Hoşgeldiniz Kadınlar!
Sitemiz sadece kadın üyeliklerine açıktır.

 • DOLAR
  %0,27
 • EURO
  %0,40
 • ALTIN
  %-0,11
 • BIST
  %0,76
Kemik kanseri nedir iskelet sistemindeki tümörler sebep oluyor!

Kemik kanseri nedir iskelet sistemindeki tümörler sebep oluyor!

Kemik kanseri cemiyette ender olarak tesadüfülse ciddi kanser cinslerinden biridir. İskelet sistemindeki doku tahribatına yol açan makûs mizaçlı urların neden olduğu kemik kanseri, erken teşhis sayesinde cerrahi müdahale ile rehabilitasyon edilebilen bir hastalık. Kemik kanseri, bedendeki rastgele bir kemikte başlayabilirken en yaygın olarak leğen kemiğini veya kol ve bacaklardaki uzun kemikleri etkiliyor. İşte kemik kanseri […]

Kemik kanseri cemiyette ender olarak tesadüfülse ciddi kanser cinslerinden biridir. İskelet sistemindeki doku tahribatına yol açan makûs mizaçlı urların neden olduğu kemik kanseri, erken teşhis sayesinde cerrahi müdahale ile rehabilitasyon edilebilen bir hastalık. Kemik kanseri, bedendeki rastgele bir kemikte başlayabilirken en yaygın olarak leğen kemiğini veya kol ve bacaklardaki uzun kemikleri etkiliyor. İşte kemik kanseri hakkında merak ettiğiniz tüm bilgiler!

Kemik kanseri nedir? 

Kemik kanseri iskelet sisteminde büyüyüp burada doku tahribatı yapan makûs mizaçlı urlardır. Kemik ya da eklem kıkırdağında başlayan kanserlere primer kemik kanseri denir. “Primer kemik kanseri” terimi, bedenin başka bir yerinde başlayan ve kemiğe dağılan metastaz kanserleri içermez. Bu cins kanserler, kemiğe metastaz yapmış meme kanseri gibi başladığı uzuv ya da dokuya göre adlandırılır. Bunlara ayrıca sekonder kemik kanseri de denir. Bununla beraber kemik kanseri denildiğinde yalnızca primer kemik kanserlerinin amaçlandığı ustan çıkarılmamalıdır. Kemik kanseri için normal rehabilitasyon usulü cerrahidir. Erken tanı ve rehabilitasyonu takiben sıklıkla pozitif neticeler elde edilebilir. 

Kemik kanseri neden olur?

Çoğu gidişatta, bir şahsın neden kemik kanseri geliştirdiği belirsiz. Bununla beraber kemik kanseri tehlikesinde çoğalışa neden olan bazı etkenler vardır. Bu etmenlerden kimileri şu biçimde sıralanabilir:

– Başka bir sebeple daha evvelden radyoterapi almış olmak

– Kemik yenilenme döngüsünde bozukluk ile karakterize bir hastalık olan kemiğin paget hastalığına sahip fertler

– Li-Fraumeni belirtiyi ismi verilen ender bir genetik rahatsızlığı olan şahıslar – bu hastalarda sıradanda kanserli hücrelerin gelişmesini baskılayan bir gende değişinim vardır.

– Çocukluğunda retinoblastom ismi verilen göz kanserine tutulan şahısların kemik kanseri geliştirme ihtimali daha yüksektir. Bunun sebebi aynı kalıtsal yanılgılı genin her iki vaziyetten de mesul olması olabilir.

– Araştırmalarla, göbek fıtığı ile doğan bebeklerin Ewing sarkomu cinsinde kemik kanseri geliştirme ihtimalinin 3 kat daha fazla olduğu bulunmuştur.

Kemik kanseri bulguları

Kemik kanseri bulguları arasında en yaygın görülenleri şu biçimde sıralanabilir:

Zamanla makûslaşan ve geceleri de devam eden aralıksız kemik ağrısı
Etkilenen bölge etrafında şişme, kızarıklık ve hassasiyete neden olan iltihap
Etkilenen kemik ekleme yakınsa harekette kısıtlılık
Kemiklerde basmakalıptan daha kolay kırılmalara yol açan zayıflama
Kemik üzerinde apaçık bir yumru
Yorgunluk
İstemsiz kilo kaybı

Kemik kanseri rehabilitasyonu

Cerrahi rehabilitasyon: Cerrahi rehabilitasyon ile kanser ve onu çevreleyen kemik dokusunun çıkarılması kastedilir. Kemik kanseri için seçim edilen en yaygın rehabilitasyon biçimidir. Bütün bir rehabilitasyon için cerrahi yolla kanserli hücrelerin tamamen çıkarılması gerekir. Kanser dokusunun bir kısmı çıkarılamazsa kitle gelişmeye ve nihayetinde dağılmaya devam edebilir. Bu gidişatta radyoterapi gibi ek rehabilitasyonlar zorunlu olabilir.

Radyoterapi: Radyoterapi bir hayli kanser cinsinin rehabilitasyonunda yaygın olarak kullanılır. Bu usulde yüksek enerjili X-ışınları ile kanser hücreleri hedeflenir. Radyoterapi, cerrahiye ek olarak verilebileceği gibi, cerrahi ihtiyacı olmayan hastalara tek başına da verilebilir.

Kemoterapi: Kanser hücrelerini yok etmek için güçlü ilaçların kullanılmasını kapsar. Eving sarkomu olan veya yeni bir osteosarkom tanısı alan hastalara genellikle kemoterapi rehabilitasyonu verilir. Ayrıca kemoterapi ve radyoterapi beraber de seçim edilebilir.

İmmunoterapi: İmmunoterapi, kanser hücrelerinin gelişmesine neden olan bir molekülü hedef alan ve onunla etkileşime girerek tesir gösteren ilaçların kullanıldığı rehabilitasyon biçimidir. Osteosarkomlu hastalarda kullanılabilen bir usuldür ve hastaya öbür rehabilitasyon alternatiflerine ek olarak verilebilir.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN