Hoşgeldiniz Kadınlar!
Sitemiz sadece kadın üyeliklerine açıktır.

 • DOLAR
  %0,29
 • EURO
  %0,35
 • ALTIN
  %-0,23
 • BIST
  %0,76
Süt içmek ne işe yarar? En zengin protein kaynağı…

Süt içmek ne işe yarar? En zengin protein kaynağı…

Bedenimiz güçlü ve sıhhatli kalabilme için sudan sonra en çok protein alımına gereksinim dinlemektedir. Her gün süt içmenin ehemmiyetine dikkat toplayan uzmanlar; sütün en iyi protein kaynaklarından biri olduğunun altını çizerek, çocukların gelişmesinin yanı gizeme; hipertansiyondan obeziteye kadar bir hayli hastalıkla gayret için ehemmiyetli olduğunu belirtiyor. Sıhhatli yaşam için gereken ve özellikle çocukların sihrime kaynağı olan […]

Bedenimiz güçlü ve sıhhatli kalabilme için sudan sonra en çok protein alımına gereksinim dinlemektedir. Her gün süt içmenin ehemmiyetine dikkat toplayan uzmanlar; sütün en iyi protein kaynaklarından biri olduğunun altını çizerek, çocukların gelişmesinin yanı gizeme; hipertansiyondan obeziteye kadar bir hayli hastalıkla gayret için ehemmiyetli olduğunu belirtiyor. Sıhhatli yaşam için gereken ve özellikle çocukların sihrime kaynağı olan proteini kumpaslı almanın ehemmiyetini vurgulayan uzmanlar, her gün kumpaslı süt içilmesi gerektiğinin altını çiziyor. 

Acıbadem Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölüm Başkanı Prof. Dr. Murat Baş mevzu hakkında yaptığı açıklamada; “Beslenme kumpasımızda ehemmiyetli protein kaynağı süttür. 1 litre süt 32 gram protein kapsar. Bu sebeple sütte bulunan proteinler, hücre ve dokuların oluşmasında, saç ve tırnakların büyümesinde ehemmiyetli rol oynamakta, sihrime ve büyümeye büyük miktarda katkı sağlamakta, adalelerin sıhhatli büyümesine ve çalışmasına takviyeci olmaktadır” dedi.

Prof. Dr. Baş, özellikle çocukların fiziksel ve beyinsel gelişiminde proteinin ehemmiyetine dikkat toplayarak, “Yüksek nitelikte, hakikat protein kapsayan sütün her gün harcanması gerekir. Sütte bulunan proteinler öbür besinlerde bulunan proteinlerden daha yüksek niteliktedir. Bedenimiz sütteki proteininin tamamına yakınını hazmetmektedir. Bu sebeple süt en sıhhatli protein kaynağı olan besinlerin başında kazanç” biçiminde konuştu.

Acıbadem Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölüm Başkanı Prof. Dr. Murat Başsütün cemiyette sadece kalsiyum kaynağı gibi görüldüğünü, ancak son yarıyılda yapılan araştırmalarda, çok değişik hastalıkların hakimiyeti gibi ehemmiyetli tesirlerinin de ortaya çıktığını belirterek şu bilgileri verdi: “Süt aynı zamanda fosfor, magnezyum, çinko ve selenyum gibi öbür bir hayli minerali de içinde barındırmaktadır. Son 20 senede, süt mahsulleri proteinleri üzerine araştırmalar çoğalmıştır. Bugün biz öğreniyoruz ki süt mahsulleri proteinlerinin hipertansiyon, dislipidemi ve hipertansiyon üzerine direk pozitif tesirleri bulunmaktadır. Süt mahsulleri proteinleri aynı zamanda yağsız beden kitlesini artırma ve obeziteyi eksiltme aracılığıyla dolaylı yoldan metabolik sıhhati iyileştirmektedir.”

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN