Hoşgeldiniz Kadınlar!
Sitemiz sadece kadın üyeliklerine açıktır.

 • DOLAR
  %0,27
 • EURO
  %0,40
 • ALTIN
  %-0,11
 • BIST
  %0,76
Tırnak batması nasıl önlenir tırnaklarınızı çok kısa kesmeyin!

Tırnak batması nasıl önlenir tırnaklarınızı çok kısa kesmeyin!

Tırnak batması çok sık tesadüfülen sağlık meselelerinden biridir. Genellikle kızarıklık ve ağrıya neden olmaktadır. Tırnak batması meseleyi yaşayan birey bu sualin ilerlemesi vaziyetinde ayakkabıyı dahi güç giyer hale kazanç. Ayakları iltihaplanır ve bu iltihaplanmadan dolayı çorapları da sık sık kirlenmektedir. Peki tırnak batması nasıl önlenir? Tırnak batması ve rehabilitasyon yöntemleri hakkında tüm merak edilenleri  Cildiye […]

Tırnak batması çok sık tesadüfülen sağlık meselelerinden biridir. Genellikle kızarıklık ve ağrıya neden olmaktadır. Tırnak batması meseleyi yaşayan birey bu sualin ilerlemesi vaziyetinde ayakkabıyı dahi güç giyer hale kazanç. Ayakları iltihaplanır ve bu iltihaplanmadan dolayı çorapları da sık sık kirlenmektedir. Peki tırnak batması nasıl önlenir? Tırnak batması ve rehabilitasyon yöntemleri hakkında tüm merak edilenleri  Cildiye Kısmı’nden Uz. Dr. Seda Erdoğan’dan bildik! 

Uygunsuz ayakkabılar tırnak batmasına neden oluyor

Tırnak batması cildin yana ya da içeri doğru uzamasıdır. Tırnak batması genellikle başparmakta görülen bir rahatsızlıktır. Çok ender olarak el tırnaklarında da batma görülmektedir. Tırnak batması cerahatli ya da cerahatsiz olabilir. Uygunsuz ayakkabı tercihi tırnak batmasının başlıca sebeplerinden birdir. 

Tırnaklarınızı çok kısa kesmeyin

Tırnak batmasını önlemek için dikkat faktörüz gereken bazı kaideler vardır. Bunlardan kimileri şunlardır;  Tırnaklarınızı çok kısa kesmeyin. Tırnaklarınız köşelerini dik köşeler biçiminde bırakmamaya özen gösterin. Yarım ay biçiminde kesin. Dar ve sivri burun ve topuklu ayakkabılardan uzak durun. Konutta yalın ayak gezin.

Şiddetli ağrıda hekime müracaat etin

Tırnak batması konutta rehabilitasyon edilebilir bir rahatszlıktır. Ancak ağrı şiddetli olur ya da yayılırsa bir uzanlam müracaat etmeniz gerekebilir. Konutta, batık olan tırnağa sıcak su banyosunu uyguladıktan sonra, cımbız takviyeyi ile hafifçe batık tırnak kaldırılır ve tırnak ile etin arasına pamuk yerleştirilir. Bu yöntem ile tırnağın etin içerisine doğru değil dışa doğru uzaması sağlanır ve tırnak batması meseleyi ortadan kalkar.

Ayaklarınızı kuru tutmaya çalışın

Bu sualinuz geçene kadar bir müddet ayaklarınızı sarihte vazgeçen ayakkabılar ve terlikler giymeyi seçim etmelisiniz. Pamuklu çoraplar seçim edin ve çoraplarınızı bir kezden fazla giymemeye özen gösterin. Ayağınızda dolaşım meseleyi varsa veya kendi tırnaklarınızı kesemiyorsanız, emin bir yerde pedikür yaptırmayı seçim edin. İçe doğru gelişen, birkaç hafta süren, cerahatli tırnak batmanız varsa kesinlikle bir uzanlam görünün.

Kalıcı tırnak bozuklukları olabilir

Tırnak batması şayet çok şiddetli bir ağrıya yol açıyorsa kesinlikle bir uzanlam müracaat etin.Doktor olmayan şahıslarca şuursuzca yapılan uygulamalar, tırnak probleminin bütün olarak iyileşmemesine ve iltihaplanmalara yol açabilir, kalıcı tırnak bozuklukları ile de sonuçlanabilir.Tırnak batmasının gidişatına göre rehabilitasyon değişmektedir. Erken düzeyde konservatif rehabilitasyonlar, ileri düzeyde ise cerrahi yöntemler seçim edilebilir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN