Hoşgeldiniz Kadınlar!
Sitemiz sadece kadın üyeliklerine açıktır.

 • DOLAR
  %0,29
 • EURO
  %0,35
 • ALTIN
  %-0,23
 • BIST
  %0,76
Koklear implant ameliyatı nedir sessizliğe mahkum olmayın!

Koklear implant ameliyatı nedir sessizliğe mahkum olmayın!

Koklear implant operasyon nedir? Koklear implant operasyon kimlere yapılır? Koklear implant kullanımında dikkat edilmesi gerekenler nelerdir? Kokler implan kimlere yapılmaz? Duyma duyusunu tamamen kaybedenler için seçenek bir çözüm sunan koklear implant hakkında merak edilenleri Hisar Hospital Intercontinental Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı Doç.Dr.Yavuz Selim Yıldırım  mevzu ile alakalı bilgiler verdi. Doğmadan evvel ya da doğduktan sonra alana gelen sebeplerle, […]

Koklear implant operasyon nedir? Koklear implant operasyon kimlere yapılır? Koklear implant kullanımında dikkat edilmesi gerekenler nelerdir? Kokler implan kimlere yapılmaz? Duyma duyusunu tamamen kaybedenler için seçenek bir çözüm sunan koklear implant hakkında merak edilenleri Hisar Hospital Intercontinental Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı Doç.Dr.Yavuz Selim Yıldırım  mevzu ile alakalı bilgiler verdi.

Doğmadan evvel ya da doğduktan sonra alana gelen sebeplerle, kulağın ses dinleme özelliğini tamamen veya kısmen kaybetme gidişatına, duyma kaybı denir. Millet arasında öğrenilen ismiyle duyma manili sınan bu problem odyogram denilen bir test aracılığıyla ölçülür. Duyma kaybında kulak, işlevini çok az hakikatleştirebilir veya hiç hakikatleştiremez. Ancak bu vaziyet büyüyen teknoloji ile birlikte mesele olmaktan çıkıyor. Koklear implantlar sayesinde suskunluğa mahkum olmaya gerek kalmıyor.

KOKLEAR İMPLANT NEDİR?

Koklear implant, Her iki kulakta veya tek kulakta duyma kaybı olan ve bu duyma kaybının duyma aygıtı veya ilaç rehabilitasyonu ile düzenlenemediği vaziyetlerde kullanılabilen tıbbi bir aygıttır. Duyma makineleri, sesin şiddetini yükseltirken koklear implant, iç kulak uzvu koklea’da salyangoz duyma asabı taşıtı ile beyine ses sinyallerini yollayarak problem yaşayan kokleanın görevini yerine getirir.
Başka bir anlatımla Koklear İmplant, sesleri kodlanmış elektriksel uyarımlara dönüştürür. Bu uyarımlar duyma asabını uyarır ve beyin tarafından ses olarak idrak edilir.

koklear implant nedir

KİMLERE UYGULANIR?

Her iki kulakta doğuştan veya sonradan büyüyen ileri duyma kayıplarında her yaş gurubunda duyma problemi yaşayan herkese uygulanabilir. Ayrıca duyma kaybı ile birlikte çınlaması olanlara da uygulanabilir.

– Doğuştan duyma kaybı ile doğan çocuklar,
– Otoimmun iç kulak hastalığı geçirerek duyma makineleri ile yeterli amplifikasyon sağlanamayan hastalar,
– Sonradan duyma kaybı olmasına neden olan geçirilmiş ani duyma kaybı, kaza, hastalık, harekât gibi vakalar neticeyi duymasını kaybeden yetişkinler,
– İleri, çok ileri ve total duyma kaybı olanlar bu uygulamadan faydalanabilir

NASIL UYGULANIR?

Aygıt iki kısımdan oluşmaktadır.İç parça operasyon ile takılır, dış parça operasyon sonrası yara iyileşmesi bitirildikten sonra kulak arda takılır.Dış parçadaki operasyoncu sesleri alarak, iç parçada ki mağnet ile temas ederek seslerin iç kulağa iletilmesini sağlar.

koklear implant kimlere yapılır

NASIL ÇALIŞIR?

Batarya ile çalışır, genelde günde bir adet batarya yeterli olmaktadır.

KOKLEAR İMPLANTI KİMLER YAPTIRAMAZ?

– Ayarları iyi yapılıp duyma kaybının özelliğine göre şahsa özel verilen duyma makinesinden fayda görerek yeterli konuşma ve anlama sağlayabiliyorsa,- Çok uzun zamandır rehabilite edilmemiş ileri derecede duyma kaybı varsa,
– Duyma kaybının sebebi duyma asabının olmaması ise,
– Koklea, geçirilen menenjit gibi enfeksiyonlar sonrası elektrotları yerleştiremeyecek kadar kapalı ise
– Bireyin genel anestezi almasına veya cerrahi olmasına mani varsa
 
KOKLEAR İMPLANT OLMAZSA NE OLUR?

Milli yeni doğan duyma tarama programı ile duyma kayıpları erkenden tanınarak, dinleme gelişimi duyma aygıtı ve koklear ımplant ile yükseltilerek sağır dilsiz olarak sihrime büyümesi yasaklanmakta, 4 yaşına kadar tanısı konulamayan ve dil gelişimi yeterli olmayan şahıslarda implant yapılsa bile istenilen netice alınamayabilir.

Yetişkin yaş grubunda duyma aygıtı kullansa bile yeterli anlama ve konuşmayı ayırt etme sağlanamıyorsa ciddi bağlantı bozuklukları ortaya çıkmakta. Aile içi ihtilaflar, duyarlılıklar, asabilikler ortaya çıkmaktadır. İleri yaşa bağlı hassas olan yaşlı fertler duyma kaybı ile bir maniye daha takılarak sanki cemiyetten soyutlanmak, Koklear implant ile bağlantı ehemmiyetli miktarda sağlanarak cemiyete geçimli hale gelmektedir.

AVANTAJLARI NELERDİR?

Konuşmayı anlama duyma makinesine göre daha iyidir, telefonla rahat konuşur, müzik dinleme ve anlama daha iyidir, şahısları ve etrafsal sesleri iyi dinler, günlük yaşama daha iyi adapte olabilmekte ve klakson, alarm ve siren sesi gibi sesleri algılar. Hengameli civarlarda sesleri daha iyi ayırt eder.

DEZAVANTAJLARI NELERDİR?

Pahalı olması. Dezavantajları arasında yer almaktadır. Bu da bireyin erişmesinde güçlük doğmasına neden olmaktadır.

KULLANIMINDAN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER NELERDİR?

Koklear implant aygıtının dışında bulunan kısmı her zaman kuru olmalıdır.
Cep telefonu gibi radyo dalgaları kullanan aletler, makinenin sesi iletmesini kısa zaman da olsa yasaklayabilirler. Başa darbe almaktan sakınılmalıdır.

OPERASYONU NASIL YAPILIR?

Cerrahi ve Odyolojik açıdan operasyona hazır olan aday için Koklear İmplant işlemi genel anestezi altında takribî 2-3 saat sürer. İşlemin tehlikeyi değişik kulak işlemleri ile eş kıymettedir. İç kulağa ufak delik açılır. Elektrot taşıyıcısı kokleaya iç kulağa sokulur. Yara kapatılmadan evvel elektrot işlevi test edilir. Kulak art dikişler iz kalmayacak biçimde kapatılır.  Aynı gün ayağa kalkan hastalar genellikle 1 ile 2 gün sonunda sağlık kurumundan taburcu olurlar. 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN