Hoşgeldiniz Kadınlar!
Sitemiz sadece kadın üyeliklerine açıktır.

 • DOLAR
  %0,27
 • EURO
  %0,40
 • ALTIN
  %-0,11
 • BIST
  %0,76
Soğuk havalar bedenimizi nasıl tesirler daha az su harcarız!

Soğuk havalar bedenimizi nasıl tesirler daha az su harcarız!

İnsan bedeni reelinde soğuk abuhavalarda yaşamaya ve baş etmeye uygun değildir. Çoğumuz, hava sıcaklığının sıfırın altına seyrek düştüğü ılık ve tropik abuhavada yaşıyoruz. Ancak kış aylarında vücudumuzda soğuk havaya verilen tepkiyi görmemiz muhtemeldir. Misalin ciltte kuruluk ve çatlak problemi yaşamak sıradan bir vaziyettir. Peki soğuk havalarda vücudumuz başka hangi tepkileri veriyor? Cevabı haberimizin devamında… Daha […]

İnsan bedeni reelinde soğuk abuhavalarda yaşamaya ve baş etmeye uygun değildir. Çoğumuz, hava sıcaklığının sıfırın altına seyrek düştüğü ılık ve tropik abuhavada yaşıyoruz. Ancak kış aylarında vücudumuzda soğuk havaya verilen tepkiyi görmemiz muhtemeldir. Misalin ciltte kuruluk ve çatlak problemi yaşamak sıradan bir vaziyettir. Peki soğuk havalarda vücudumuz başka hangi tepkileri veriyor? Cevabı haberimizin devamında…

Daha az su harcarız

Soğuk havalarda daha az terlediğimiz ve az susadığımız için yeterince su içtiğimizi düşünerek daha az su harcarız. Ancak bunlar bedenimizin daha az suya gereksinimi olduğu anlamına gelmiyor. Beden sıhhatimiz için yaz kış demeden yeterli ölçüde su harcamak çok çok ehemmiyetli.

Diş sızlaması

Şayet duyarlı dişlere sahipseniz soğuk havalarda belirgin acı ve sancılar dinleyebilirsiniz. Zira soğuk hava, derindeki asaplara kadar erişerek dişlerinizin ağrımasına neden olabilir. Bu sebeple diş doktorları, dışarıda burnunuzdan soluk almanızı ve ağız bölgenizi sıcak tutarak duyarlı dişlerinizi kışın soğuğundan gözetmek için atkı kullanmanızı öneriyor.

Dil banalden daha fazla çalışır

Soğuk hava, dudaklarınızı kuru sezdirdiği için ıslatmak için sık sık dudaklarınızı dilinizle nemlendirmek isteyebilirsiniz. Geçici bir gevşeme sağlasa da alışkanlık haline getirdiğiniz bu hareket reelinde dudaklarınızı çatlatabilir.

Kan şekeri seviyesi yükselebilir

Soğuk havada bedeninizde kan şekeri seviyenizi artıran stres hormonları daha yüksek ölçüde salgılanır. Ayrıca çoğu bireyin sıcaklık düştükçe kan şekerinde yükselmeler yaşanır zira soğuk dolayısıyla egzersiz yapmak için de daha az motive oluruz.

Buruşukluklarınız çoğalabilir!

Artan buruşukluklar için kışı tamamen yargılayamayız ancak cildimiz soğuk mevsimde zarara karşı daha korunmasızdır. Soğuk aylarda havadaki nem oranı eksildiği için cilt kurumaya başlar ve yeterince su yakalayamaz. Bunun sonucunda da daha fazla kuruyarak buruşukluklara eğilimli hale kazanç.

Kilo kaybı

Kışın kilo aldığını söyleyen pek çok insana karşın bilimsel asıllar soğuk havalarda bedenin kalori yakmasının daha kolay olduğunu söylüyor. Bedenimiz soğuk havaya geçim sağladığında ısı üretir ve ekstra enerji yakarız. Başka Bir Deyişle bu, soğuğa geçim sağlamak için titrediğimizde ısı üretmek için daha fazla kalori yaktığımız anlamına geliyor.

Görme problemleri

Gözlerimiz kışın, yazın olduğundan daha fazla kışın tehlike altındadır. Kışın çoğunlukla UV ışınlarını yasaklayıcı güneş gözlüklerimizi takmayı unuturuz ancak kardan yansıyan güneş gözümüze ciddi biçimde hasar verebilir.

Ayrıca gözlerimizi kaplayan ince gözyaşı katmanı da kuru havaya ve rüzgara karşı çok hassastır ve kolayca kurur. Bu nedenle Hekimler, dışarıda müddet geçirilen kış günlerinde suni gözyaşı damlası kullanılmasını nasihat ediyor .

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN