Hoşgeldiniz Kadınlar!
Sitemiz sadece kadın üyeliklerine açıktır.

 • DOLAR
  %0,20
 • EURO
  %0,35
 • ALTIN
  %-0,62
 • BIST
  %0,76
Karaciğer ve böbrek detoksu nedir bol bol sebze meyve harcayın!

Karaciğer ve böbrek detoksu nedir bol bol sebze meyve harcayın!

Zehirli Maddeler, tabiatta bulunan veya canlı organizmalar tarafından üretilen ve insan sıhhati üzerinde hasarlı tesirleri olan kimyevilerdir. Zamanla, etraf ve yaşam stili tercihlerinizden kaynaklı hasarlı kimyevilerin birikmesi bedeninizin çalışma biçimini riske atabilir ve sıhhatinizi etkileyebilir. Uzman Diyetisyen Şebnem Aldatalı Yıldırım, karaciğer ve böbrek detoksu hakkında balaka verdi. İşte ayrıntılar…, Zehirli Maddeler, tabiatta bulunan veya canlı […]

Zehirli Maddeler, tabiatta bulunan veya canlı organizmalar tarafından üretilen ve insan sıhhati üzerinde hasarlı tesirleri olan kimyevilerdir. Zamanla, etraf ve yaşam stili tercihlerinizden kaynaklı hasarlı kimyevilerin birikmesi bedeninizin çalışma biçimini riske atabilir ve sıhhatinizi etkileyebilir. Uzman Diyetisyen Şebnem Aldatalı Yıldırım, karaciğer ve böbrek detoksu hakkında balaka verdi. İşte ayrıntılar…,

Zehirli Maddeler, tabiatta bulunan veya canlı organizmalar tarafından üretilen ve insan sıhhati üzerinde hasarlı tesirleri olan kimyevilerdir. Etrafsal toksik maddeler; kalıcı organik lekeleyiciler, uçucu organik bileşikler, ağır metaller ve böcek ilaçlarını kapsar. Zehirli Maddelere ve toksik maddelere maruziyet çoğalmakta fakat temel mesele bizi bunlardan gözetmeye destek olacak besin bedellerinin çoğunu besinlere ilave ettiğimiz renklendiriciler, gözeticiler, tatlandırıcılar vb. ile kaybetmemizdendir. Zamanla, etraf ve yaşam stili tercihlerinizden kaynaklı hasarlı kimyevilerin birikmesi bedeninizin çalışma biçimini riske atabilir ve sıhhatinizi etkileyebilir. Bedeniniz tarafından etrafsal zehirli maddeler ve ilaçlar faal ve detaylı enzimatik detoksifikasyon yolları ile nötralize edilir ve doğru beslenme yüksek nitelik protein, kompleks karbonhidratlar, lif, esansiyel yağlar ile ilişkilendirilebilir ancak uzun süreli veya fazla zehirli madde maruziyeti ek destek gerektirebilmektedir.

Zehirli Maddelerden temizleme sürecinde destekçi olan ana uzuv karaciğer

Zehirli Maddelerden temizleme sürecinde destekçi olan ana uzuv karaciğerdir. Soluduğunuz veya yuttuğunuz, kan dolaşımına emilen her şey en büyük iç uzuv olan karaciğerden geçer. Beden, birçok ehemmiyetli protein ve besinleri tertip etmek, birleşimlemek, depolamak, salgılamak ayrıca toksik veya ilaçlar, sindirim mahsulleri, ölü hücreler, lekelilik, bakteri kaynaklı kimyeviler ve içki gibi maddeleri saflaştırmak, dönüştürmek veya arınmak için karaciğere bağlıdır.

Birçok detoks mahsulü karaciğeri arındığını iddia eder, ancak sıhhatli bireylerde karaciğer zehirli maddelerin depolandığı bir yer değildir. Aksine, karaciğer hasarlı olabilecek kimyevi maddeleri, terle veya bağırsak ve böbrekler aracılığıyla bedenden atılabilecek suda çözünür kimyevilere dönüştürür. Ancak, viral hepatit A, B, C veya içkiye bağlı karaciğer hastalığı gibi bazı karaciğer şartlarına sahip bireylerde sıhhatli karaciğer olmayabilir ve toksik maddeler bazen bedenlerinde birikebilir. A vitamini, demir ve bakır gibi yüksek dozlarda toksik olabilecek bazı vitamin/mineraller de karaciğer veya öteki uzuvlarda hastalık neticeyi birikebilir.

Detoks perhizlerinin veya karaciğer arınma perhizlerinin karaciğer hastalığının rehabilitasyonunda destekçi olduğuna dair bilimsel bir delil yoktur. Bazı araştırmalar, bazı besinlerin ve bitkisel dayanakların karaciğer sıhhatini artırabileceği fikrini korunsa da, bu iddiaları destekleyecek ikna edici çalışmalar yoktur. Bedenimiz kendini natürel olarak detoksifiye ettiğinden, sıhhatli olmak veya zehirli maddelerden arınabilmek için bir meyve suyu arınma perhizi veya akışkan detoks perhizi izlememiz gerekmez. Zehirli Madde/toksik madde maruziyetini tamamen ortadan kaldırmak olası olmamakla birlikte tüm kaynaklardan gelen dış tehlikeleri en aza indirmenin yolları vardır. Sigara içmemek, içki içmemek, yeterince yatmak, pak hava ve egzersiz yapmak destekleyicidir. Konutta rastgele bir toksik maddenin kaynağını biliyorsanız, kaldırın veya eksiltin.

Bol ölçüde sebze meyve harcayın

Bilinen rastgele bir toksik malzeme kullanırken uygun gözetici giysi ve/veya solunum makineyi kullanın. Bol ölçüde olasıysa organik taze sebze/meyve kapsayan sıhhatli bir perhiz takibi yapın. Fazla yağ, arıtılmış şeker, katkı maddesi ve gözeticisi yüksek olan gıdaları yemekten kaçının. Kompleks karbonhidratların miktarını çoğaldırırken orta seviyede protein ve yağ harcayın. Olası oldukça organik olarak yetiştirilmiş hayvanların etlerini seçmeye gayret edin.

Kafein, şeker, işlenmiş et mahsulleri, trans yağlar, yüksek fruktozlu mısır şurubu, gazlı meşrubatlar ve fazla ölçüde süt ve süt mahsullerinden kaçının, bol ölçüde saf su 1,5-3 lt için. Olasıysa konutunuza su arıtma sistemi temin edebilir, ara ara sauna ve buhar odası gibi zehirli madde atıcı etkinlikler deneyimleyebilirsiniz. Elma, havuç, pancar, zencefil kökü, ıspanak, armut, kereviz, lahana, ananas, turna yemişi ve öteki koyu yapraklı yeşillikler, karahindiba, buğday çimi, tarçın, kekik, zerdeçal, kimyon, kişniş, zencefil, rezene, kırmızı biber, karabiber, karanfil, maydanoz ve biberiye karaciğer ve böbreklere iyi gelen besinler arasındadır.

Kaynak: Pembenar 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN