Hoşgeldiniz Kadınlar!
Sitemiz sadece kadın üyeliklerine açıktır.

 • DOLAR
  %0,27
 • EURO
  %0,40
 • ALTIN
  %-0,11
 • BIST
  %0,76
Sinir sıkışması neden olur karpal tünel sendromu sebebi olabilir!

Sinir sıkışması neden olur karpal tünel sendromu sebebi olabilir!

Genellikle elde görülen anlaşma ve his kaybı hissiyle bulgularını gösteren asap sıkışmasının arkasında pek çok neden uyuyor olabilir. Üzerinde durmadığınız asap sıkışmasına karpal tünel belirtiyi yol açıyor olabilir. Asap sıkışmasının sebeplerini ve rehabilitasyon usullerini haberimizde sıraladık. İşte asap sıkışmasının belirsiz nedenleri! Asap Sıkışması Neden Olur? Asaplar; asaplara fazla baskı uygulayan dokular sebebi ile ortaya çıkar. […]

Genellikle elde görülen anlaşma ve his kaybı hissiyle bulgularını gösteren asap sıkışmasının arkasında pek çok neden uyuyor olabilir. Üzerinde durmadığınız asap sıkışmasına karpal tünel belirtiyi yol açıyor olabilir. Asap sıkışmasının sebeplerini ve rehabilitasyon usullerini haberimizde sıraladık. İşte asap sıkışmasının belirsiz nedenleri!

Asap Sıkışması Neden Olur?

Asaplar; asaplara fazla baskı uygulayan dokular sebebi ile ortaya çıkar. Karpal tünel belirtiyi, disk kayması ve bel fıtığı gibi sebeplerle de oluşabiliyor. Ayrıca travma ve yaralanmalar da etmen. Bazı gidişatlarda asaplara tazyik uygulanması iltihaplanmalara etmen olabilmektedir. Kısa süreli olanlar pek hasar verici değildir. Uzun sürenleri ise; ciddi neticelerin oluşmasına yol açabilmektedir.

Asap Sıkışmasının Bulguları

Sıkışıklık olan bölgede duyu kaybı ve anlaşma
Ağrı
Karıncalanma olması
Batma hissi olması
Kaslarda eforsuzluk ve seğirme
Ellerde ve ayaklarda hareket etmede zorlanma

Asap Sıkışması Tehlikesini Çoğaldıran Faktörler

Duruş bozukluklarıPostür

Duruş bozuklukları da asap sıkışmasında etmen olan sebeplerden biri. Asaplar ve omurga üzerinde tazyike neden olarak asaplara tesir edebiliyor.

Karpal Tünel Belirtiyi

Asap sıkışmasına etmen olan ve bayanlarda daha sık görülen bir hastalıktır. Bu da cinsiyet tehlikeyi ortaya çıkarır. Başka Bir Deyişle bayanlar daha tehlikeli gruptadır.

Osteoartrit ve travmalar

Kemik kenarlarında uzantılar oluşmasına kemik mahmuzları neden olabilirler. Bu vaziyet asaplara baskı uygular ve asap sıkışmasını tetikler.

Romatoid artrit

Romatoid artritin irinli bir hastalık olması nedeniyle asap sıkışmasını tetikleyici tesire sahiptir.

Devamlı aynı harekette bulunmak

Asap sıkışmasına tehlike taşımaktadır. Devamlı tek istikametli işler buna neden olur.

Obezite

Obezite hastalığı fazla kiloların asaplara baskı yapmasına neden olur. Ağırlığın oluşturduğu baskı ile asaplar imha olmaya, adalelerin ve kemiklerin buna neden olmasına imkân verir.

Gebelik

Hamilelik süreci süresince kilo alma ve ödem yakalama fazla olması sebebi ile kemiklerin ve adalelerin baskısına neden olan ağırlık oluşturur ve asap sıkışmasını tetikler.

Genetik etmenler

Genetik yatkınlık sebebi ile asap sıkışmaları aileden şahsa geçebilmektedir.

Hastalığın Rehabilitasyonu

Sıkışmış asabın rehabilitasyonu yeri ve sebebi ile alakalıdır. Etkilenen bölgenin dinlenmesi, özellikle yineleyen faaliyetlerden kaynaklanan yaralanmalar gidişatında çok tesirlidir. Fiziksel rehabilitasyon, sıkışmış bir asabın boyun veya bel etrafı meselelerinden kaynaklandığı zaman sıklıkla verimlidir.

Egzersizler adaleleri kuvvetlendirerek sıkışmayı yasaklıyor

Egzersizler sırt veya orta adaleleri kuvvetlendirebilir ve bir asap kökü üzerindeki baskıyı eksiltebilir veya ortadan kaldırabilir. İbuprofen ve naproksen gibi antiinflamatuar ilaçlar faydalı olabilir. Kilo kaybı bir hayli sıkışmış asap cinsi için fayda sağlayabilir. İlaç, splint, fizik rehabilitasyon veya enjeksiyona cevap vermediğinde asap üzerindeki tazyiki hür vazgeçmek için operasyon lüzumlu olabilir. Operasyonun spesifik cinsi, alakalı asaba bağlıdır. Bununla beraber, operasyonun emeli, etkilenen asap üzerindeki baskıyı ortadan kaldırmak veya rahatlatmak için aynıdır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN