Hoşgeldiniz Kadınlar!
Sitemiz sadece kadın üyeliklerine açıktır.

 • DOLAR
  %0,20
 • EURO
  %0,35
 • ALTIN
  %-0,62
 • BIST
  %0,76
Lens kullanımı hakkında öğrenilmesi gerekenler göz derecesini attırır mı?

Lens kullanımı hakkında öğrenilmesi gerekenler göz derecesini attırır mı?

Lens kullanımının süresi ne kadar olmalıdır? Lens kullanımı hakkında öğrenilmesi gerekenler nelerdir? Göz derecesini çoğaldırır mı? Lens kullanımında hijyen nasıl olmalıdır? Lens kullanımı ve pakliğinde dikkat edilmesi gerekenler nelerdir? Günümüzde hemen hemen her yaştan birey gözlük kullanmak istemediği için lens kullanımına yönelmiştir. Ancak lens kullananların veya lens kullanmak isteyenlerin öğrenmesi ve dikkat etmesi gereken bazı […]

Lens kullanımının süresi ne kadar olmalıdır? Lens kullanımı hakkında öğrenilmesi gerekenler nelerdir? Göz derecesini çoğaldırır mı? Lens kullanımında hijyen nasıl olmalıdır? Lens kullanımı ve pakliğinde dikkat edilmesi gerekenler nelerdir? Günümüzde hemen hemen her yaştan birey gözlük kullanmak istemediği için lens kullanımına yönelmiştir. Ancak lens kullananların veya lens kullanmak isteyenlerin öğrenmesi ve dikkat etmesi gereken bazı kaideler bulunmaktadır. Eğerki bu kaideleri es geçtiğiniz taktirde muhtelif göz enfeksiyonlarıyla karşılaşabilirsiniz!

DİKKAT GÖZ NUMARANIZI ÖLÇTÜRMEZSENİZ…

Lens kullanmaya başlamadan evvel bir göz hekimine müracaat eterek göz numarasının ölçtürülmesi gerekiyor. Lens numarası, gözlük numarasına göre değişiklik gösterebilir. Bu nedenden dolayı hekim tarafından göz bebeğinin çapına uygun bir lens reçete edilmesi gerekmektedir.

lens kullanımı

LENS KULLANIMINDA PAKLİK NASIL OLMALI?

Kontakt lenslerin kullanımı mevzusunda üzerinde durulması gereken en ehemmiyetli hususlardan biri hijyen. Öncelikle lensleri çıkartmadan ya da takmadan evvelden ellerin iyice yıkanması ve ip veya partikül bırakmayan yumuşak bir havluyla kurulanması gerekir.

Lenslerin 24 saatten daha fazla bir zaman gözde kalması, kuruluk hissine neden olur. Bu da belli bir zaman sonra lenslerin gözden çıkartılmasını güçleştirir ve gözün hava almasını maniler. Bu sebeple kesinlikle geceleri uyumadan evvel lensleri çıkartıp yatmak alışkanlık haline getirilmelidir. Gece süresince kolisinde bekletilecek olan lensler çıkartıldıktan sonra kibarca arınılmalıdır. Arınma evresinde fazla tazyik uygulanan lensler kısa müddette deforme olabilir, kullanım süresi kısalabilir.

lens kullanırken dikkat edilmesi gerkenler

YAZ AYLARINDA DENİZE VE HAVUZA GİRMEDEN EVVEL…

Lenslerin makyaj yapmadan evvel takılması alışkanlık haline getirilmelidir. Aksi takdirde göz etrafındaki makyaj malzemesi lense bulaşarak gözde enfeksiyon büyümesine neden olabilir. Lenslerin denize veya havuza girmeden evvel kesinlikle çıkartılması gerekir. Deniz ve havuz suyu içerisinde hür kalan mikroplar dolaysız olarak gözle temasa geçebilir.

Kullanılan solüsyonun enfeksiyon gözetici özelliğine sahip olmasına ve iyi bir teknolojide üretilmiş olmasına dikkat edilmelidir. Bu mevzuda hekimin nasihatine uyulmalıdır. Sadece maliyeti uygun olduğu için öğrenilmedik markaların solüsyonları seçim edilmemelidir.

lens kullanımında dikkat edilmesi gerekenler

MUSLUK SUYU MU HAZIR SU MU?

Lenslerin içerisinde bekletildiği solüsyon zorunda kalmadıkça birden fazla kere kullanılmamalıdır. Ayrıca paketin hijyeni açısından kapağı bütün olarak kapatılmalı ve asla musluk suyu kullanılmamalıdır. Lens kullananların tırnak bakımı mevzusunda da duyarlı olmaları koşul. Tırnaklarını uzun vazgeçenler lenslerinin daha erken müddette deforme olduğundan ve mikrop kaptıklarından yakınabiliyorlar. 

LENS KULLANIM SÜRESİ NE KADARDIR?

Lenslerin kullanım süresi genellikle 1-1 buçuk ay arasında değişir. Lensler zorunda kalınmadıkça daha uzun bir zaman kullanılmamalıdır.. Zira lensler ne kadar pak kullanılırsa kullanılsın bir zaman sonra aynı nitelikte bir görüş sunmazlar. 
Gözün alerji olduğu vaziyetlerde lens kullanımına ara verilmeli ve bir zaman gözlük kullanımına devam edilmelidir. Aksi takdirde lens, gözdeki mikropların daha fazla yayılmasına ve gözde yanma hissinin oluşmasına neden olabilir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN