelif yerlerinde ortaya çıkan vitiligo çeşididir.

Vitiligo teşhisi

Vitiligo hastalığının teşhisi için bir dermatolog ile görüşmek gerekir. Tetkikte görülen beyaz kirler, wood ışığı denilen özel bir cihazla tekerrür araştırılır ve ciltteki pigment yoğunlukları inceleme edilir. Genellikle wood bakısı usulü vitiligo hastalığının teşhisi için yeterlidir ancak bazı özel vaziyetlerde ten biyopsisi de zorunlu görülebilir. Hastalığın öbür otoimmun rahatsızlıklarla iletişimli olup olmadığının anlaşılabilmesi için teşhis sürecinde kan incelemeleri yapılması da istenebilir.

Vitiligo rehabilitasyonu

Vitiligo hastalığı teşhis edildikten sonra, şahsa özel bir rehabilitasyon programı tasarlanır. Vitiligo rehabilitasyonunda hakikat emel, yeterince üretilemeyen pigmentlerin karşılama edilmesini sağlayarak cildin kendi rengine kavuşturulmasıdır. Tene rengini veren melanosit hücrelerinin üretilmesini desteklemek için fototerapi ışık rehabilitasyonu veya excimer lazer uygulanabilir. Şayet vitiligo bağışıklık sistemi ile alakalı meselelere bağlı olarak ortaya çıkmışsa, bağışıklığı desteklemek için antioksidan desteği de önerilebilir. Pigment kaybını önlemek için vitiligo kremi kullanılabilir veya cildin kirli bölgelerine uygulanan özel bir hırpalama usulü ile semptomları eksiltmek yoluna gidilebilir. Her halükarda bir cilt hekimi, ayrıntılı incelemeden sonra şahsa özel rehabilitasyon programını tanımlamalıdır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN