Hoşgeldiniz Kadınlar!
Sitemiz sadece kadın üyeliklerine açıktır.

 • DOLAR
  %0,12
 • EURO
  %0,03
 • ALTIN
  %0,20
 • BIST
  %-0,69
Şeker alerjisi bulguları neler sık sık mide sızısı yaşıyorsanız dikkat!

Şeker alerjisi bulguları neler sık sık mide sızısı yaşıyorsanız dikkat!

Sağlık meseleleri arasında sıklıkla göz arkasını edinen gidişatlardan biri de şeker alerjisidir.Özellikle arıtılmış şekerin sıhhati negatif doğrultuda etkiledi ve günümüzde görmezden gelerek sıklıkla tükettiğiz şekerdir. Peki görmezden geldiğimiz şeker alerjisi nedir? Şeker alerjisi bulguları nelerdir? Şeker alerjisi olup olmadığını kavramak için bir araya derlediğimiz şeker alerjisi bulgularına göz atabilirsiniz.  ŞEKER İNTOLERANSI İLE KARIŞTIRILIYOR! Genellikle şeker […]

Sağlık meseleleri arasında sıklıkla göz arkasını edinen gidişatlardan biri de şeker alerjisidir.Özellikle arıtılmış şekerin sıhhati negatif doğrultuda etkiledi ve günümüzde görmezden gelerek sıklıkla tükettiğiz şekerdir. Peki görmezden geldiğimiz şeker alerjisi nedir? Şeker alerjisi bulguları nelerdir? Şeker alerjisi olup olmadığını kavramak için bir araya derlediğimiz şeker alerjisi bulgularına göz atabilirsiniz. 

ŞEKER İNTOLERANSI İLE KARIŞTIRILIYOR!

Genellikle şeker intoleransı denilen rahatsızlıkla karıştırılır. Rahatsızlık hakikatinde bireyin bir çikolata parçası ya da bir dilim baklava sonrasında yaşadığı bitkinlik vaziyetine denir. Millet arasında bu vaziyet şeker çökmesi olarak adlandırılır.Bu vaziyette beden şekeri hazmetmekte zorlandığı için bazı bulgular yaşar.  Şeker yedikten sonra şiddetli kramp, ishal ve gaz sıkışması gibi gidişatların yaşanmasının şeker intolerans olduğunuzun göstergesidir. 

ŞEKER ALERJİSİ NEDİR?

Şeker alerjisinde ise bağışıklık harekete geçtiği için beden dışı da faaliyetler alana kazanç. Bağışıklık şekeri hasarlı madde olarak idrak ettiğinden karın sızısı, ishal, ciltte kızarma, dökülme, kaşıntı ve en makûssu soluk darlığı yaşanır.

MEYVE VE SEBZELERDEKİ FRUKTOZ MADDESİNE DİKKAT!

Şeker alerjisi olan bireylerin bazı meyve, sebze ve bal harcarken dikkat etmesi gerekir. Zira bu yiyeceklerin içerisinde fruktoz madde bulunur. Bu madde şeker ile aynı özelliği gösterdiğinden alerji tesiri yapabilir. Aynı zamanda soslarda ve kapalı konservelerde de bu madde bulunur. Bazı üreticiler bozulmaması için daha fazla ilave eder. 

SÜTTEKİ LAKTOZA DİKKAT!

Bunun yanı gizeme laktoz da süt ve süt mahsullerinde bulunana şeker maddesidir. Bağışıklığın bu maddeye karşı değişik maddelere oranla daha duyarlıdır. Süt alerjisi ve laktoz şeker alerjisi aynı şey değildir. Süt alerjisi bağışıklığın protein maddesine karşı asıllaştırdığı savaştır. Beden bu maddeyi hazmedemediğinden kabarık ve gaz gibi mide bağırsak meselelerine neden olur. 

ŞEKER ALERJİSİNİN BULGULARI NELERDİR?

– En yaygın bulgusu burundur. Bu alerjik tepkin burundaki sinüs kanallarını tıkanmasına neden olur. Bu da şiddetli baş sızısını birliktesi getirir. Sinüs kanalları tüm suratı ilgilendirdiğinden yanak ve çene sızılarına sebebiyet verir. Akabinde burun akıntısı, şişmesi ve kızarmasını sağlar. 

– Mide sızısına

– Bunalım ve buna bağlı stres

– Akciğerlerde meselelere bağlı soluk alıp vermede rahatsız sezme

– Üst solunum yollarında iltihaplanmaya eğilimli etraf hazırlar bu gibi bulgular zamanla daha şiddetli vaziyetlere neden olur. 

Bu bulgulardan sonra bir uzmana görünmekte fayda var. Kesin bir rehabilitasyonu olmaz ortaya çıkan tepkin şiddetini azlatacak ilaçlar verilir. 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN