Hoşgeldiniz Kadınlar!
Sitemiz sadece kadın üyeliklerine açıktır.

 • DOLAR
  %0,27
 • EURO
  %0,40
 • ALTIN
  %-0,11
 • BIST
  %0,76
Sağlıklı bir yaşam için yemek günlükleri oluşturun!

Sağlıklı bir yaşam için yemek günlükleri oluşturun!

Nitelikli bir yaşam için makûs alışkanlıkları hayatınızdan çıkarmakla birlikte dikkat etkeniz gereken bir ekip şeyler var! Sağlıkta ehemmiyetli bir yeri olan psikoloji, senelik sağlık hakimiyetlerinizi dikkate alarak yemek günlükleri oluşturabilirsiniz. Bunların hepsini ayrıntılı bir biçimde değinen Anadolu Sağlık Merkezi İç Hastalıkları ve Nefroloji Uzmanı Doç. Dr. Enes Murat Atasoyu, sağlıklı bir yaşam için dikkat edilmesi geren […]

Nitelikli bir yaşam için makûs alışkanlıkları hayatınızdan çıkarmakla birlikte dikkat etkeniz gereken bir ekip şeyler var! Sağlıkta ehemmiyetli bir yeri olan psikoloji, senelik sağlık hakimiyetlerinizi dikkate alarak yemek günlükleri oluşturabilirsiniz. Bunların hepsini ayrıntılı bir biçimde değinen Anadolu Sağlık Merkezi İç Hastalıkları ve Nefroloji Uzmanı Doç. Dr. Enes Murat Atasoyu, sağlıklı bir yaşam için dikkat edilmesi geren 9 maddeyi elmaelma.com okurları için şu biçimde açıkladı…

YEMEK GÜNLÜĞÜ OLUŞTURUN!

Yemeklerinizde daha fazla oranda bütün hububat, taze sebze, meyve ve baklagilleri seçim edin. Şekerli aperatiflerden uzak durmaya gayret edin. Beslenmeyi sağlıklı bir hale getirmek için “yemek günlüğü” yakalanması çok bereketli. Zira bireyin farkında olmadığı veya kabul etmediği beslenme yanlışlarını düzenlemesi muhtemel değil. Kahvaltının sıçranmaması ve akşam yemeklerinin hafif yemekler olmasına özen gösterilmesi uygun olur.

Ara öğünlerde düşük kalorili atıştırmalıkları yarım elma, az yağlı ufak yoğurt gibi seçim ederek afaki kalori yüklemekten kurtulun. Günlük tuz tüketiminin 6 gramı bir çay kaşığı geçmemesi gerekir. Hiç ekstra tuz kullanılmasa da harcanan yiyecekler ile günlük tuz ihtiyacının 4’te 3’ü karşılanır. Yenilen besinin 100 gramında 1.5 gramdan fazla tuz varsa, o besinin tuzlu olduğu göz önünde bulundurulmalı.

Akışkan tüketimi çok ehemmiyetli olup, özel bir sağlık meseleyi yoksa bireyin günde 6-8 kadeh su içmesi çok bereketlidir. Taze bunalmış ve şeker ilave edilmemiş meyve suyu veya sebze sularını günde 150 ml’den fazla harcanmaması gerekir.

HAKİMİYETLİ BİR BİÇİMDE KİLO ALIN!

Sağlıklı ve balanslı beslenmenin yanı gizeme etkin yaşam stili ile ideal kilonuzda kalmayı muvaffak olabilirsiniz. Aşinayı gibi obezite, yaşam niteliğini düşüren ve diyabet, hipertansiyon, kalp-damar hastalıkları, böbrek hastalıkları, kanser gibi pek çok hastalığın gelişiminde rol oynayan ehemmiyetli bir cemiyetsel sağlık meseleyidir.

GÜNLÜK EGZERSİZ PLANI YAPIN!

Kumpaslı olarak günlük egzersiz yaparak sağlıklı ihtiyarlama sürecinde ehemmiyetli bir adım atmışsınızdır. Tek bir egzersiz cinsi yerine dayanıklılık, kuvvet, elastiklik ve denge egzersizlerini kapsayan bir program yapmanız, sağlıklı bir vücuda sahip olmak için ehemmiyetli. Buna göre yürüyüş, yüzme, ip sıçrama, dans, trambolinde zıplama, bisiklet sürme, tek ayak üstünde durma, ağırlık kaldırma, topuk üstünde yürüme, yoga, bahçe işleri ile uğraşma gibi etkinliklerden birkaçını günlük yaşantınıza ilave ederek cümbüşlü bir egzersiz programı yapabilirsiniz.

ZARARLIK ALIŞKANLIKLARA SON VERİN!

Sigara ve tütün kullanımı hasarlı alışkanlıklardır. Kalp ve damar hastalıkları, kronik obstrüktif akciğer hastalığı KOAH, kanser gelişiminde, mesul etmenlerden bir tanesi de sigara ve tütün kullanımı olduğu unutulmamalı. Bu makûs alışkanlıklardan ne kadar erken kurtulunursa, o kadar iyidir.

UZUN VAKİT GÜNEŞTE KALMAMAYA DİKKAT!

Günün saat 10.00 ile 16.00 arasındaki zaman diliminde dolaysız güneş ışığında güneşlenmekten sakının. Devamlı güneşe maruz kalan surat ve ellerinize gözetici krem sürün. Güneşin hasarlı tesirlerinden korunmak için en az 15 etmen güneş gözetici özelliği olan kremleri kullanın. İnsan bedeninde üretilen tek vitamin olan D vitamini imalini sağlamak için genellikle günde 15 dakikalık vakit ile kol ve bacakların güneşte yakalanması bereketlidir.

STRESİ HAYATINIZDAN ÇIKARMA SÜREYİ!

Günlük yaşantımızda yoğun olarak maruz kaldığımız stresli vaziyetler ile başa çıkabilmek için birkaç yöntem uygulanabilir. Birincisi, bakış açısını değiştirmektir. Stres yaratan gidişatın hakikatinde çoğu zaman sizi hayat boyu etkilemeyeceğini göz önünde bulundurun. İkincisi, sizin takviyenize ihtiyaç olan şahıslara destek ederek kendi meselelerinizi daha kolay aşabilirsiniz. Ayrıca yaşadığınız mutlu vakaları, pozitif insanları anekdot ederek, andırarak stresi gözünüzde küçültebilirsiniz. Son olarak, soluk alıştırmaları yapabilirsiniz. Dakikada aldığınız soluk rakamını sayıp, bir sonraki dakika içinde soluk sayınızı yarıya indirerek hafifleyebilirsiniz.

UYKU KUMPASI OLUŞTURUN!

Her gün 7-8 saat yatmaya özen gösterin. Yatmadan evvel ılık bir banyo almanız, karanlık bir etrafta yatmanız rahat uyku yatmanıza destekçi olacaktır. Yatmadan evvel ağır egzersiz yapmak, televizyon veya bilgisayar karşısında yatmaya çalışmak uykunun niteliğini düşürecektir.

sağlıklı yaşam için aktif sosyal hayat

ETKİN SOSYAL ETRAF OLUŞTURUN!

Sağlıklı yaşam yalnızca perhiz ve fiziksel etkinlik ile sağlanamaz. Öteki insanlar ile olan iletişimleriniz, sosyal irtibat ağınız da sağlıklı bir yaşam sürmenize katkıda bulunur. Aile bağlarını kuvvetlendirmek, komşu ve iş dostlarınız ile zaman geçirmek kendinizi daha iyi sezmenizi sağlar. Günümüzde sanal irtibat daha yoğun kullanılsa da surat surata irtibat kurarak duygu dünyanızı zenginleştirebilirsiniz.

SAĞLIK HAKİMİYETLERİNİZİ BOŞ VERMEYİN!

Diyabet, hipertansiyon, romatizmal hastalıklar, kalp hastalığı, böbrek hastalığı gibi kronik hastalıkları olan kimselerin hekimleri ile irtibat halinde olarak hakimiyetlerini aksatmamaları ehemmiyetli. Rastgele bir meseleyi olmasa da herkesin haftada bir kere göz ve elleri ile kendi bedenini, cildini hakimiyet etmesi, cilt farklılıklarının, cilt altındaki küçük yumru ve bezelerin erken yarıyılda fark edilmesini sağlayabilir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN