Hoşgeldiniz Kadınlar!
Sitemiz sadece kadın üyeliklerine açıktır.

 • DOLAR
  %0,25
 • EURO
  %-0,87
 • ALTIN
  %-3,17
 • BIST
  %-1,37
Oolong çayı nedir? Ne işe yarar?

Oolong çayı nedir? Ne işe yarar?

Yeşil çay ve siyah çay gibi, camellia sinensis nebatının yapraklarından üretilen oolong çayı bu çaylardan, yaprakların işlenme biçimini parçalıyor. Çin, Tayvan ve Japonya’da ananesel olarak içilen ve Çin’in Fujian bölgesine özgü olan oolong çayı, sıhhate verimleri ile kısa zamanda popülerlik kazandı. Oolong çayı; başta kalp hastalıklarından korunmak, kan şekeri seviyesini gözetmek, cilt sıhhati olmak üzere muhtelif sağlık meselelerinin rehabilitasyonunda kullanılmaktadır. Oolong […]

Yeşil çay ve siyah çay gibi, camellia sinensis nebatının yapraklarından üretilen oolong çayı bu çaylardan, yaprakların işlenme biçimini parçalıyor. Çin, Tayvan ve Japonya’da ananesel olarak içilen ve Çin’in Fujian bölgesine özgü olan oolong çayı, sıhhate verimleri ile kısa zamanda popülerlik kazandı. Oolong çayı; başta kalp hastalıklarından korunmak, kan şekeri seviyesini gözetmek, cilt sıhhati olmak üzere muhtelif sağlık meselelerinin rehabilitasyonunda kullanılmaktadır.

Oolong çayının verimleri nelerdir?

– Kalp hastalıklarına karşı koruma sağlar.
– Kolesterolü düşürür.
– Antioksidan bakımından zengindir.
– Kan şekerini dengeler.
– Kilo vermeye takviyeci olur.
– Zehirli Maddelerin atılmasını sağlar.
– Cildin görünümünü geliştirir.

Ehemmiyetli oranda antioksidan kapsayan oolong çayı, kardiyovasküler sağlık meselelerine karşı kullanılabilir. Oolong çayı içildiğinde bu antioksidanlar makûs kolesterol seviyesini düşürürken iyi kolesterolü yükseltir. Çayın bu özelliği damar tıkanıklığına yol açan kolesterol birikimi maniler ve var olan plakların arınılmasına takviyeci olur. Oolong çayında bulunan polifenoller bir değişik yararı ise ağız ve diş sıhhatini geliştirmesi ve diş çürüklerine karşı koruma sağlamasıdır. Osaka Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırmaya göre günde 2-3 kadeh oolong çayı içmek ağız hijyenini geliştiriyor ve diş çürümesi tehlikesini eksiltiyor.

Bir cins antioksidan olan kateşinlerin bazı gidişatlarda kanser hücrelerinin yaradılışını yavaşlattığı öğrenilmektedir. Kateşin bakımından zengin olan oolong çayı bu özelliği ile muhtelif kanser araştırmalarına mevzu olmuştur. Oolong çayı güçlü antioksidan tesiriyle bedene hasarlı zehirli maddelerin atılmasına takviyeci olarak cildin görünümünü geliştirebilir. Ayrıca kalsiyum, potasyum, magnezyum ve fosfor doğrultusundan zengin olan oolong çayı muhtelif hastalıklara karşı bedeni kuvvetlendirir. Son olarak; metabolizma süratini yükselten oolong çayı yakılan kalori ölçüsünü çoğaldırarak kilo vermenize takviyeci olabilir.

Oolong çayının yan tesirleri

– Oolong çayı, kafein kapsar. Bu sebeple fazla tüketimi mide bulantısına, baş -dönmesine, çarpıntıya neden olabilir. 
– Gece saatlerinde uykusuzluk yapabilir ve tansiyonu yükseltebilir.
– İdrar söktürücü özelliğiyle bedenin fazla su kaybetmesine neden olabilir. 
– Emzirme ve hamilelik yarıyıllarında harcanması önerilmemektedir. 
– Oolong çayının muhtemel yan tesirleri mevzusunda hekimden daha ayrıntılı bilgi alınmalıdır.

Oolong çayının maliyeti

Oolong çayının maliyeti vasati 20 liradan başlamakta, kolisine ve muhtelif markalara göre farklılık göstermektedir.

Oolong çayı nasıl yapılır?

Tek şahsiyet oolong çayı hazırlamak için 1 büyük kadehe 1,1.5 çay kaşığı oolong yaprağı koyabilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN