Hoşgeldiniz Kadınlar!
Sitemiz sadece kadın üyeliklerine açıktır.

 • DOLAR
  %0,20
 • EURO
  %0,35
 • ALTIN
  %-0,62
 • BIST
  %0,76
Koronavirüs sürecinde periton diyalizi böbrek hastalarına umut veriyor!

Koronavirüs sürecinde periton diyalizi böbrek hastalarına umut veriyor!

Gaziantep Üniversitesi Tıp Fakültesi Nefroloji Bilim Dalı Uzmanı Prof. Dr. Özlem Usalan, periton diyalizin böbrek hastaları için ehemmiyetini vurgulayan açıklamalarda bulundu. Periton diyalizin karın boşluğuna ufak bir operasyon ile yerleştirilen, ince, yumuşak ve silikondan yapılmış kalıcı bir tüp kateter aracılığı ile yapıldığını ifade eden Prof. Dr. Özlem Usalan, “Böbrek hastasına periton diyalizi eğitimi hemşire tarafından […]

Gaziantep Üniversitesi Tıp Fakültesi Nefroloji Bilim Dalı Uzmanı Prof. Dr. Özlem Usalan, periton diyalizin böbrek hastaları için ehemmiyetini vurgulayan açıklamalarda bulundu.

Periton diyalizin karın boşluğuna ufak bir operasyon ile yerleştirilen, ince, yumuşak ve silikondan yapılmış kalıcı bir tüp kateter aracılığı ile yapıldığını ifade eden Prof. Dr. Özlem Usalan, “Böbrek hastasına periton diyalizi eğitimi hemşire tarafından verildikten sonra hasta rehabilitasyonunu kendi başına yapabilir ve sağlık kurumuna olan bağımlılığı eksilir.” diye konuştu.

Her gün yapılan bir işlem olduğundan besin ve akışkan alımının daha özgür olduğunu belirten Prof. Dr. Özlem Usalan, “Periton diyalizde tansiyon hakimiyeti daha iyi sağlanıyor. Kansızlık ve buna bağlı hormon rehabilitasyonu da daha az yaşanıyor. Hemodiyalizde olduğu gibi kan kaybı görülmediğinden demir ihtiyaçları daha azdır.” açıklamasında bulundu.

Hastalar 2 günde periton diyalizi kendi başlarına yapmayı biliyor

Periton diyalizi eğitiminin gayet kolay ve zamanının da kısa olduğuna dikkat toplayan Doç. Dr. Özlem Usalan, “Hastalar vasati 2-3 gün içinde rehabilitasyonu kendi başlarına yapmayı biliyor. Periton diyalizi, hastanın günlük yaşantısına mektep, iş, seyahat, tatil da etkin biçimde devam etmesini sağlıyor. Dezavantajı ise rehabilitasyonun her gün yapılması gerekiyor.” biçiminde konuştu.

Periton diyalizin PD en ehemmiyetli avantajının teçhizatın taşınabilir biçimde olduğunu belirten Prof. Dr. Özlem Usalan, “Bu size büyük bir hürlük sağlıyor. Misalin, periton diyalizi teçhizatınızı işyerinize götürebilirsiniz. Bir merkeze bağımlı olmamanız haftada 3 defa konutunuzdan çıkıp diyaliz merkezine gitme zorunluluğunuzun olmaması ve haftada 3 defa olağandan büyük iğnelerle damar yolunuza girilmemesi öteki ehemmiyetli avantajlarıdır. Tatile ya da ufak bir mesken yerine gittiğinizde bir diyaliz merkezi bulma lüzumunuz periton diyalizle ortadan kalkıyor.” açıklamasında bulundu.

Konutta periton diyaliz yapan hastaların çalışma yaşamlarını devam ettirme oranının %90’ların üzerinde olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Özlem Usalan, “2 yaş ve altı çocuklar, hala hudutlu böbrek işlevi olan insanlar, iltihabi bağırsak hastalığı veya ciddi karın içi yaralanmalara bağlı harekât geçirenler dışında tüm erişkin hastalar periton diyalizi seçim edebilir.” diye konuştu.

Periton diyalizde el pakliği çok ehemmiyetli!

Prof. Dr. Özlem Usalan, koronavirüs sürecinde periton diyalizinde hijyen ve pakliğin ehemmiyetini ise şu biçimde anlattı: “Periton diyalizi uygulayan hastalarda el pakliği oldukça ehemmiyetlidir. Günlük hayatta bir hayli iş için ellerimizi kullanmamızdan dolayı ellerin en çok kirlenen ve hastalık sebebi olan mikropları
taşıyan uzuvlarımız olduğunu belirtmeliyim. Ellerimizin lekeli olduğunu gözlerimizle görebiliriz, fakat mikropları göremeyiz. Göremediğimiz bu mikroplar periton diyalizi yaparken karın içine erişerek peritonite neden olabilir. Ellerde oluşan lekeleri su ve sabunla basitçe arınabilirsiniz. Pansuman sırasında kesinlikle maske kullanılmasını istiyoruz. Katetere değmeden evvel her zaman eller iyice yıkanmalıdır. Banyo duş biçiminde yapılmalı, banyo sonrası kateter çıkış yeri iyice kurulanıp pansuman yenilenmelidir. Denize, havuza girerken kateter çıkış yeri, merkezin önerdiği su geçirmeyen bir bantla kapatılmalı. Şahsi paklik kaidelerine uyulmalı, iç çamaşırlar her gün değiştirilmeli ve çok sıkı elbiseler giyilmemeli. Tüm bu süreçler koronavirüsle başa çıkmak için uygulanması gereken önlemlerdir. Başka Bir Deyişle PD yapan hastalarımızın belki de daha öncekinden çok zorlandığı ancak koronavirüs sürecinde herkesin uygulaması gereken alışkanlıklarımız haline dönüşen eylemler olmaya başlamıştır.”

Koronavirüse tutulma tehlikeyi daha yüksek olan böbrek hastalarının kendilerini konutta izole etmeleri mevzusunda duyarlı davranmaları hususunun ehemmiyetli olduğunun altını çizen Prof. Dr. Özlem Usalan, “Bu bağlamda hastalar periton diyaliz usulüyle öteki rehabilitasyon modalitelerine göre hemodiyalize mukayeseyle sağlık kurumuna gitmeden kendi başına diyaliz yapabilme imkânı bulmaktalar. Periton diyalizi, hastalara ciddi anlamda hürlük sağlamanın yanı gizeme mesafeye umursamamız gereken bu günlerde hastalarımızın virüsle çaba mevzusunda daha avantajlı gidişata getiriyor.” diye konuştu.

Türkiye’de diyaliz rehabilitasyonu gören hasta rakamının son bilgilere göre 80 bin ortamı olduğunu belirten Prof. Dr. Özlem Usalan, “Bu hastaların yalnızca %4’şöhrette periton diyalizi rehabilitasyonu uygulanmaktadır. Türkiye genelinde periton diyalizi birebir hekimlerin özverisiyle giden bir sistem olduğu için hasta yoğunluğu da düşünülecek olursa ekstra zaman ufalaması gerekmektedir. Koronavirüs sürecinde hastaların sağlık kurumuna gelme çekinceleri ve yeni banal olarak değerlendirilen ve alışkanlıklarımızı değiştiren bu süreçte el pakliğinin banal koşullarda da öne çıkması ve APD aletli periton diyalizi de hastanın gün boyu elle diyaliz yapmayıp cihaza bağlanma alternatiflerinin bulunması diyaliz seçimlerinde periton
diyalizi bir adım öne taşımıştır.” dedi.

Pandemi sürecinde periton diyalizi seçiminde üzgün bir çoğalış yaşandı

Pandeminin Nefroloji uzmanlarına fantastik güçlükler yaşattığını vurgulayan Prof. Dr. Özlem Usalan, “Mart 2020’den bu yana yaşadığımız bu süreç hastalarımıza karşı mesullüklerimizin çoğalmasına neden oldu. Periton diyalizi seçen hastalarda, hatta hemodiyalize başlamak üzere olan fistülü olan hastalarda dahi periton diyaliz seçimlerinde üzgün bir çoğalış oldu. Merkezimizde de koronavirüs sürecinde periton diyaliz seçiminin daha öncekine oranla daha önde olduğunu görmekteyiz.” diye konuştu.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN