Hoşgeldiniz Kadınlar!
Sitemiz sadece kadın üyeliklerine açıktır.

 • DOLAR
  %0,62
 • EURO
  %0,06
 • ALTIN
  %-0,92
 • BIST
  %2,23
Plazma rehabilitasyonu nedir koronavirüsü atlatan hastaların antikorlarından faydalanılıyor!

Plazma rehabilitasyonu nedir koronavirüsü atlatan hastaların antikorlarından faydalanılıyor!

Koronavirüs salgınının yaşamımıza girmesiyle hastalığın rehabilitasyonunda yeni usuller de beraberinde geldi. Plazma rehabilitasyonu da koronavirüsten hastaları kurtarmak için kullanılan tesirli usullerden. Koronadan kurtulup iyileşenlerden öbür hastaları iyileştirmek için kanlarından immün plazmaları alınarak uygulanan plazma rehabilitasyonu koronavirüs hastalarına umut oluyor. Peki plazma nedir? immün plazma rehabilitasyonu nasıl olur? Merak ettiğiniz tüm balakalar haberimizde! Plazma nedir?  Plazma […]

Koronavirüs salgınının yaşamımıza girmesiyle hastalığın rehabilitasyonunda yeni usuller de beraberinde geldi. Plazma rehabilitasyonu da koronavirüsten hastaları kurtarmak için kullanılan tesirli usullerden. Koronadan kurtulup iyileşenlerden öbür hastaları iyileştirmek için kanlarından immün plazmaları alınarak uygulanan plazma rehabilitasyonu koronavirüs hastalarına umut oluyor. Peki plazma nedir? immün plazma rehabilitasyonu nasıl olur? Merak ettiğiniz tüm balakalar haberimizde!

Plazma nedir? 

Plazma B hücreleri ya da plazmositler; organizmanın akışkansal mukavemetliliğinde çok ehemmiyetli rol oynayan, antikorları salgılayan immün sistem hücreleri plazma hücreleri olarak belirleniyor.

Bunlar poligonal, oval veya yuvarlak biçimli, 10-20 mikron büyüklüğünde, koyu bazofilik sitoplazmalı hücrelerdir. Çekirdekleri küreseldir, çekirdekteki kromatin dağılımı tipiktir. Merkezden etrafa doğru dağılan kalın ökromatin bölge plazmosite özgü çekirdek görünümünü kazandırır.

Çekirdeğin yanında büyük bir golgi kompleksi bulunur. Sitoplazmanın geri kalanı granüllü endoplazmik retikulum ile kaplıdır. Bu gidişat sitoplazmaya bazofilik özellik kazandırır.

Doğuştan çok fazla veya çok az rakamda olabilirler. Hiperglobulinemia, şahısların dokularında fazla rakamda plazma hücresi ve kanlarında yoğun antikor bulunmasına; agammaglobulinemia, şahısların antijene karşı hiç antikor üretememesi, başka bir deyişle plazma hücrelerinin bedende hiç bulunmamasına denir.

İmmün plazma rehabilitasyonu nedir?

Covid-19 tanısı konulan, rehabilitasyon sürecinin ardından iyileşen hastalardan Türk Kızılay tarafından bir araya gelen kan plazmasının kritik vaziyette olan hastalarda kullanılması yoluyla asıllaştırılan rehabilitasyondur.

Plazma rehabilitasyonu coronadan kurtulup da iyileşenlerden öbür hastaları iyileştirmek için kanlarından immün plazmaları alınmasıyla uygulanır. Hastalığı atlatmış şahısların kanında oluşan antikorların Corona ile gayret eden şahısların rehabilitasyonuna takviyeci olması umut ediliyor. Covid-19’u atlatmış şahısların bağışıklık sistemi koronavirüse saldıracak antikorlar geliştiriyor, büyüyen antikorlar kanın “plazma” ismi verilen akışkanında yer ediniyor. 

Kan bağışı nasıl yapılır?

Uygun bağışçı adayı tıpkı kan bağışında olduğu gibi form doldurur ve tetkik edilir. Bağışçıdan kan alınarak laboratuvar testleri uygulanır. Test neticeleri uygun olan bağışçı adaylarından aferez edilen usulle kan bağışçısının kanında bulunan ve hastanın lüzumu olan kan bileşenleri alınır. 45-60 dakika süren bir operasyondur.

Plazma bağışını kimler yapabilir? 

– COVID-19 virüs enfeksiyonuna tutulmuş ve sonrasında iyileşmiş bireyler.

– Bağışçı adayının COVID-19 enfeksiyonu tanısı aldığına dair laboratuvar test neticeyi olanlar.

– 18-60 yaş arası 19 yaşından gün almış, 61 yaşından gün almamış ve arası bağışçılar.

– Erkek ya da gebe kalmamış, düşük yapmamış, kürtaj olmamış kadın bağışçılar.

– Daha evvel kan transfüzyonu yapılmamış bağışçılar.

– Sağlık Kurumunda uyuyarak rehabilitasyon gördüyse en az 24 saat ara ile yapılmış 2 nazofarenks sürüntü misalinin moleküler test neticeleri olumsuz olanlar.

– Muayenehane olarak iyileşmesinin üzerinden en az 14 gün geçmiş olanlar.

COVID-19 tanısı almış ancak rehabilitasyonunu konutta karantina altında bitiren, muayenehane olarak iyileşmelerinin üzerinden en az 28 gün geçmiş ve bağış evvelinde nazofarenks sürüntü misalinden çalışılmış SALLA-CoV-2 moleküler test neticeyi olumsuz olan bireyler.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN