Hoşgeldiniz Kadınlar!
Sitemiz sadece kadın üyeliklerine açıktır.

 • DOLAR
  %0,29
 • EURO
  %0,35
 • ALTIN
  %-0,23
 • BIST
  %0,76
Kalça ağrısı neden olur irinli romatizma nedenlerinden!

Kalça ağrısı neden olur irinli romatizma nedenlerinden!

Kalça eklemleri, devamlı olarak yapılan yoğun hareketlere ve fazlaya kaçmayan yıpranma, eskime gibi vaziyetlere karşı dayanıklı olan güçlü bir yapıya sahiptir. Aynı zamanda uyluk kemiğinin femur leğen kemiği pelvis ile birleştiği bedenin en çok hareket eden eklemidir. Hayatı negatif güzergahta etkileyen kalça eklemlerinde oluşan ağrı bir hayli sebebe bağlı olarak büyüyebiliyor. İşte kalça ağrısının sebepleri […]

Kalça eklemleri, devamlı olarak yapılan yoğun hareketlere ve fazlaya kaçmayan yıpranma, eskime gibi vaziyetlere karşı dayanıklı olan güçlü bir yapıya sahiptir. Aynı zamanda uyluk kemiğinin femur leğen kemiği pelvis ile birleştiği bedenin en çok hareket eden eklemidir. Hayatı negatif güzergahta etkileyen kalça eklemlerinde oluşan ağrı bir hayli sebebe bağlı olarak büyüyebiliyor. İşte kalça ağrısının sebepleri ve rehabilitasyonu…

Kalça ağrısı neden olur?

Kalça ağrısı olgularına bakıldığında bir haylisinin yapılan ters bir hareket veya egzersiz esnasında eklemin fazla zorlanması gibi kolay sebeplere bağlı olarak büyüdüğü görülür. Bu gibi gidişatlarda ağrıyı oluşturan faktör genellikle adale tendonlarındaki gerginlik veya kalçadaki yumuşak dokularda alana gelen iltihaplanmalardır. Ağrının 2 haftalık süreç süresince iyileşmemesi ise, altta uyuyan daha ciddi bir problemi işaret eder. Ekleme ait meselelerden kaynaklı olarak sezilen ağrılar bazı gidişatlarda kasık, dizler veya üst bacaklara da yansıyabilir. Bazı gidişatlarda ise diz veya bel bölgesinde var olan meselelerden kaynaklı olarak kalçada ağrı hissedilmesi de söz mevzusu olabilmektedir. Bunların haricinde kalçada ağrı yaradılışının yaygın sebepleri şu biçimde sıralanabilir:

Düşme veya kalçanın yaralanması
Artrit Romatoid artrit, osteoartrit, psoriatik artrit, juvenil idiopatik artrit, septik artrit vb.
Kalçada kırık ve çıkıklar
Eklem cerahati bursit
Burkulma
Kasık fıtığı
Kalça labral gözyaşı vaziyeti kalça eklemi kıkırdağında yırtılma
Tendon cerahati tendinit
Siyatik
Kemiklere yayılım göstermiş ileri metastatik kanser vakaları
Legg-Calve-Perthes hastalığı
Kemik cerahati osteomiyelit
Osteoporoz kemik erimesi
Sinovit eklem çeperi cerahati

Kalça ağrısı rehabilitasyonu nasıl yapılır?

Şikayete yol açan ağrıların gevşetilmesi ve ortadan kaldırılması için genellikle parasetamol, non-steroid antiinflamatuar ilaçlar naproksen, ibuprofen vb. ve bifosfonatlar gibi ağrı kesici ilaçlar önerilir.

Bunun yanı gizeme istirahat ve iyileşmeye takviyeci egzersizlerin uygulanması da rehabilitasyonun bir parçasıdır. Kemik erimesinden kaynaklanan kalça ağrılarında zayıflayan veya zarar gören kemiklerin onarımını desteklemek emeliyle kalsiyum ve D vitamini takviyelerinden faydalanılabilir. Daha uzun süreli rehabilitasyon gerektiren gidişatlarda fizik rehabilitasyon ve rehabilitasyon uygulamalarından destek alınması gerekebilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN