Hoşgeldiniz Kadınlar!
Sitemiz sadece kadın üyeliklerine açıktır.

 • DOLAR
  %0,21
 • EURO
  %0,37
 • ALTIN
  %-0,48
 • BIST
  %0,76
Tükenmişlik belirtiyi nedir fazla bitkinlik ve enerjisizlik bulgularından!

Tükenmişlik belirtiyi nedir fazla bitkinlik ve enerjisizlik bulgularından!

Şanlıların bu hastalığa tutulduğunu duyurmasıyla ismini dinlediğimiz tükenmişlik belirtiyi, bireyde ciddi psikolojik meselelere yol açıyor. İş hayatının stresli olması, endişeler ve yüksek ideallerin neden olduğu bir rahatsızlık olarak öğreniliyor. Peki tükenmişlik belirtiyi nedir? Nasıl rehabilitasyon edilir? İşte tüm merak edilenler… Tükenmişlik belirtiyi nedir? Tükenmişlik, fazla ve uzun süreli stresin neden olduğu duygusal, akılsal ve fiziksel bir […]

Şanlıların bu hastalığa tutulduğunu duyurmasıyla ismini dinlediğimiz tükenmişlik belirtiyi, bireyde ciddi psikolojik meselelere yol açıyor. İş hayatının stresli olması, endişeler ve yüksek ideallerin neden olduğu bir rahatsızlık olarak öğreniliyor. Peki tükenmişlik belirtiyi nedir? Nasıl rehabilitasyon edilir? İşte tüm merak edilenler…

Tükenmişlik belirtiyi nedir?

Tükenmişlik, fazla ve uzun süreli stresin neden olduğu duygusal, akılsal ve fiziksel bir yorgunluğu tanımlarken kullanılır. Kendinizi sıkılmış sezdiğinizde ve kesintisiz arzlarınızı karşılayamadığınızda oluşur. Stres devam ettikçe, ilk etapta belirli bir rol üstlenmenizi sağlayan alaka ya da motivasyonu kaybetmeye başlarsınız.

Şiddetli stres ve yüksek idealler neden oluyor

İlk defa 1970’lerde belirlenen “tükenmişlik” terimi Amerikalı psikolog Herbert Freudenberger tarafından yapıldı. Bunu, “stresli” işlerde şiddetli stres ve yüksek ideallerin neticelerini açıklamak için kullandı. Donakaltıcı bir biçimde, tükenmişliğin hakikatte ne olduğu mevzusunda net bir tanım yoktur. Netice olarak, tükenmişliğin bütün olarak ne olduğu ve nasıl teşhis edilebileceği net değildir. 

Tükenmişlik belirtiyi bulguları

Tükenmişlik sendorumunda belirli başlı bulguları şu biçimde özetlenebilir;

Fazla bitkinlik ve enerjisizlik
Uyku problemi, yatmakta ve yatmakta güçlük çekme
Solunum eforluğu çekmek
Başta sırt ve bacaklar başta olmak üzere yaygın vücutsal sızılar

Akılsal bulguları

Daha Öncekinden beğendiği faaliyetlerden acilen sıkılma
Dikkat dağınıklığı, unutkanlık ve dalgınlık
Karar verme eforluğu ya da kararı erteleme meyli

Duygusal bulguları

Yaygın ümitsizlik hissi
Özgüven noksanlığı yaşama
Çok sık hayal kırıklığı duygusu
Kendini kıymetsiz sezme durumu
Eleştirilere katlanamama
Fazla kuşkuculuk
Yoğun endişelenme ve tedirginlik hali

Tükenmişlik belirtisinin rehabilitasyonu

Tükenmişlik belirtisinin standart bir rehabilitasyonu bulunmamaktadır. Son zamanlarda tanınmış pek çok muayenehane tükenmişlik belirtiyi mevzusunda özel eğitimli terapistler tarafından terapi rehabilitasyonu uygulanmaktadır.

İlaç rehabilitasyonu ve psikoterapi uygulanır

Tükenmişlik belirtiyi ilaç rehabilitasyonu ve psikoterapi rehabilitasyonu ile rehabilitasyon edilebildiği gibi, ferdin hastalık ile gayret etmesi çok daha ehemmiyetlidir. Fert kendi gidişatının farkına varmalı ve kendine daha çok zaman ayırmalıdır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN