Hoşgeldiniz Kadınlar!
Sitemiz sadece kadın üyeliklerine açıktır.

 • DOLAR
  %0,04
 • EURO
  %-0,18
 • ALTIN
  %-1,62
 • BIST
  %0,29
Sırt ağrısı neden olur eklem kireçlenmesi sebebi olabilir!

Sırt ağrısı neden olur eklem kireçlenmesi sebebi olabilir!

Hemen herkesin başına gelebilen sırt ağrılarının artta bir hayli neden uyuyabiliyor. Kemik erimesi, eklem kireçlenmesi gibi rahatsızlıklar sırt ağrılarının nedenleri olabiliyor. Sırt ağrıları kimi zaman dayanılmaz bir hal alır ve hayat niteliğinin düşmesine neden olur. Rehabilitasyon edilebilen bir rahatsızlık olan sırt ağrılarından kurtulmak muhtemel. İşte sırt ağrılarının sebepleri ve rehabilitasyonu! Sırt ağrısının bulguları Adale ağrısı Acı […]

Hemen herkesin başına gelebilen sırt ağrılarının artta bir hayli neden uyuyabiliyor. Kemik erimesi, eklem kireçlenmesi gibi rahatsızlıklar sırt ağrılarının nedenleri olabiliyor. Sırt ağrıları kimi zaman dayanılmaz bir hal alır ve hayat niteliğinin düşmesine neden olur. Rehabilitasyon edilebilen bir rahatsızlık olan sırt ağrılarından kurtulmak muhtemel. İşte sırt ağrılarının sebepleri ve rehabilitasyonu!

Sırt ağrısının bulguları

Adale ağrısı

Acı sürüklemek veya bıçak batıyormuş hissi

Bacağını yayan ağrı

Eğilme, kaldırma, ayakta durma veya yürüme ile makûslaşan ağrı

Yatırılarak iyileşen ağrı

Aniden ortaya çıkan ve altı haftadan uzun sürmeyen akut sırt ağrısı, düşme veya ağır yükselmelerden kaynaklanabilir. Üç aydan fazla süren sırt ağrısı kronik akut ağrıdan daha az yaygındır.

Artrit ya da eklem kireçlenmesi

Osteoartrit öbür ismiyle eklem kireçlenmesi alt sırtınızı etkileyebilir. Bazı gidişatlarda, omurgadaki artrit, spinal stenoz ismi verilen bir gidişat olan omurilik çevresindeki boşluğun daralmasına neden olabilir.

Osteoporoz

Kemikleriniz gözenekli ve kırılgan hale kazançsa, omurganızın omurgası kompresyon kırıkları geliştirebilir. Fiziksel vaziyetinizi iyileştirerek ve uygun beden mekaniklerini bilerek ve uygulayarak bel ağrısından sakınabilirsiniz veya tekerrürünü önleyebilirsiniz.

İskelet kumpassızlıkları

Omurganızın yana kıvrıldığı bir gidişat skolyoz da sırt ağrıdene yol açabilir, ancak genellikle orta yaşlara kadar…

Sırtınızı ağrılarından kurtulmak için;

Egzersiz yapmak ehemmiyetli

Kumpaslı düşük tesirli aerobik etkinlikler – sırtınızı germeyen ya da sallamayanlar – sırtınızdaki eforu ve dayanıklılığı artırabilir ve adalelerinizin daha iyi çalışmasını sağlar. Yürüyüş ve yüzme iyi tercihlerdir. Hangi faallikleri sınayabileceğiniz mevzusunda hekiminizle konuşun.

Adale gücü ve elastiklik geliştirin

Sırtınızı kuvvetlendiren karın ve sırt adaleleri egzersizi, bu adaleleri, sırtınız için natürel bir korse gibi beraber çalışması için şartlandırmaya takviyeci olur. Kalçalarınızdaki ve üst bacaklarınızdaki elastiklik, sırtınızın nasıl sezdiğini geliştirmek için pelvik kemiklerinizi hizalar. Hekiminiz veya fizyoterapist hangi egzersizlerin sizin için uygun olduğunu söyleyebilir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN