Hoşgeldiniz Kadınlar!
Sitemiz sadece kadın üyeliklerine açıktır.

 • DOLAR
  %0,29
 • EURO
  %0,35
 • ALTIN
  %-0,23
 • BIST
  %0,76
Migren ağrılarını ne tetikler? Mevsim geçirlerinde artıyor!

Migren ağrılarını ne tetikler? Mevsim geçirlerinde artıyor!

Dayanılmaz baş ağrıları olarak nitelendirdiğimiz nörolojik bir hastalık olan migrenle baş etmek oldukça güçtür. Zaman zaman başlayan migren ağrıları hastalar için dayanılmaz anlar yaşabiliyor. Bu noktada migrenle baş etmek için öncelikli olarak mevsim geçişlerine dikkat etmek gerekiyor. Batıgöz Sağlık Grubu’ndan Nöroloji Uzmanı Dr. Nurettin Varolgüneş, migren hakkında bilgiler verdi. Migren rahatsızlığınız varsa migren rahatsızlığına dair öğrenmeniz […]

Dayanılmaz baş ağrıları olarak nitelendirdiğimiz nörolojik bir hastalık olan migrenle baş etmek oldukça güçtür. Zaman zaman başlayan migren ağrıları hastalar için dayanılmaz anlar yaşabiliyor. Bu noktada migrenle baş etmek için öncelikli olarak mevsim geçişlerine dikkat etmek gerekiyor. Batıgöz Sağlık Grubu’ndan Nöroloji Uzmanı Dr. Nurettin Varolgüneş, migren hakkında bilgiler verdi. Migren rahatsızlığınız varsa migren rahatsızlığına dair öğrenmeniz gereken tüm detaylar için haberin devamına göz atabilirsiniz! İşte migren hakkında öğrenmeniz gerekenler…

Baş ağrısı genel bir tanımdır ve Beynelmilel Baş Ağrısı Derneği, baş ağrılarını 14 ana grup ve suratlarca alt grup olarak sınıflandırmıştır. Başka bir hastalıkla ilişkisi olmayan ve doğrudan baş ağrısı ile kendini gösterenler primer baş ağrılarıdır ve migren bu grupta yer alır.

Ağrı aralıksız ve şiddeti giderek artan yapıdaysa, ilk defa ağrıyla tanışan bireyin yaşı 10’un altında ya da 50’nin üstündeyse, daha evvel mevcut olan ağrının şiddeti, biçimi değiştiyse, rehabilitasyona yanıt vermiyorsa, baş ağrısı şimdiye kadar hayatında karşılaştığı en şiddetli ağrıysa ve ağrı bir fiziksel etkinlik sırasında ağır bir yük kaldırmak, cinsel ilişki ortaya çıkmış ve şiddetini artırmışsa kesinlikle hekime gitmek gerekir.

Migren baş ağrılarının takribî yüzde 60’ı başın tek tarafında görülür ve çoğunlukla zonklama eşlik eder. Bulantı ve zaman zaman kusma eşlik eder. Bu ağrı saldırılar haline izler ve 4-72 saat arasında devam edebilir. Görme fluluğu, ışıktan ve sesten rahatsız olmalar görülür. Fiziksel etkinlik ve baş hareketleri bu hamleleri tetikler.

Migren baş ağrısı genetik geçişli bir hastalık olarak kabul edilmektedir ancak burada mesul genler henüz tespit etilememiştir. Etrafsal etmenler başka bir deyişle stres, hava lekeliliği, bunalım, uykusuzluk, beslenme bozuklukları, fazla parlak ve titrek ışık yayan ekranların sık ve yakın mesafe kullanımı da migreni tetikleyebilir.

Parfüm Kokusu Migreni Tetikliyor!

Yükseklik farklılıkları, hava lekeliliği, sigara dumanı, fazla parlak ışık veya titreyen ışık, yüksek ve sürekli hengame, parfüm kokusu, güçlü öbür kokular ve kimyevi maddeler, hava gidişatındaki farklılıklar tazyik, sıcaklık ve nem farklılığı, lodos, mevsimsu baskın farklılıklar güz ve ilkbahar hamlelerin sıklaştığı aylardır, uzun süren açlık, çok ya da az geçime, uyku kumpasındaki bozukluklar, uçak yolculukları, doğum hakimiyet hapları, adet yarıyılı, bazı gıda ve meşrubatlar çikolata, kabuklu kuruyemiş, şarap gibi mayalı alkoller; migreni tetiklemektedir. Yiyecek listesini daha da uzatmak olasıdır fakat her hastada migren ağrısını artıran gıda değişik olabilir.

Ehemmiyetli olan bireyin ağrısını tetikleyen yiyeceği kendisinin bulup keşfetmesidir” diyen Varolgüneş, “Beslenmemizde yer alan ehemmiyetli gıdaların migreni tetiklediği neticesine varmadan evvel kerelerce bu gıdaların birey tarafından sınanarak emin olunması gerekir” dedi.

Bayanlarda Daha Çok Ön Tasarıda!

Yapıları gereği bayanlar etrafsal etkenlerden daha seri ve fazla etkilenirler bu da tehlikeyi çoğaldırır. Menopozdaki bayanda migren krizleri seyrekleşir. Gebelikte çoğunlukla 3 ile 9’uncu aylar arasında migren krizleri eksilmesine karşın zaman zaman bazı hamilelerde migren krizlerinde çoğalış olabilir.

Migren Rehabilitasyonu Nasıl Yapılır?

Rehabilitasyondaki hedef, ağrıyı tetikleyici etmenleri eksiltmek, asap sistemindeki hassasiyeti ve ağrı sırasında ortaya çıkan damar ve damar etrafındaki olayları baskılamaktır. Temel rehabilitasyon, gözetici ve akut hücum rehabilitasyonu olmak üzere ikiye ayrılır. Şayet hastanın ağrıları ayda bir iki defa görülüyorsa yalnızca akut hücum rehabilitasyonu önerilir. Akut ağrı hücumu rehabilitasyonunda kolay ağrı kesiciler, steroid olmayan anti-inflamatuar ilaçlar, ergotaminli ilaçlar ve triptanlar kullanılır. Ağrı kesici ve ergotaminli ilaçlar sık kullanıldığı takdirde ağrıyı aralıksız yapar ve bazen daha ciddi yan tesirlere yol açabilirler.

Hücum sırasındaki bulantı ve kusma için de anti emetik grubu bulantı giderici ilaçlar verilir. Ağrı kesiciler hamlenin başında alınmalıdır. Emilimi süratlendirmek için de bulantı önleyici ilacın ağrı kesiciden evvel alınması gerekir. “Bir ay içinde hücum sayısı üçü, dördü geçiyorsa o zaman yalnızca hücum sırasında değil, migren hamlesini önlemeye müteveccih ilaçları da kullanmak gerekir” diyen Varolgüneş, “Birey ayda 2-3 hücumdan az migren krizi geçiriyorsa gözetici rehabilitasyon gerekmeyebilir. Bireyin sosyal hayatı ve işi göz önüne alınarak gözetici rehabilitasyon hücum sayısına bakılmaksızın da hastanın isteği üzerine verilebilir. Gözetici rehabilitasyonda ilaçlar her gün alınır. Bu emelle kalp ilaçları, bunalım ilaçları, sara ilaçları kullanılmaktadır. Ağrı kesicilerin her gün alınması mahzurludur” dedi.

Migrende botoks, akupunktur, kronik ağrılarda doku masajı, Riboflavin, magnezyum ve bazı nebatsal ilaçlar seçenek rehabilitasyonlar olarak kullanılmakta ve bazı hastalarda verimli olmaktadır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN