Hoşgeldiniz Kadınlar!
Sitemiz sadece kadın üyeliklerine açıktır.

 • DOLAR
  %0,25
 • EURO
  %0,05
 • ALTIN
  %-0,14
 • BIST
  %-0,13
Sertap Erener’in kullandığı telomer hapı nedir fiyatı ne kadar yaşlanmayı durdurabiliyor mu?

Sertap Erener’in kullandığı telomer hapı nedir fiyatı ne kadar yaşlanmayı durdurabiliyor mu?

Sertap Erener’in kullandığı telomer hapı gündemde. Gerçekten telomer hapı ihtiyarlamayı durdurabiliyor mu? Telomer ne demer, telomer hapı ne işe yarıyor, maliyeti ne kadar suallerinin cevaplarını sizler için derledik. “Ömür kısalması demek telomerlerin bozulması demek. Natürel ve suni her türlü şekerden uzak durmak, kimyevilerden, GDO’lu yiyeceklerden, gazlı meşrubatlardan, sigaradan uzak durmak teromerlerin hasar görmesini yasaklıyor ve […]

Sertap Erener’in kullandığı telomer hapı gündemde. Gerçekten telomer hapı ihtiyarlamayı durdurabiliyor mu? Telomer ne demer, telomer hapı ne işe yarıyor, maliyeti ne kadar suallerinin cevaplarını sizler için derledik.

“Ömür kısalması demek telomerlerin bozulması demek. Natürel ve suni her türlü şekerden uzak durmak, kimyevilerden, GDO’lu yiyeceklerden, gazlı meşrubatlardan, sigaradan uzak durmak teromerlerin hasar görmesini yasaklıyor ve ömrü uzatıyor.”

44274_12.jpg

Bir kaç gün evvel CNN Türk yayınına katılan Sertap Erener, telomer hapı kullandığını doğrulamıştı. Erener kendi hekiminin önerisiyle telomer kullanmaya başladığını söylemiş ve kobay olduğu istikametindeki iddiaları reddetmişti. Erener, şunları söylemişti: “Bill Andrews 50 başka buluşun tesciline sahip, böyle birinden söz ediyoruz. Ben onun dediğini bir asıllık olarak kabul ediyorum.Telomerin kısalması insanı kanser yapıyor. Kanserin olmaması için telomerin uzaması gerekiyor. Kanser yapan onlarca şey varken, bunun üzerine telomerin ve telomer rehabilitasyonunun anlatılması çok büyük bir yanlış.

44274_1.jpg

1 SENEDE 3 SENE GENÇLEŞTİM
Şimdi ben bu hapı almaya başlayalı bir seneye yanaştı. Bir senede biyolojik yaşım 3 sene gençleşti. Bu labratuvar civarında ölçüldü. Yakın görme problemim geriledi. Kendimi 20’li yaşlarda seziyorum. Genetikle alakalı araştırmalar devam ediyor. Bu bir başlangıç. Neden biz ihtiyarlamayı kader olarak kabul edelim.

44274_2.jpg

‘TELOMER HAPI’NIN MALİYETİ NE KADAR?
Bu çok kolay bir şey. Kimyevi hiç bir şey yok. Nebat kökünden elde edilen bir hap. Günde bir hap yeterli. İnternetten online alınan bir ürün olarak öğreniyorum. Ayda 800, bin dolar arasında. Bunun bir de analiz ebadı var. Evvelinde ve sonrasında.

44274_3.jpg

Benim okuduğum İngilizce yazılar araştırılırsa çok daha net bilgilere erişilecektir. Bizim kullandığımız antibiyotiklerden çok daha iyi. Sigara almayın, telomer alın.”

44274_4.jpg

TELOMER NEDİR?
Peki bu hap Sertap Erener’in bahsettiği gibi bir şey mi? Uzmanlar bu ilaç için ne söylüyorlar? Ne var bu hapın içinde işte ayrıntılar… Genlerimizi kapsayan Deoksirübo Nükleik Asit’mız özel bazı proteinler ile sabredip kromozom halini alır. Telomerler, kromozomlarımızın uç kısımlarındaki tekerrür dizileridir. Telomer bölgesi kodlama yapmaz, gen kapsamaz. Telomer bölgesinde genellikle TTAGGG 5’li nükleotit tekerrürleri bulunur. Her hücre ayrılınmasında bu telomerlerin boyu bir ölçü kısalır. Hudut kısalığa erişildiğinde, hücre artık can vermesi gerektiği sinyalini alır, o andan sonra artık ayrılmaz ve ‘apoptozis’ dediğimiz ‘programlı hücre vefatı’ başlar.

44274_5.jpg

İstinye Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Moleküler Biyoloji Ve Genetik Ana Bilim Dalı Öğretim Abonesi Doç. Dr. Veysel Sabri Hançer’e göre telomer hapı ‘ihtiyarlamanın’ önüne geçemez! Bunun sebebini de Hançer şöyle açıklıyor:

44274_6.jpg

Moleküler genetikte ihtiyarlamanın tanımı; “Hücredeki kusurlar birikimi”dir. Her zaman tamir edilmeden kalan kusurlar olur. Hücre, bu yanılgıları üst hududa kadar tolere eder, üst hududa erişilirse kendi kendini öldürecek bir seri tepkini başlatır programlı hücre vefatı. Telomer hapı/akışkanı aslen ‘telomeraz’ sınan enzimi kapsamaktadır. Bu enzim telomer bölgelerindeki tekerrür dizilerini olması gerekenden daha fazla uzatır. Dolayısıyla her hücre ayrılınmasında asıllaşması gereken telomer kısalması asıllaşamaz, programlı hücre vefatı için zorunlu eşik hududa da güç erişilir. Başka Bir Deyişle ihtiyarlamanın önüne geçmek söz mevzusu değildir. Enzim yardımı ile hücrenin vefatı geciktirilmektedir.

44274_7.jpg

Hücre vefatı yapay olarak geciktirildiği için, ihtiyarlamayı durdurmak veya önlemek bir yana, hücre can vermesi gereken zamanda can vermeyip halen ayrılınmaya devam ettiği için içinde daha da fazla yanılgı birikecektir. Özetle, telomeraz ihtiyarlatmayı durdurmak bir yana, hücrenin zamanında can vermesini yasaklayarak daha da yaşlı hale gelmesini sağlar.

44274_8.jpg

Hücre ihtiyarlaması ve vefatı natürel bir süreçtir. Telomerazın ihtiyarlamayı geri almak, yanılgıları düzenlemek gibi bir görevi yoktur. Hücreye dışarıdan telomeraz ilave edilmesi sarih şekilde hasarlıdır. Çok fazla zararın tamir edilemeden kalması neticesinde sıradan bir hücrenin kanser hücresini dönüştüğünü öğreniyoruz. İşte bu kanser hücreleri teorik olarak ebedidir. Hücre ufalanmasını hakimiyet eden basamaklar kaybedilmiştir ve anormal telomeraz aktivasyonu vardır. Kanser hücresinde, can vermesi gereken eşik hudut fark edilmesin diye, aralıksız telomeraz birleşimlenir ve telomerler hep uzun tutulur.

44274_9.jpg

İhtiyarlamayı durduran bilimsel bir yöntem yoktur fakat hepimizin bildiği gibi sıhhatli beslenme, egzersiz, stresten uzak durmak gibi geciktiren bir hayli yöntem vardır.

44274_10.jpg

Telomer hapının ihtiyarlamayı durduracağına inanmayan bir değişik ad da Prof.Dr. Canan Karatay. Telomer hapıyla ömür uzatmak öykü” diyen Canan Karatay, telomerleri gözetmek için şu ihtarlarda bulundu:

44274_11.jpg
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN