Hoşgeldiniz Kadınlar!
Sitemiz sadece kadın üyeliklerine açıktır.

 • DOLAR
  %0,20
 • EURO
  %0,35
 • ALTIN
  %-0,62
 • BIST
  %0,76
Mide ekşimesine ne iyi kazanç bir yudum süt içmek anında geçiriyor!

Mide ekşimesine ne iyi kazanç bir yudum süt içmek anında geçiriyor!

Mide hastalıklarından olan gastrit, ülser ve reflü gibi meseleler sebebiyle alana gelen mide ekşimesiyle sıklıkla karşılaşılır. Mide ekşimesini genellikle sindirim problemlerinin neden olduğu hazımsızlık ortaya çıkartır. Hayat niteliğini oldukça düşüren bu rahatsızlıktan muzdarip şahıslar, midelerinin ağzına geldiklerini sezebilir. Kronikleşmiş mide hastalıklarında, yemeğin fazla kaçırılması mide yanmasında büyük bir rol oynar. Başta beslenme alışkanlıklarını değiştirmek olmak […]

Mide hastalıklarından olan gastrit, ülser ve reflü gibi meseleler sebebiyle alana gelen mide ekşimesiyle sıklıkla karşılaşılır. Mide ekşimesini genellikle sindirim problemlerinin neden olduğu hazımsızlık ortaya çıkartır. Hayat niteliğini oldukça düşüren bu rahatsızlıktan muzdarip şahıslar, midelerinin ağzına geldiklerini sezebilir. Kronikleşmiş mide hastalıklarında, yemeğin fazla kaçırılması mide yanmasında büyük bir rol oynar. Başta beslenme alışkanlıklarını değiştirmek olmak üzere bir hayli değişik korunma usulü bu cins problemlerin önüne geçilmek için uygulanabilir. Mide ekşimesinin sebeplerini ve rahatsızlığa iyi gelen yiyecekleri sizler için derledik…

Mide ekşimesi neden olur?

Mide hastalıkları

Gastrit ve reflünün bulguları eşlik gösterse de reflü hastalığı çok daha şiddetli olan bir hastalıktır. Bu sebeple reflü hastaları gastrit olanlara oranla çok daha fazla şikayetle çaba etmek zorunda kalabilir. Bu şikayetlerin başında ise mide ekşimesi geliyor. Yalnızca yemeklerden sonra değil, gün içerisinde de ara ara midede biriken asitlerin yemek borusuna kaçması sebebiyle mide yanar.

İltihaplanmalar

Safra kesesi başta olmak üzere midenin yakınlarında bulunan tüm uzuvlarda enfeksiyon kaynaklı rahatsızlıklar kısa bir zaman dilimi içerisinde mideye atlar. Midede fazla yanma, ekşime, ağrı ve bulantı gibi bulgular en üst düzeye varır. Bu cins gidişatlarda kesinlikle uzman yardımı alınmalıdır.

Fazla asap halleri

Fazla asap haller, fevri tavırlar insanın psikolojik alt yapısını çökerten tavırlar tamıdır. Bu tavırlar psikolojik tesirlerden fiziksel neticelere uzanan geniş bir yelpazede muhtelif neticelere yol açabilir. Fazla asaplı insanların yanı gizeme, dramatik ve evhamlı şahıslarda da hem mide ağrısı hem de ekşimesi şikayetleri görülür. Bireyin ruh hali değişince midedeki meseleler de kendiliğinden geçer.

Hangi yiyecekler mideyi ekşitir?

Ekşi gıdalar

Turşu başta olmak üzere ekşi besinleri fazla harcamak hem ekşimeye hem de gastrite neden olabilir.

Acı yiyecekler

Acı, bağırsak tertip edici ve iştah açıcı olsa da fazla ölçüde harcandığı takdirde bir hayli sağlık meselesine yol açar. Mide ekşimesi de bu meselelerinden bir öbürüdür.

Baharatlar

Belirli başlı yeme alışkanlıkları ne kadar lezzetli olsa da sağlık meselelerinin ortaya çıkmasında faal bir rol oynar. Yemeklere lezzet katması için kullanılan muhtelif baharatlar da fazlaya kaçıldığı takdirde mide ekşimesine neden oluyor. Özellikle belirli bir yaştan sonra tuz tüketimine dikkat edilmeli, pul biber ve nane gibi baharatlar muhtemel olduğunca az kullanılmalıdır.

Fast-food ve aburcuburlar

Fast-food ağırlıklı beslenen ülkelerde mideye bağlı hastalıkların çok fazla görüldüğü bir reeldir. Bunun dışında kızartma ağırlıklı beslenmek, cips ve kola gibi mahsuller harcamak da mide yanması ve ekşimesi şikayetlerini doğrudan doğruya çoğaldırıyor.

Ne iyi kazanç?

Maden suyu

İlk olarak öğrenilmesi gereken soda ile maden suyunun ayrı şeyler olduğudur. Mide ekşimesini dindirmek isteyenler soda yerine maden suyu harcamalıdır. Bu karbonat özlü verimli meşrubatın ne zaman içileceği de son derece ehemmiyetli. Yemek yerken değil yemeklerden takribî yirmi dakika sonrası öneriliyor.

Süt

Süt mide ekşimesine iyi gelen en ehemmiyetli meşrubatlardan biri. Bir kadeh yerine bir yudum süt içmek mide ağrılarına da ekşimelerini de yok etmektedir.

Muz

Muz, yüksek oranda potasyum kapsar. Potasyum ise mide şikayetlerini en aza indirgeyen bir vitamindir.

Mide Ekşimesinden Korunmak İçin

Yemeklerden sonra yürüyüş yapın

Hekimler ve beslenme uzmanlarının sık sık önerdiği üzere akşam yemeklerinden sonra yalnızca on dakika yürümek dahi mide meselelerini büyük oranda eksiltiyor.

Beslenme zamanlarına ve alışkanlıkları ehemmiyetli

Yemek yeme alışkanlıklarının tümü, genel sıhhati pozitif ya da negatif olarak tesirler. Süratli yemek yiyen şahıslarda hazımsızlık meselesine bağlı olarak midede yanma ve ekşime görülebilir. Bununla beraber akşam yemekleri geçe vazgeçilmemeli, muhtemel olduğunca erken saatlerde yenmelidir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN