Hoşgeldiniz Kadınlar!
Sitemiz sadece kadın üyeliklerine açıktır.

 • DOLAR
  %0,25
 • EURO
  %-0,87
 • ALTIN
  %-3,17
 • BIST
  %-1,37
Sabah ağız kokusu neden olur diş eti irini nedeni olabilir!

Sabah ağız kokusu neden olur diş eti irini nedeni olabilir!

Ağız kokusu pek çok insanın başına bir kere dahi olsun gelmiş kronik bir meseledir. Özellikle sabahları uyandığınızda ağzınızda makûs bir kokuyla uyanıyorsanız buna neden olan pek çok etmen bulunuyor. Sabah uyandığınızda başlayan bu problem gün içerisinde insanlarla konuşurken de devam edebiliyor ve son derece rahatsız edici bir hal alabiliyor. Peki sabah uyandığımızda ağız kokusu neden […]

Ağız kokusu pek çok insanın başına bir kere dahi olsun gelmiş kronik bir meseledir. Özellikle sabahları uyandığınızda ağzınızda makûs bir kokuyla uyanıyorsanız buna neden olan pek çok etmen bulunuyor. Sabah uyandığınızda başlayan bu problem gün içerisinde insanlarla konuşurken de devam edebiliyor ve son derece rahatsız edici bir hal alabiliyor. Peki sabah uyandığımızda ağız kokusu neden olur? Ağız kokusu nasıl geçer? Bu gidişatın çözüm yolları nelerdir? Bu suallerin cevaplarını merak ediyorsanız içeriğimize bir göz atabilirsiniz. 

Diş taşı pakliğine umursayın

Ağız kokusunun oluşmasına neden olan pek çok etmen bulunmaktadır. Bunlardan bir tanesi diş taşı yaradılışıdır. Diş taşları ağız kokusunun en ehemmiyetli nedenlerinden biri olarak kabul edilmektedir. Ağız kokusunu yasaklamak istiyorsanız ilk olarak diş taşlarından kurtulmayı sınamalısınız. 

Diş eti cerahatleri kokuya yol açıyor

Ağız kokusuna neden olan etmenlerden bir ötekiyi de diş eti cerahatidir. Diş eti irini ağız kokusunun başlıca nedenlerinden biri olduğundan dolayı dişlerinizi kumpaslı olarak hakimiyet ettirmeye özen göstermelisiniz. Diş etlerinizdeki irin sıhhatinizle alakalı ciddi meselelere de neden olabilir. Dikkat etmekte fayda var. 

Mide rahatsızlıkları ağız kokusuna neden oluyor

Ağız içinde yaşanana problemlerin yanı gizeme midedeki rahatsızlıklarda ağız kokusuna neden olabiliyor. Ya da diyabet, kulak burun ve boğaz, geniz akıntıları ağız kokusunun yaradılış sebeplerindendir. 

Ağız kokusunun bir hayli sebebi olabiliyor

Tüm bu sayılan problemlerin yanı gizeme bir de; makûs yapılmış takmalar, Ağızdaki çürükler, ağız hijyeninin düzgün olmaması olmaması, yeterli diş fırçalanmaması,
dilin fırçalanmaması, diş ipi kullanılmaması, ağızda bakteri etrafının bulunması gibi sebeplerde etmen olabilmektedir. 

Ağız kokusunu önlemenin yolları!

Muhtelif nedenlerden dolayı ortaya çıkan ağız kokusunu önlemek istiyorsanız dikkat faktörüz gereken birkaç şey bulunuyor. Bunlar; Günde en az iki kere dişlerinizi fırçalamaya özen gösterin. Diş fırçanızı muhtemel olduğunca sık sık değiştirin. Yalnızca dişlerinizi değil, dilinizi de fırçalayın.Diş ipi kullanımına özen gösterin. Ağız gargarası yapın. Şekersiz sakız çiğneyin. Senede en az iki kere kere dişçiye gidin.Su tüketimini arttırın.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN